Ana Sayfa | TÜRKİYE

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan Mursi açıklaması

Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mısır Ortadoğu Haber Ajansı'nın, Mursi'ye verilen idam kararı hakkında sorduğu soruları yanıtladı

Mısır Ortadoğu Haber Ajansı'nın Türkiye temsilcisi ile muhabiri,  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu CHP Genel Merkezi'nde  ziyaret etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik'in de hazır bulunduğu ziyarette,  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Mısır Ortadoğu Haber Ajansı'nın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. CHP Genel merkezi tarafından paylaşılan röportajda, Kılıçdaroğlu, Ortadoğu barışına ilişkin önemli mesajlar verdi.

"İç işine doğrudan müdahale etmek mısır halkının tepsini çekecektir"
Ülkelerin iç işine doğrudan müdahale etmenin doğru olmadığına vurgu yapan Kılıçdaroğlu, "Bir ülkenin iç işine doğrudan müdahale etmek, orada bir siyasal partiyi destekleyip diğer siyasal partiyi düşman ilan etmek elbette ki, doğal olarak Mısır halkının tepsini çekecektir. Biz Mısır halkının bu konudaki duyarlılığını biliyoruz. Ancak Mısır halkının şunu da çok iyi bilmesini isteriz. Türkiye sadece AKP'den ibaret değildir. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu ülkenin kurucu partisiyiz. Bizim kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk yurtta barış, dünyada barış şiarıyla yola çıkmıştır. Dolayısıyla biz barışı Ortadoğu'da da, bütün dünyada da savunan bir siyasal gelenekten geliyoruz. Öyle bir terbiyemiz var. Mısır halkı üzülmesin, biz Mısır'ı seviyoruz, Mısırlıları seviyoruz, onlara inanıyoruz, onlara güveniyoruz. Nasıl kendi ülkemizde birinci sınıf demokrasi olsun diyorsak Mısır'da da elbette demokrasi olmalı. Ama demokrasiyi savunacak olan biz belki söyleyebiliriz ama asıl kararı verecek olan Mısır halkıdır. Mısır halkının iradesine hepimizin saygı göstermesi gerekiyor" diye konuştu.

"Ortadoğu'ya barışın gelmesi için her türlü çabayı harcayacağız"
CHP iktidarında Ortadoğu'ya barışın gelmesi için her türlü çabanın harcanacağını belirten Kılıçdaroğlu, "CHP iktidarında Ortadoğu'ya barışın gelmesi için her türlü çabayı harcayacağız. Türkiye üzerinden radikal grupların Suriye'ye gitmesi, Irak'a gitmesi, radikal gruplara silah gitmesi, bomba gitmesi kesinlikle engellenecektir" dedi.

"Barışın olması için suriye konferansı toplanmasını arzu ediyoruz"
Suriye'de barışın olması için Suriye konferansının toplanmasını arzu ettiklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Suriye'de barışın olması için, Arap liginin, Mısır'ın, AB'nin, Rusya'nın, İran'ın, ABD'nin de katkı verebileceği bir uluslararası Suriye konferansı toplanmasını arzu ediyoruz. İnanıyorum ki bütün bu ülkelerin ortak çabalarıyla Ortadoğu'ya, Suriye'ye barış gelmiş olur" dedi.

'IŞİD'i biz hiçbir zaman savunmadık'
Kılıçdaroğlu, "IŞİD'i biz hiçbir zaman savunmadık. Farklı, insana saygı duymayan bir anlayışları var. Müslümanlığı çok farklı yorumluyorlar. Oysa İslamiyet'in bir barış dini olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. İnsana saygının ne kadar önemli olduğunu İslamiyet'te hepimiz çok iyi biliyoruz" dedi.

"Siyasal idamların doğru olmadığına bizde inanıyoruz"
Mursi hakkında çıkan idam kararını değerlendirmesi istenen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:"Hiçbir ülkenin içişlerine doğrudan müdahaleyi doğru bulmuyoruz. Her ülkenin yönetiminden sorumlu olan kendi halkıdır. Kendi halkı oturup bu konuda karar verir biz de o kararlara saygı duyarız. Ama siyasal idamların doğru olmadığına biz de inanıyoruz. Çünkü geçmişte bizim tarihimize baktığımızda özellikle Mısır'ı yöneten saygıdeğer yöneticiler, saygıdeğer Mısır halkı bizim tarihimize baktığında bu gerçeği görecektir. Biz 1960 darbesinden sonra Adnan Menderes ve arkadaşlarını idam ettik. 1971 yılında yine bir askeri darbe sonucu Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını idam ettik. 1980 askeri darbesinden sonra çok sayıda gencimizi idam ettik. Bugün geriye dönüp baktığımızda o dönem idam ettiklerimiz için bugün havaalanları yapıyoruz, onların isimlerini veriyoruz. Dolayısıyla o derin travmalardan isimleri vererek kendimizi bir anlamda aklamaya çalışıyoruz. Siyasal idamların toplumda yarattığı böyle bir derin travma var. Bunların dışına çıkmak gerekiyor artık. Elbette ki siyasiler yanlış yapabilir, yasaları ihlal edebilirler. Bunun demokratik süreç içinde, hukukun üstünlüğü çerçevesinde cezalandırılabilirler, affedilebilirler. Sonuçta bağımsız yargı buna karar verir. Ama idam gibi geri dönülmez bir süreç toplumda derin travmalar yaratıyor."

"Radikal gruplara silah gönderildiği yönünde güçlü deliller var"
"IŞİD'e direkt olmasa bile destek verildiğine inanıyor musunuz? Bununla ilgili elinizde delil, belgeler var mı? Duyum var mı?" sorularını Kılıçdaroğlu, şöyle yanıtladı:"Bu konuda mahkemelerde görülen dosyalar var.  MİT TIR'larında silahların olduğuna yönelik. Ama mahkemede görülen dosyalara gizlilik kararı konduğu için kamuoyuyla bu paylaşılamıyor. Ancak Türkiye üzerinden oradaki radikal gruplara silah gönderildiği yönünde çok güçlü deliller ve duyumlar var. Bunu aslında bütün dünya biliyor. CHP olarak biz buna karşı çıkıyoruz. Hiçbir ülkenin iç işine doğrudan müdahaleyi asla tasvip etmiyoruz, onaylamıyoruz. Çünkü biz Ortadoğu'da barışın ve huzurun olmasını istiyoruz. Kavga olmasın istiyoruz. Oradaki bir kavga, bir yangın bize de sıçrayacaktır. Nitekim Reyhanlı'da 53 yurttaşımız hayatını kaybetti. Cilvegözü'nde insanlarımız yine patlayan bombalarla hayatlarını kaybettiler. O nedenle mevcut hükümeti olabildiğince eleştiriyoruz. Bu tür davranışlardan uzak durmasını istiyoruz. Ortadoğu'ya barış gelmeli ve buna da Türkiye en büyük katkıyı yapmalıdır diyoruz."

"Mısır halkına genel başkan olarak saygılarımı iletiyorum"
"Milli irade denilirken Mısır halkının gururunu inciten sözler duyuyoruz hep Türkiye'den, ayrıca Müslüman kardeşlerin liderleri çoğu şu an İstanbul'da. Bu konuyla ilgili neler söyleyebilirsiniz?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:"Mısır'la bizim ortak tarihimiz var, ortak kültürümüz var, ortak inançlarımız var, akrabalıklarımız var, ekonomik işbirliğimiz var ve Mısır'ı biz Ortadoğu'nun kilit taşı olarak görüyoruz. En önemli aktörü olarak görüyoruz. Dolayısıyla Mısır'la Türkiye arasındaki ilişkilerin iyi olması, iki halkın geçmişe dayanan kültürünü genişletmesi, işbirliğini büyütmesi, genişletmesi sadece Mısır'a ve Türkiye'ye katkı yapmayacak. Bütün Ortadoğu'ya, bütün Arap dünyasına katkı yapmış olacaktır. Bir ülkenin iç işine doğrudan müdahale etmek, orada bir siyasal partiyi destekleyip diğer siyasal partiyi düşman ilan etmek elbette ki doğal olarak Mısır halkının tepsini çekecektir. Biz Mısır halkının bu konudaki duyarlılığını biliyoruz. Ancak şunu da Mısır halkının çok iyi bilmesini isteriz. Türkiye sadece AKP'den ibaret değildir. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu ülkenin kurucu partisiyiz. Bizim kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk 'Yurtta barış, dünyada barış' şiarıyla yola çıkmıştır. Dolayısıyla biz barışı Ortadoğu'da da, bütün dünyada da savunan bir siyasal gelenekten geliyoruz. Öyle bir terbiyemiz var. Mısır halkı üzülmesin, biz Mısır'ı seviyoruz, Mısırlılar'ı seviyoruz, onlara inanıyoruz, onlara güveniyoruz. Nasıl kendi ülkemizde birinci sınıf demokrasi olsun diyorsak, Mısır'da da elbette demokrasi olmalı. Ama demokrasiyi savunacak olan biz, bunu söyleyebiliriz, ama asıl kararı verecek olan Mısır halkıdır. Mısır halkının iradesine hepimizin saygı göstermesi gerekiyor. O iradenin demokrasiden yana olması da içten temennimizdir, dileğimizdir. Özellikle Mısır'ın Arap dünyası nezdinde çok önemli bir pozisyonu olduğunu biliyoruz. Bu çerçevede Mısır halkına Türkiye'de Cumhuriyet Halk Partisi'nin Genel Başkanı olarak saygılarımı iletiyorum, dostluğumuzu iletiyorum. Elimizi uzatıyoruz. Bizim yakın tarihimize Mısırlı yöneticiler bakarlarsa, siyasal idamların derin travmalar açtığını görürler, bilirler. Umuyorum Mısır bütün bu zorlukları aşar. Her zaman olduğu gibi Arap dünyasının kilit taşı olarak, ana aktör olarak geçmişte öyleydi, gelecekte de öyle olacaktır buna yürekten inanıyoruz."

"Türkiye üzerinden radikal gruplara silah gitmesi engellenecek"
"Sizin dış siyasetinizde Mısır'la olsun, diğer Arap ülkeleriyle olsun, değişiklik olacak mıdır? Bu konuyla ilgili bir görüşünüzü alabilir miyim?" sorularına Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi:"CHP iktidarında Ortadoğu'ya barışın gelmesi için her türlü çabayı harcayacağız. Türkiye üzerinden radikal grupların Suriye'ye gitmesi, Irak'a gitmesi, radikal gruplara silah gitmesi, bomba gitmesi kesinlikle engellenecektir. Suriye'de barışın olması için Arap liginin de katkı vereceği, Mısır'ın da katkı vereceği, AB'nin, Rusya'nın da, İran'ında, ABD'nin de  katkı verebileceği bir uluslararası Suriye konferansı toplanmasını arzu ediyoruz. İnanıyorum ki, bütün bu ülkelerin ortak çabalarıyla Ortadoğu'ya, Suriye'ye barış gelmiş olur. IŞİD'i biz hiçbir zaman savunmadık. Farklı bir anlayışları var. İnsana saygı duymayan bir anlayışları var. Müslümanlığı çok farklı yorumluyorlar. Oysa İslamiyet'in bir barış dini olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. İnsana saygının ne kadar önemli olduğunu İslamiyet'te hepimiz çok iyi biliyoruz. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak iktidar olduğumuzda Mısır'la ilişkilerimizi eskiden olduğu gibi çok daha iyi bir noktaya taşımak için elbette ki bağlantılarımız olacak, ilişkilerimiz olacak. Ben Mısır'a en son iki diplomat milletvekili arkadaşımı göndermiştim. Onlar gidip görüşmeler yapmışlardı. Eğer önümüzdeki süreç içinde gene böyle bir fırsat olursa yine Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz arkadaşlarımızı göndereceğiz. Mısırlı kardeşlerimiz şunu unutmasınlar. Türkiye'yle Mısır halkları arasındaki ilişkiyi hiç kimse bozamaz. Türk halkı Mısır halkını çok seviyor. Ben yürekten inanıyorum ki, Mısır halkıda Türk halkını çok seviyordur. Dolayısıyla yöneticilerin zaman zaman farklı çıkışları halklar arasındaki ilişkiyi bozmaz ve bozmamalıdır. Buradan bütün Mısırlı dostlarıma, kardeşlerime yürekten selamlarımı, saygılarımı gönderiyorum."

Sınava giderken kapkaça uğrayan genç kızı polisler okula yetiştirdi

Açıköğretim sınavına girmek için yola çıkan genç kız, kapkaççıların saldırısı nedeniyle polis eskortu eşliğinde sınava 5 dakika kala okula yetişti

Topunu almak için demir korkuluklara çarptı Ölümden döndü

Eskişehir'de kaçan topunu almak için ayağı kayıp demir korkuluklara boynunu çarpan küçük çocuk, yapılan müdahalelerin ardından evine gönderildi

Kıjik Mezrası'ndaki evler yıkıldı 24 aile evsiz kaldı

Iğdır'da Kıjik Mezrası'nda 24 evin icra yoluyla yıkılmasının ardından çadırda yeni bir hayat kurmaya çalışan aileler isyan etti