Ana Sayfa | TÜRKİYE

Mehmet Baransu attığı tweet nedeniyle savcılığa ifade verdi

Mehmet Baransu

Eski gazeteci Mehmet Baransu, twitter hesabında "Esat Ç." takma ismini kullandığını iddia ettiği E.B.U'ya yönelik tweetleri nedeniyle ifade verdi

Balyoz Davası'nda kumpas kurulduğu iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan gazeteci Mehmet Baransu, sosyal paylaşım sitesi olan twitter hesabında "Esat Ç." takma ismini kullandığını iddia ettiği E.B.U'ya yönelik tweet'leri nedeniyle ifade verdi.Silivri Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Mehmet Baransu, "özel hayatın gizliliğinin ihlal etmek", "iftira" ve "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlarından hakkında açılan soruşturma kapsamında bugün İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na getirildi. Bilişim Suçları Bürosu'nda görevli Savcı Ufuk Büyükşengün'e çıkarılan Mehmet Baransu, tweetleri'nden dolayı ifade verdi.

"SUÇ UNSURU YOK"
Mehmet Baransu, "E.B.U bu ismi not edin", "Ak Parti mi çıkacak" ve "E.B.U. ötmeye başladığı an" şeklindeki tweetlerin kendisine ait olduğunu belirtti. Baransu, "Bu cümlelerden de anlaşılacağı gibi herhangi bir kin ve düşmanlık içeren söz yoktur. Kişiye yönelik eleştiri mahiyetinde yazılmış sözlerdir. Suç unsuru içermemektedir" dedi.

"SÖZLER GENEL ELEŞTİRİ İÇERMEKTEDİR"
Baransu, şikayetçi E.B.U'nun daha önce eşine ve kendisine yönelik kişilik haklarını zedeleyici, özel hayatına dair yorumlar içeren yazılar yazdığını, "Esat Ç" ismi ile yazılan bu yazılara cevap amacıyla bu tweet'leri yazdığını ancak daha sonra bu tweet'lerin silindiğini ifade etti.Üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini söyleyen Baransu, "Sözler genel eleştiri içermektedir. Kendisinin tweet'ime konu olan fotoğrafını internet sayfasında yayımladığı için aldım. Dolayısıyla özel hayatın gizliliğinin ihlalini oluşturan bir fotoğraf değildir. Ayrıca kendisi hakkında iftira suçunu oluşturacak şekilde herhangi bir yere şikayet etmiş değilim" diye konuştu.Baransu'nun avukatı da "Esat Ç" takma adını kullanan kişinin E.B.U. olduğu yargısal makamlar tarafından tespit edildiğini öne sürerek müvekkili hakkında takipsizlik kararı verilmesini talep etti.


Patlamayla ilgili ilk resmi açıklama yapıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Vodefone Arena Stadı önünde meydana gelen patlamaya ilişkin bilgi verdi

BJK TV canlı yayınında patlama anı böyle görüntülendi

İstanbul'da Beşiktaş ile Bursaspor arasında oynanan karşılaşmanın ardından meydana gelen patlama sonrası olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi

RTÜK İstanbul'daki korkutan patlamaya geçici yayın yasağı getirdi

İstanbul Beşiktaş'ta Vodafone Arena yakınında meydana gelen patlamayla ilgili RTÜK geçici yayın yasağı getirdi