Ana Sayfa | TÜRKİYE

Ecesu davasında o isme 15 yıla kadar hapis cezası istendi

Ece Su davası

Geçtiğimiz yıl İstanbul Sirkeci'de 5 yaşındaki Ecesu'nun feribottaki feci ölümünün görüldüğü davada, gemi kaptanı için 15 yıla kadar hapis cezası istendi

İstanbul Sirkeci'de 5 yaşındaki Ecesu ile anneannesinin öldüğü feribot kazasıyla ilgili davada savcı, feribot kaptanına ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi.Sirkeci'de 5 Mart 2014 günü yaşanan kazada Ebru Güleren Yılmaz'ın kullandığı otomobil, arabalı vapura binerken kayarak denize düştü. Yılmaz'ın 5 yaşındaki kızı Ece Su Yılmaz ile annesi Şaziye Güleren hayatını kaybetti. Acı kazanın ardından feribot kaptanı Erkan Atalay İm, çımacı Levent Dönmez ve usta gemici Özay Yaşar hakkında 'taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak' suçundan dava açıldı.

KAPTANA 15 YILA KADAR CEZA İSTENDİ
Davanın İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen duruşmasına sanıklardan kaptan Erkan Atalay İm katıldı. Ecesu ile anneannenin ailesi ise davadan çekildikleri için gelmedi. Duruşmada Savcı Taner Tabel, üç ayrı bilirkişi raporunda farklı oranlarda kusur tespiti yapıldığını belirterek, kaptan Erkan Atalay İm'i asli kusurlu gösteren birinci ve üçüncü raporu dikkate aldığını kaydetti. Savcı Tabel, kaptan hakkında taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmak suçundan 15 yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi.

İKİ SANIK İÇİN BERAAT İSTEDİ
Savcı Tabel, usta gemici Özay Yaşar ve çımacı Levent Dönmez hakkında ise kusur görmediği gerekçesiyle beraat kararı verilmesini talep etti.

ÜÇ KEZ BİLİRKİŞİ RAPORU ALINDI
Soruşturma sırasında alınan ilk bilirkişi raporunda kaptan Erkan Atalay İm, tam kusurlu bulunmuş, anne ise kusursuz bulunmuştu. Dava açıldıktan sonra alınan ikinci bilirkişi raporunda ise anne, yüzde 45 oranında tali kusurlu olarak yer almıştı. Anne Yılmaz'ın kazayı önleyebilecek zorunlu hareketleri yapmadığı, tecrübeli bir araç kullanıcısı olmadığı belirtilmişti. Bu raporda kaptan Erkan Atalay İm ise yüzde 30 oranında tali kusurlu gösterilmişti. Mahkeme iki rapor arasındaki çelişkinin giderilmesi için üçüncü bir rapor istemişti. Üçüncü raporda Kaptan İm'in yüzde 70 asli kusurlu olduğu diğer iki sanık ve annenin kusursuz olduğu kaydedilmişti. Üçüncü raporda İDO'nun ise yüzde 30 ile tali kusurlu olduğu bildirilmişti.


Son dakika çocuk mahkumların koğuşunda yangın çıktı

Adana E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda çocuk mahkumların kaldığı koğuşta yangın çıktı

Bodrum'da sezon açıldı sahiller dolup taştı

Havaların ısınmasıyla birlikte Bodrum'da vatandaşlar hafta sonunu fırsat bilip deniz sezonunu açtı

Ege Denizinde akıl almaz kaza

Ege Denizinde meydana gelen kazada Türk balıkçı teknesiyle Yunan sahil güvenlik botunun çarpıştığı öğrenildi