Ana Sayfa | TÜRKİYE

Sabahat Tuncel'in söyleşisinin ardından ortalık karıştı

Ortalık birden karıştı

Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü'ndeki amfi tiyatro düzenlenen söyleşide öğrenciler arasında gerginlik yaşandı

HDP Milletvekili Sabahat Tuncel Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü'ndeki amfi tiyatro düzenlenen söyleşiye katıldı. Tuncel, söyleşi öncesinde gazetecilerin yönelttiği çeşitli soruları yanıtladı.

Milletvekili Tuncel bir gazetecinin "HDP barajı aşacak mı?" soru üzerine şöyle konuştu: "12 Eylül ürünü olan yüzde 10 barajı yıkmak HDP'nin görevidir. Bu seçim sadece siyasi parti açısından değil, Türkiye siyasetindeki baraj demokrasisini yıkmak, Türkiye üzerinden engel olan barajı yıkmak, açısından çok önemli bir kazanım olacak. Kenan Evren'in kendisi öldü ama, bıraktığı uygulamalardan birisi olan seçim barajıyla da hesaplaşmak gerekiyor. Bu noktada halkımızın göstereceği HDP'ye desteği barajın aşılması ve Türkiye'de ki siyasetin önünün açılması açısından çok önemlidir. Ben barajı aşacağımızı düşünüyorum. Ama yine de risk tabi. İlk defa parti olarak seçime giriyoruz. Dolayısıyla bu riski en aza indirgemek istiyoruz." Çözüm sürecinin tüm Türkiye'ye ilgilendiren bir konu olduğunun altını çizen Sabahat Tuncel, "Kürt sorunu çözümü yıllardır, Türkiye ve Kürdistan'da halkı büyük umutlarla beslediği bir dönem. Ak Parti'nin bu süreç içerisinde çözüm sürecini zora sokacak politikaları büyük bir tepki aldı. Aslında Cumhurbaşkanı Anayasal suç işleyerek müdahale ettiği özellikle bir siyasi partinin başkanı gibi görüştüğü, konuştuğu bir dönemde ki 'Kürt sorunu yoktur' sözü geniş kesimlerden tepkiyle karşılandı. Bunun altında yatan şey de, artık insanlar savaş olsun, çatışma olsun istemiyor. Barış istiyor, halkların kardeşliğini istiyor. HDP bunun teminatıdır" dedi.HDP Milletvekili Tuncel silahların gömülmesiyle ilgili soruya da "Dolmabahçe'de kurulan müzakere masası çok önemli ve anlamlıydı. Bu aslında Türkiye'de barışseverlerin Türkiye halklarını umutlandırmıştı. Ne yazık ki yine sayın Cumhurbaşkanı, bu masanın kurulmaması gerektiğini üzerinde bir söz söyledi. AK Partililer yani, o masalarda olan kişiler dahil masayı sahiplenmeyi değil de Recep Tayyip Erdoğan'ın sözünü sahiplendi. Bu ciddi anlamda bir umutsuzluğa neden oldu" yanıtını verdi.

Sabahat Tuncel'in amfi tiyatrodaki öğrencilerle yaptığı söyleşi sonrasında dağılan kalabalık ile kampüs içerisinde bir grup ülkücü öğrenci arasında kısa süreli arbede yaşandı. TOMA'lı çevik kuvvet polisleri kampüs içerisinde ve dışında güvenlik önlemi aldı. HDP'li grup kampüse giren bir 112 ambulansını durdurup karşıt görüştekilerin dışarıya çıkartılıp çıkartılmadığını kontrol etti. Ambulansta bulunan astım hastası bir öğrenci ambulansla hastaneye götürüldüğünü gören grup daha sonra dağıldı.

YGS şampiyonu bakın hangi ilden çıktı

12 Mart tarihinde yapılan YGS'nin 4 puan türünde 500 tam puan alan Ahsen Zeynep Kaya ailesine büyük gurur yaşattı

TSK'dan 4 ayrı hedefe hava harekatı 19 hedef imha edildi

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 4 ayrı bölgeye düzenlenen hava harekatı sonucunda 19 hedef etkisiz hale getirildi

Fethullah Gülen ile aynı ismi taşımak istemiyorum dedi adını değiştirdi

Ağrı'da yaşayan Fethullah Batır, isminin bir terör örgütü lideriyle aynı olması sebebiyle rahatsızlık duyduğunu belirterek, mahkemeye başvurup ismini değiştirdi