Ana Sayfa | TÜRKİYE

Bülent Arınç, Gül ve Davutoğlu tartışmasına dahil oldu

Bülent Arınç

Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu arasında yaşanan Fetullah Gülen krizine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da dahil oldu

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 2013'te Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Pensilvanya'da Fethullah Gülen ile görüştüğü ortaya çıkmıştı. Davutoğlu, dönemin cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bilgisi dahilinde görüştüğünü söylemiş, Gül de 'Benim sonradan haberim oldu' diyerek düzeltmişti. Bu polemik Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a da soruldu. Arınç, ''Sayın Başbakanımızın sözleri mutlaka doğrudur. Sayın 11. Cumhurbaşkanımızın sözleri de mutlaka doğrudur'' yanıtını verdi.

DAVUTOĞLU: GÜL'ÜN BİLGİSİ DAHİLİNDE ZİYARET ETTİM
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2013'te Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Pensilvanya'da Fethullah Gülen ile ilgili yaptığı görüşmeyi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve ile o tarihte Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ın bilgisi dahilinde yaptığını söyledi.Davutoğlu, 'Gülen ile 2 veya 3 kere karşılaştım. Elimizde istihbarat raporları var, neyi hedeflemekte olduklarını görüyorduk. Dışarıda ne çevirmekte olduğunu biliyorduk. Son bir hamle, çağrı yapmak istedik. Fırtına gelir ya, hissedersiniz. Meşruiyet çizgisi içinde kalınması ve Türkiye’ye dönmesini istedik” dedi.

ABDULLAH GÜL: BEN SONRADAN ÖĞRENDİM
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı olduğu dönemde, 2013 yılında Fethullah Gülen ile görüşmesini sonradan öğrendiğini açıkladı. Gül, "Benimle ilgili kısmında bir yanlışlık var. Ben sonradan öğrenmiştim" diye düzeltti.

DAVUTOĞLU: HAFIZALAR YANILABİLİR TABİİ
Abdullah Gül'ün ziyareti sonradan öğrendiğine dair açıklamasına yönelik bir soruya cevap veren Davutoğlu, "Hafızalar yanılabilir tabii... Ben başdanışmanken de o dönemki Cumhurbaşkanımız Sayın Gül'den izin almadan hiçbir şehre gitmediğim gibi, hiç bir sokağa dahi gitmedim. Bu görüşme, Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantıları sürerken gerçekleşti. New York'ta Sayın Gül ile birlikteydik. Böyle bir görüşmeye gideceğimi önceden kendisine söyledim. Tabii aradan süre geçti. Hafıza yanıltıcı olabilir. Benim Sayın Gül'e nasıl bir saygım olduğunu kendisi de bilir. Türkiye'den ayrılmadan önce de o görüşme ile ilgili o dönemki Başbakımız Sayın Erdoğan'la da bu konuyu görüşmüştük" ifadelerini kullandı.

GÜL: KAPANDI O İŞ
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman’la birlikte yapımı devam eden Vodafone Arena’yı gezerken basın mensuplarının Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Fethullah Gülen'le görüşmesiyle ilgili ısrarlı sorularına ” Kapandı o iş” diye cevap verdi.  

ARINÇ: DAVUTOĞLU'NUN DA GÜL'ÜN DE SÖZLERİ DOĞRUDUR
Abdullah Gül ile Ahmet Davutoğlu arasındaki Gülen polemiği son olarak Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a da soruldu.Arınç, gazetecilerin sorularına şu yanıtı verdi:Ben de basından takip ettim. Ama sayın cumhurbaşkanımız Abdullah Gül dün bir vesile ile kendisine sorulduğunda ‘konu kapanmıştır’ dedi.Onun ‘kapanmıştır’ dediği konu üzerinde benim esasen bilgim de yok.Yani Sayın Başbakanımızın sözleri mutlaka doğrudur. Sayın 11. Cumhurbaşkanımızın sözleri de mutlaka doğrudur.Bunun yorumunu yapmak isteyenler varsa bir şekilde yaparlar. Ama konunu kapandığı ifade ediliyor.Üzerinde fazlaca durulmasına da gerek yok.
Türkiye'yi kana bulamak için Irak'tan Türkiye'ye geldiler sorguları sürüyor

Irak sınırından Türkiye'ye bombalı eylem yapmak için geçen teröristler gözaltına alındı

Tunceli'deki operasyonda ele geçirilenler kan dondurdu

Tunceli'de terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyon sonucunda çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi

Ömer Halisdemir'in pastadan heykeli tepki çekti

15 Temmuz darbe girişimde şehit düşen Ömer Halisdemir'in pastadan yapılmış heykeli tepki çekti