Ana Sayfa | TÜRKİYE

Türk-İş 1 Mayıs kutlamasını o ilde yaptı

Türk-İş Zonguldak'ta kutladı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü kapsamında Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Zonguldak'ta kutlama yaptı

Yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı mitingde konuşan Türk- İş Genel Başkanı Ergün Atalay, "İş cinayetlerine kurban gitmemek için alanlardayız. Biz çalışanlar bu ülkede köle düzeninde, yoksulluk sınırında çalışmak istemiyoruz" dedi.

Türk-İş'in, geçen yıl maden sektöründe yaşanan facialar anısına bu yıl ilk kez Zonguldak'ta kutladığı 1 Mayıs'a katılım da geçen yıllara göre yoğun oldu. Çevre il ve ilçelerden çok sayıda işçi otobüslerle kente geldi. Sabahın erken saatlerinden itibaren 100'üncü Yıl Otobüs Terminali önünde toplanan kalabalık, Milli Egemenlik Caddesi'ni takiben Gazipaşa Caddesi'ndeki Madenci Anıtı'na yürüdü. Yürüyüşte Zonguldak Belediye Başkanı CHP'li Muharrem Akdemir, CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, AK Parti ve CHP milletvekili adayları da yer aldı.

Yürüyüş güzergahı ve 1 Mayıs mitinginin yapılacağı Madenci Anıtı çevresinde polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Kortejde yer alan sendikalar ve sivil toplum örgütleri, polis arama noktalarında üst aramaları yapıldıktan sonra alana alındı. Yürüyüşte yer alan Genel Maden İşçileri Sendikası'na (GMİS) üye maden işçileri, üzerinde Türk bayrağı ve madenci bareti bulunan tabut taşıdı. Bazı madenciler ise Soma ve Kozlu'daki büyük maden facialarında kaybedilen işçi sayısını kömür ile yüzlerine yazdı. Bir madenci kucağında ekmekle yürüdü. 

Gruplar Madenci Anıtı önünde toplanırken 1 Mayıs mitingi başladı. Şehit madenciler anısına saygı duruşunda bulunulduktan sonra İstiklal Marşı okundu. Mitingde konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, geçen yıl 13 Mayıs'ta Soma, 28 Ekim'de Ermenek'te 330 madencinin iş cinayetine kurban gittiğini, Zonguldak bölgesinin 5 bin maden şehidi verdiğini söyledi. 1 Mayıs'ı bu yüzden Zonguldak'ta kutladıklarını ifade eden Atalay, Türkiye Taşkömürü Kurumu'daki (TTK) işçi açıklarına dikkat çekti. TTK'da 15 bin işçi çalışması gerekirken 9 bin işçi çalıştığına vurgu yapan Atalay, maden kazalarının iş cinayeti olduğunu belirtti. Atalay, şöyle konuştu:

"Biz çoluk çocuğumuzla bu ülkenin 50 milyonuyuz. 50 milyonun taleplerine ülkeyi idare edenler kulak vermeli. İş cinayetlerine kurban gitmemek için alanlardayız. Biz çalışanlar bu ülkede köle düzeninde, yoksulluk sınırında çalışmak istemiyoruz. Bu ülkede 800 bin taşeron işçisi var. Bunların 100 bini asıl işte çalışanlar. Biran evvel onları kadroya geçirmek gerekiyor. 20 yıldır geçici olarak çalışan işçiler var. Onların kadroya geçmesi için bugün bu alanlardayız. Bedel ödemekten yorulduk, bedel ödemekten bıktık, acı vermekten bıktık, bunlara mani olmak için alanlardayız. 20 yıldır 5 ay 29 gün çalışan geçici işçiler var. Böyle bir zihniyet olamaz. Biran evvel bunu değiştirmek zorundayız." Mitingin ardından kutlamalar sona ererken, bazı sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri Madenci Anıtı önünde beklemeyi sürdürdü.

17 yaşındaki lise öğrencisinin acı sonu

Samsun'da meydana gelen olayda 17 yaşındaki lise öğrencisinin 11. kattan düşerek hayatını kaybettiği öğrenildi

TÜSİAD Başkanından 1 Mayıs mesajı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü öncesinde TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik mesaj yayınladı

Valilik açıkladı 31 alan özel güvenlik bölgesi ilan edildi

Tunceli Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre bazı alanlarda özel güvenlik bölge uygulaması başlatıldı