Ana Sayfa | TÜRKİYE

Cumhurbaşkanı Erdoğan TİKA'nın töreninde konuştu

TİKA AÇILIŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TİKA'nın ATO'da düzenlenen töreninde konuşma yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan "bizde kuru slogan olmadı. Biz yaşadık ve yaşatmaya gayret ettik. Biz ne aldanan olacağız ne de aldatan olacağız. Türkiye'nin 81 vilayetine hitap edemeyenler bizim ufkumuza yetişemez." dedi.Altı ayrı ülkede canlı bağlantı ile bizi izleyen kardeşlerim hanımefendiler beyefendiler sizi selamlıyorum açılışı yapılacak olan altı eserin hayırlı olamasını diliyorum. Az önce bizzat sayın başkan ve başbakan yardımcısı da ifade etti. Bunların bilinmesi ve TİKA'nın dünyanın nerelere ulaştığını görülmesi açısından önemli.

- Bu hizmetlerin açılış heyecanını bizlerle birlikte paylaşan herekse teşekkür ediyorum tüm TİKA personelini kutluyorum TİKA amblemi 5 kıtada umuda dönüşmüş durumda. Geçtiğimiz 12 yılda 140 ülkeye yardım ulaştıran TİKA doğrudan insanların hayatına dokunan yardımlar gerçekleştiriyor. Ülkemizin insani yardımda üçüncü sıraya yükselmesinde TİKA yardımları önemli bir etken.
- Hayalleri 81 vilayetimize dahi ulaşamayanların aksine, biz 3 kıta, 7 iklimi kucaklayan bir anlayışla tüm kardeşlerimizin onurunu korumanın, geleceğine ışık tutmanın mücadelesini veriyoruz. Biz de kuru slogan, istismar olmadı. Biz yaşadık ve yaşatmaya gayret ettik.

- Bizde kuru slogan olmadı bizde istismar olmadı biz yaşadık ve yaşatmaya gayret ediyoruz. Na aldatan olduk ne aldanan olacağız. Türk milliyetçliği adına Orta Asyayı ağızlarına düşürmeyenler bizim bugün yolunun açılışını yapacağım Bilge Tonyukuk anıtına bir kere gitti mi? Bunlar sadece istismar etmeyi bilir bunların defterinde hizmet etmek yoktur. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra, Boraltan Köprüsü'nde düşmana teslim edilen Azerbaycanlı kardeşlerimizin sızısı, hala yüreklerimizde. Bugün Suriye'den, Irak'tan gelen misafirlerimizi zorla geri göndermekten söz edenler, Milli Şefleri'nin izinden gitmek istiyor olabilir ama bizim necip milletimiz böyle utancın bir daha yaşanmasına asla izin vermez. Bizim töremizde misafirimize kapı kapatmak var mı? Biz kendimize yakışanı yapmak zorundayız. Atalarımız bundan 500 yıl önce İspanyol zulmünden kaçan on binlerce insana kucak açmıştır. Körfez Savaşı'ndan kaçanlara nasıl kapımızı açmakta tereddüt etmediysek bugün de aynısı yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.
- Kardeşlerim bizler paylaşmanın eksiltmediğini bilakis bereketlendirdiğini inanan bir medeniyetin evlatlarıyız imkanlarımız bunu ziyadesi ile karşılayacak bir durumda Batı ne yapıyorsa yapsın. Biz yanı başımızdakiler başta olmak üzere kardeşlerine kapıları kapatan değil kardeşleri ile bütünleşen bir Türkiye arzu ediyoruz.

- Bazı köşe yazarları var ecdat eserlerine sahip çıkanları eleştiriyor. Onlar köksüz çünkü onların cibilliyeti bozuk. İstanbul'da Boğazkesen Hisarı yani bugün ki Rumeli Hisarı ecdadımız buraya güzel bir mecit inşa etmiş Büyükşehir Belediye Başkanı iken bunu yapmak istedik ama yargı ile boğuşma sonucu yapamadık. Geriye sadece minare kaldı. Allahtan minarsi kaldı yoksa burası cami değil diyecekler. Sonra tiyatro ve konser alanı olarak kullanılıyordu. Fatih'in emaneti olan Rumeli Hisarı içerisindeki bu mescit tekrar inşa edilmeye çalışılıyor. İnşaat şu anda sürüyor, inşallah ramazana değilse de bayrama yetişecek ve ibadete açılacak. Ne güzel bir hizmet değil mi? Yapanlardan Allah razı olsun. Ama bakıyoruz, bir ödül töreninde, sanatçı olduğu iddiasındaki birileri çıkıyor, 'biz buraya mescit yaptırmayız, buna izin vermeyiz' diyor. Siz kimin bağından, kimi kovuyorsunuz. Orası zaten ibadet mekanı. Paralel yapı gazetesi de tam sayfa haberle buna destek veriyor. BU iki kesim Gezi olayları sırasındaki gizli işbirliklerini artık alenen gösteriyorlar. Hale bak geçmişine sahip çıkmayanın geleceği olamaz.

OSMANLI ESERLERİ DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA
Paralel yapı, Bosna Hersek'te ordaki kardeşlerimize Ziraat Bankası'nın verdiği desteği kesme gayretine girdiler. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yurt dışındaki faaliyetlerini akamete uğratmak için gayret gösterdiler.Cenin'de Osmanlı Kışlası, Ramallah, Kırım, Sudan Savakin, Somali, Etiyopya, Habeş kralı Necaşi ve 30 sahabinin mezarına biz sahip çıktık. Kanuni Sultan Süleyman'ın Zigetvar'daki kalesini aslına uygun restore ettik.

ELÇİLERİMİZİ TUTUP KATLİAMCILARA ALKIŞ MI TUTSAYDIK
Muhalefet partisi lideri kalkıp 4 başkentte büyükelçimiz yok. Bunlardan biri İsrail, Filistinlileri katleden Ramahallah'ta müslümanları hapseden ülkede elçimizi tutarak oh olsun mu diyeceğiz.Bir diğeri Suriye, bir başkası Mısır, buralarda neler olduğunu herkes biliyor. Filistinlilerin değil, İsrail'in, katliamcı Suriye'nin yanında, darbeci Mısır yönetiminin yanında yer alıyor.Libya'da ise ne olduğunun hala farkında değil.İmam Hatip'leri kapatmayacağız diyorlar. ama seçim bildirgelerinde bunu koymuşlar. Müslüman bir sokulduğu yerden bir daha sokulmaz.Bir başkası da Kabe ile Taksim'i eş tutuyor. Peki bunun geçmişteki "Kabe Arabın olsun bize Çankaya yeter diyenden ne farkı var"

FETÖ'den yargılanan 32 er tahliye edildi

15 Temmuz darbesinin ardından FETÖ'den yargılanan 32 ere tahliye kararı çıktı

Silopi'de facia kaza 1 polis öldü 2'si polis 4 kişi yaralandı

Silopi'den Havalimanı'na giden polis otomobiliyle karşıdan gelen otomobil kaza yapınca sürücü koltuğundaki polis memuru hayatını kaybetti

İstanbul'da 25 Nisan Salı günü bazı yollar trafiğe kapalı olacak

İstanbul'da 25 Nisan Salı günü oynanacak Fenerbahçe - Panathinaikos Superfoods karşılaşması nedeniyle kentte bazı yollar trafiğe kapalı olacak