Ana Sayfa | TÜRKİYE

Konya merkezli operasyonda 18 kişi adliyeye sevk edildi

konya operasyon

Konya merkez olmak üzere 19 ilde gerçekleştirilen paralel yapı operasyonunda 18 kişi adliyeye sevk edilirken 25 kişi de serbest bırakıldı

Konya merkezli 19 ilde 'Fethullahçı terör örgütüne üye olmak, soruşturmanın, özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, gizlemek veya değiştirmek' suçlamalarıyla yapılan operasyonda gözaltına alınan 43 kişiden 18'i adliyeye sevk edildi. 25 kişi de polisteki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Aralarında dönemin İl Emniyet Müdürü Salih Tuzcu ile Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği Başkanı S.C.'nin de bulunduğu 23 kişinin ise arandığı belirtildi.Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında gecen cuma günü 19 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. 31'i emniyet mensubu olmak üzere 66 kişiye yönelik yapılan operasyonda, sivil şüphelilerin çoğu işadamlarından oluştu. Şüphelilerin, paralel yapının Konya'daki finansal yapısını organize ettiği öne sürüldü. Gözaltına alınan şüphelilerin oluşturdukları mütevelli heyetinin, Konya'daki çok sayıdaki iş adamından yardım amaçlı, usulsüz şekilde 'himmet parası' adı altında paralel yapıya para topladığı, cemaate yakınlığıyla bilinen bir üniversiteye de araziyi usulsüz olarak temin ettiği iddia edildi.Operasyon kapsamında gözaltına alınan polislerin ise 2008 yılında Okyanus Şirketler Grubuna yönelik yapılan operasyonda, sanıklara yönelik asılsız deliller elde etmekle suçlandığı öne sürüldü.

ÖNEMLİ İSİMLER
Operasyon kapsamında aralarında eski YÖK Başkan Vekili ve halen Selçuk Üniversitesi İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslarararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi olan Prof. Dr. Şaban Çalış, Mevlana Üniversitesi'nin kurucu rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam, 2008 yılında Okyanus Şirketler Grubu'na yönelik yapılan operasyonda Konya'da Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürlüğünü yapan Polis Başmüfettişliğinden ihraç edilen 1'inci sınıf Emniyet Müdürü Anadolu Atayün, o dönem Asayiş Şube Müdürlüğü yapan Bingöl eski Emniyet Müdürü Ercan Taştekin, Şube Müdür Yardımcısı ve şu an Ağrı Emniyet Müdürlüğü Havaalanı Şube Müdürü iken soruşturma kapsamında açığa alınan Arif Aykut, o dönem İstihbarat Şube'de görevli Karapınar İlçe Emniyet Müdürü iken geçen salı günü soruşturma kapsamında açığa alınan Harun Yaldız'ın da aralarında bulunduğu 43 kişi gözaltına alındı.

23 KİŞİ SERBEST
Gözaltına alınanlardan Prof. Dr. Şaban Çalış, Prof. Dr. Bahattin Adam, Bingöl eski Emniyet Müdürü Ercan Taştekin, Arif Aykut, Harun Yaldız, avukat Abidin G.'nin de aralarında bulunduğu 23 kişi polisteki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

ADLİYEYE SEVK EDİLENLER
Bugün adliyeye sevk edilen 18 kişinin isimleri şunlar: Polis Başmüfettişliğinden ihraç edilen 1'inci sınıf Emniyet Müdürü Anadolu Atayün, komiserler Samet Ö., Göktür A., polis memurları Yücel Ö., Cafer T., Mehmet Ö., Kerim D., Serkan Ö., Bektaş Y., Hakkı Y., işadamları; Cemaatin Mütevelli heyetinden Ali E., Naim Ç., Yakup A., İsmet F., Coşkun Ş., cemaate yakınlığıyla bilinen bir eğitim kurumunun eski genel müdürü Hasan Ç. ile Kaçakçılık ve Şube Müdürlüğü'ne muhbirlik yaptığı öne sürülen Abdullah Y.,

23 KİŞİ ARANIYOR
Hakkında yakalama kararı çıkan ve polis tarafından aranan emniyet mensupları: Eski İl Emniyet Müdürü Salih Tuzcu, o dönem Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü yardımcısı olan ve İzmir Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü iken geçen yıl ihraç edilen Mehmet E.,o dönem teknik büro amiri Cemil U., amir Halis Ç., amir Mustafa A., amir İrfan K., Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nda şube müdürü Ahmet A.K., işadamları; Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği Başkanı (AKTİSAD) Soner C., Ali A., Eşref Ç., Mehmet G., Mehmet Y., İbrahim K., Mehmet D., İbrahim Ö., Hasan H.B., Feyzi Ş., Mehmek H.H., Necati A., Nurettin A., avukatlar; Yalçın T., Muhammet E., Abdülkadır Y.Hakkında yakalama kararı bulunan ve polis tarafından aranan 3'ü avukat 9'u işadamı 12 kişinin yurt dışında olduğu belirtildi.

Türkiye'nin en mutlu insanları bakın hangi ilde yaşıyor

Türkiye'nin en mutlu insanlarının yaşadığı kentler arasında ilk sırada Sinop yer aldı

Son dakika Van'da korkutan deprem

Kandilli Rasathanesinden yapılan açıklamaya göre Van'ın Gevaş ilçesinde 3,4 şiddetinde deprem oldu

17 yaşındaki lise öğrencisinin acı sonu

Samsun'da meydana gelen olayda 17 yaşındaki lise öğrencisinin 11. kattan düşerek hayatını kaybettiği öğrenildi