Ana Sayfa | TÜRKİYE

NATO, gündemine IŞİD'i aldı

NATO

Antalya’da düzenlenen NATO dışişleri bakanları toplantısının ikinci gününde gündem, ittifakın güneyinde ve doğusunda yaşanan çatışmalar ve güvenlik önlemlerinin arttırılması için atılacak adımlar

Birinci gün yapılan Afganistan ve Ukrayna oturumlarının ardından, IŞİD tehdidi bugün yapılan Kuzey Atlantik Konseyi toplantısında gündeme gelecek.NATO’nun en üst politik organı olan Kuzey Atlantik Konseyi toplantısına Avrupa Birliği (AB) Dış Politika ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de katılıyor. 2014 Eylül’ünde Galler’de yapılan zirvede alınan kararların uygulanma süreci, 2016 Varşova Zirvesi için yapılacak hazırlıklar ve NATO ile AB’nin güvenlik işbirliği de masadaki konular arasında.

AB Temsilcisi: Gelişmelerin askeri yönünü göz ardı edemeyiz
Toplantıya girerken kapıda kısa bir açıklama yapan Mogherini, ‘NATO ve AB’nin yapısal işbirliğini konuşacağız’ dedi:"AB, krizlere hızlı yanıt verebilme kapasitesinin arttırılması gerektiğinin farkında. NATO’dan farklıyız, askeri bir yaklaşım içerisinde değiliz ancak bu, bölgedeki ve dünyadaki gelişmelerin askeri yönünün göz ardı edilebileceği anlamına gelmez. Farklı seviyelerde güçlü bir işbirliği halindeyiz, özellikle bilgi paylaşımı, yeni tehditler söz konusu olduğunda birbirimizi tamamlayıcı rol oynayabiliriz."

‘NATO her üyesini korumaya devam edecek’
Kuzey Atlantik Konseyi toplantısının açılış konuşmasını yapan NATO Genel Sekreter Jens Stoltenberg de, değişen güvenlik sorunlarının görüşüleceğini açıkladı:Doğuda sınırların değişmesi için çok net bir güç kullanımı var. Güneyde şiddetli aşırılıklar tahmin edilemez boyutlara ulaştı. Bu ortamda NATO her üyesini tehditlere karşı korumaya devam edecek. Bugün karşı karşıya olduğumuz zorlukların uzun vadede ortaya çıkardığı gereklilikleri görüşeceğiz. AB ve diğer partnerlerimizle nasıl daha iyi çalışabileceğimizi konuşacağız."Toplantının son gününde bakanlar bölgesel konuları konuşmak üzere ikili görüşmeler de yapacak. ABD Dışişleri Bakanı Kerry ise, Camp David’de yapılacak ABD-Körfez İşbirliği Konseyi zirvesi için bir gün önce Antaya’dan ayrıldı. Toplantının ikinci gününde yapılan toplantılara katılmıyor.


Maden işçilerinin feci sonu 20 metreden dereye uçtular

Zonguldak'ta öğleden sonra meydana gelen feci kazada iki maden işçisi otomobilleriyle dereye uçarak can verdi

Eylem için hazırlanan bomba yüklü araç son anda yakalandı

Mardin’in Kızıltepe İlçesinde polis, teröristler tarafından hazırlanan bomba yüklü aracı yakaladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Teknik Direktör Alpay Özalan'ı telefonla tebrik etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Mersin İdman yurdu-Eskişehirspor maçının ardından Teknik Direktör Alpay Özalan'ı telefonla arayarak tebrik etti.