Ana Sayfa | TÜRKİYE

İstanbul'da gün boyunca neler yaşandı

İstanbul'da 1 Mayıs

İstanbul'da 1 Mayıs kutlamaları gergindi. Polis Taksim Meydanı'na yürümek isteyen gruplara müdahale etti

1 Mayıs İşçi Bayramı, Türkiye ve dünyada kutlanırken, İstanbul'daki gösterilere Taksim yasağı damgasını vurdu. Beşiktaş'ta toplanan kalabalığa polis müdahale ederken gün boyunca toplam 203 gözaltı yapıldı. Eylemler sırasında 6 polis, 18 de vatandaş yaralandı. Güne polisin sert müdahalesi damga vurdu.Beşiktaş'taki gruba öğleden sonra müdahale gelirken, Şişli, Bakırköy, Okmeydanı gibi birçok bölgede de polis göstericileri biber gazı ve tazyikli suyla dağıttı.

İSTABUL VALİSİ ŞAHİN: KATILIM AZ OLDU

İstanbul Valisi Vasip Şahin, 203 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Yaşanan olaylarda 6 emniyet mensubu ve 18 gösterici yaralandı. Vali Şahin, "İstanbul'da işçilerimizin, halkımızın büyük bir çoğunluğu yapılan yasa dışı çağrılara itibar etmemiş ve yasal zeminlerde bayramlarını kutlamışlardır" diye konuştu. Vali Vasip Şahin, basın mensuplarının geçen yıla kıyasla bu senenin nasıl geçtiğine ilişkin sorusu üzerine, "Geçen yıl burada değildim ama arkadaşlarımın vermiş olduğu bilgiye dayanarak, bu sene az oldu. Olaylar da ve katılım sayısı da çok az oldu. Zannediyorum Türkiye ve İstanbul bu anlamda gittikçe normalleşecek. Kuralların ve yasaların saygı gördüğü, hakim olduğu, hem idare açısından hem talep edenler açısından birlikte riayet edildiği zemine doğru gidiyoruz" dedi.

İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRÜ ALTINOK: 20 BİN POLİS GÖREV ALDI

İstanbul Emniyet Müdürü Altınok da emniyet teşkilatının 1 Mayıs'ı bu yıl da hep beraber, vatandaşlarla güzel ve arzu edilen bir şekilde kutlamak için yoğun gayret gösterdiğini söyledi. Altınok, yönetici kadrosuna, emniyet personeline ve 1 Mayıs'ın kutlanması noktasında sağduyuyla davranan İstanbullulara teşekkür ederek, "20 binin üzerinde polis memuru sayısıyla bu güvenlik olgusunu oluşturmaya çalıştık. Allah'a hamd ediyoruz. Herhangi bir müessif, bizi yarın öbür gün üzecek bir sıkıntılı olay söz konusu olmadan günü tamamlamış olduk" diye konuştu. Gazetecilerin Taksim Meydanı'na ilişkin sorusuna karşılık Altınok, "Meydan ikinci bir emirden sonra açılacak. Taksim Meydanımızdaki tedbirlerimiz devam ediyor. Yoğun bir şekilde molotof, Okmeydanı'nda iki tane el yapımı bomba ve buna benzer mühimmat ele geçirildi" dedi.

BİR EYLEMCİ BIÇAKLANDI

Öte yandan, Beşiktaş'ta bir otopark görevlisi bir eylemciyi bıçakla karnından yaraladı.

TAKSİM'DE GİZLİCE MEYDANA ÇIKTILAR

Taksim Meydanı'nında yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle yaşanan sessizlik 1 Mayıs'ta iki kez bozuldu. Meydanda pankart açıp slogan atmak isteyen iki kadın gözaltına alınırken, bir apartmana saklanan 50 kadar Komünist Partili, meydana çıkmayı başardı. Cumhuriyet Anıtı'na çıkan KP'lilerin tamamı gözaltına alındı.

TSK açıkladı Irak'ın Zap bölgesine hava harekatı düzenlendi

Türk Silahlı Kuvvetleri bugün Irak'ın Zap bölgesine düzenlediği hava harekatıyla 70 teröristi öldürdü

Mahrem imam operasyonu büyüyor Hedef 7 bin

Başsavcılıkça yürütülen FETÖ soruşturmaları kapsamında emniyetteki mahrem imam operasyonunda şimdiye kadar bin 13 kişi gözaltına alınırken hedefin 7 bin olduğu belirtildi

Hakkari'de operasyon devam ediyor 19 terörist öldürüldü

Hakkari'de terör örgütü PKK'ya yönelik süren operasyon kapsamında 19 terörist etkisiz hale getirildi