Ana Sayfa | TÜRKİYE

Çocuk geline yeni yüz nakledilecek

Fadime Doğan'a yüz nakli yapılacak

Tokat'ta 14 yaşında ailesi tarafından zorla evlendirilen ve bu yüzden kendi yüzüne tüfekle ateş eden 21 yaşındaki Fadime Doğan'a yüz nakli yapılacak

Tokat’ın Dereyaka Köyü’nde oturan ve ailesinin 14 yaşındayken evlendirmek istediği Fadime Doğan, baskılara daha fazla dayanamayınca yaşamına son vermek için namlusunu yüzüne dayadığı av tüfeğini ateşledi. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi’ne götürülen Fadime Doğan, burada 3 ay tedavi gördü. Çenesi parçalanan Doğan’a bu süreçte 20’den fazla ameliyat yapıldı. Taburcu olmasının ardından korkudan köye gidemeyince Tokat’taki halasının yanına gittiğini aktaran Doğan, o günleri şöyle anlattı:

“15 gün sonra ailemin yanına döndüm. Benim intihar girişimim başka biriyle ilişkilendirildi. ’Başka biri mi vardı, başka bir erkekle ilişki mi yaşadın’ diye baskılar başlamıştı. Oysa ben henüz 14 yaşındaydım ve tek isteğim okumaktı. Benden yaşlı biriyle evlenmek istememiştim. Okuyup köyden gitmek istiyordum. En büyük olduğum için diğer 6 kardeşime de ben bakıyordum. Okuyup onlara örnek olacaktım. Ailem ve çevremdekiler bana aşağılayan gözlerle bakıyordu. 6 ayda bir Sivas’a gidip yeni operasyonlar geçiriyordum. Evde gördüğüm şiddet devam ediyordu. Annem sürekli bağırır, babam ise dayak atardı.

Beni kurtarın

Sivas’a tedaviye gittiğimde, yetkililerden beni Sivas’ta kadın sığınma evine ya da çocuk yurduna yerleştirmelerini istedim. Onlar da beni Sivas’ta engelliler bakım merkezine yerleştirdi. Merkezde 3 yıl kaldım. Bu sürede açık liseye kaydımı yaptırdım. Şu an açık liseyi bitirmek için tek dersim var. O dersi de verip lise diplomamı alacağım. Artık yaşadığım olumsuzluklardan kurtulmak, hayallerimin peşinden koşmak istiyordum. Tokat Vali Yardımcısı Bilgehan Bayar beni bir dershaneye yazdırdı. Tokat’ta bana bir ev tuttular. Tokat küçük bir yer olduğu için yüzümdeki izler nedeniyle çok dikkat çekiyordum. Bu benim insanlardan uzaklaşmama neden oldu. Bu durum beni çok rahatsız etti. Vali beye gittim, bu durumun sona ermesini istediğimi hayallerimi gerçekleştirebilmem için görüntümün değişmesi gerektiğini söyledim.

Rüyada gibiyim

Ameliyat olmak istediğimi söyledim. ’Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne Prof. Dr. Ömer Özkan’a gitmek istiyorum’ dedim. Vali bey sağ olsun hocamızla görüştü. Antalya’ya geldim. Ömer hocamla görüştüm. Tomografilerim çekildi. Diş Hekimliği Fakültesi’ne götürüldüm. Çene cerrahları dişlerim ve çene yapımın son durumunu gördü. Rüyada gibiyim, çok mutluyum. Tedavime başlanacak. Ameliyat günümü sabırsızlıkla bekliyorum.”


Tarla meselesi yüzünden mahkemelik olan amca çocukları adliyeyi birbirine kattı

Adana Adliyesi amca çocuklarının kavgası nedeniyle birbirine girdi. 1 kişinin öldüğü silahlı saldırıda 4 kişi de ağır yaralandı.

KPSS şartı kalktı Bakanlıklara 249 personel alınacak

İçişleri, Dışişleri, Maliye, Aile ve Sosyal Politikalar ve Milli Savunma Bakanlığı'nın açıkladığı atama kadrosuna göre, 249 personel alımının yapılacağı açıklandı. KPSS şartı kalktığını açıklayan bakanlıkların başvuruları bugün başlayacak.

Teröristlere ait çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi

Batman'da düzenlenen operasyon sonucunda terör örgütüne ait silah ve mühimmat ele geçirildi