Ana Sayfa | TÜRKİYE

30 yıllık imam paylaşımdan dolayı ihraç edildi

İhraç edildi

Çankırı'nın Ilgaz İlçesinde 30 yıldır imamlık yapan Hasan Çalışan, sosyal medyadaki paylaşımlarından dolayı mesleğinden ihraç edildi

Çankırı'nın Ilgaz ilçesinde 30 yıldır imamlık görevinde bulunan Hasan Çalışan, 30 Mart yerel seçimleri sonrası sosyal medya üzerinden paylaşım yaptığı gerekçesi ile emeklilik hakkı elinden alınarak görevinden ihraç edildi. 'Biz on yılda yedi sülalesini devlet imkanları ile zengin edenlerden değil bir ömür her şeyi feda edenlerin yanındayız' şeklinde paylaşımlarda bulunduğunu aktaran Hasan Çalışan, bunlarda kendi görüşüne göre hiçbir art niyet olmadığını hakkını mahkemede aradığını, adaletin yerini bulacağını söyledi.

"EMEKLİLİK DİLEKÇEM GERİ ÇEVRİLDİ, GÖREVİMİNDEN İHRAÇ EDİLDİM"

Ilgaz ilçesinde Yenimahalle, Yukarı Cami'nde 18 yıldır imamlık Yapan Hasan Çalışan meslekten ihraç edilmesiyle ilgili şunları dile getirdi: "30 yılı aşkın bir dönemdir bu kutsal görevi yapmaktayım. Bu zaman içerisinde hiçbir ceza almadım. Görevimi layık bir şekilde yapmaya çalıştım. Mahalli seçimlerden sonra Facebook sayfamdaki paylaşımlarımdan dolayı soruşturma geçirdim. Ve soruşturmamın sonucunda da Diyanet İşleri Başkanlığı'ndaki görevimden ihraç edildim. Yazı gelmeden bir hafta önce ben hakkım olan emeklilik talep dilekçesini vererek emekli olmak istedim. Bu yazı bana bir hafta sonra tebliğ edildi ve emeklilik dilekçem de geri çevrildi. Şu anda mağdur durumdayım. Hem emeklilik hakkım elimden alındı hem de bu kutsal görevimden ihraç edildim.

"MİLYONLARCA KİŞİNİN YAPTIĞI GİBİ PAYLAŞIMLARDA BULUNDUM"

Müfettişler bana Facebook sayfam üzerindeki paylaşımlarından dolayı olduğunu söylediler. Fakat bu paylaşımların hiçbiri bana ait değil. Başkalarının sözlerinden ya da yazarların sözlerinden beğendiğim sözlerdir. Bunları paylaştım. Milyonlarca kişinin yaptığı gibi ben de paylaşımlarda bulundum. Bunun dışında yaptığım hiçbir suç yok. Hiçbir siyasi partiye üye değilim, hiçbir siyasi tarafım da yok. Yaklaşık 25 yıldır bu ilçede görev yapmaktayım. Ben ilçem tarafından, cemaatim tarafından sevildiğimi biliyorum. Ama bu sıkıntılı dönemde böyle bir şey yaşadık başımıza geldi. Şu zamanda herkesin başına geldiği sıkıntılı günler atlatıyoruz. İnşaallah geçecek. Yaptığım paylaşımlardan bazıları ise 'biz on yılda yedi sülalesini devlet imkanları ile zengin edenlerden değil bir ömür her şeyi feda edenlerin yanındayız' bu tip paylaşımlar. Bunlarda benim görüşüme göre hiçbir art niyet yok."

"GEÇİMİMİ TEMİN ETMEK İÇİN ÇARESİNE BAKACAĞIM"

Devletin vermiş olduğu maaşın bir kısmını geri aldığını dile getiren Çalışan, "Geçimimi temin etmek için başka bir yola, çaresine bakacağım, İdare Mahkemesi'ne belgelerimizi verdik. Avukatımız vasıtası ile inşaallah hayırlı bir neticenin çıkacağını tahmin ediyorum." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin en mutlu insanları bakın hangi ilde yaşıyor

Türkiye'nin en mutlu insanlarının yaşadığı kentler arasında ilk sırada Sinop yer aldı

Son dakika Van'da korkutan deprem

Kandilli Rasathanesinden yapılan açıklamaya göre Van'ın Gevaş ilçesinde 3,4 şiddetinde deprem oldu

17 yaşındaki lise öğrencisinin acı sonu

Samsun'da meydana gelen olayda 17 yaşındaki lise öğrencisinin 11. kattan düşerek hayatını kaybettiği öğrenildi