Ana Sayfa | TÜRKİYE

Savcı Kiraz'ın ölümü ardından gözaltına alınan 23 kişinin yargılanmasına başlandı

DHKP-C operasyon

Berkin Elvan davasını yürütne Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın ölürülmesinin ardından Antalya'da DHKP-C üyesi olduğu gerekçesiyle gözaltına alınarak haklarında dava açılan 23 kişinin yargılanmasına başlandı

Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın ölümüyle sonuçlanan DHKP-C üyesi 2 kişinin 31 Mart'ta Çağlayan Adliyesindeki rehine eyleminin ardından yurt çapında başlatılan operasyonlar kapsamında Antalya'da da 22 kişi gözaltına alınmış, 3 kişi tutuklanmıştı. 19 kişi ise serbest bırakılmıştı. Tutuklanan Akdeniz Üniversitesi öğrencileri Emre Ş. (22), Okan Ö. (22) ile Mehmet Devrim Z. (23) ile aralarında daha sonradan şüpheliler arasına dahil edilen avukatları Hakan Evcin'in de yer aldığı 23 kişinin yargılamasına başlandı.Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen ilk duruşmaya tutuksuz yargılanan 20 sanıktan 17'si ve Ankara Cezaevi'ndeki tutuklu sanık Mehmet Devrim Z. ise sesli-görüntülü bilişim sistemi üzerinden katıldı. Tutuklu diğer sanıklar ise duruşmaya katılmadı. Çok sayıda sanık yakını ile avukatın da takip ettiği dava nedeniyle adliyeye polis takviyesi yapıldı.

"Gelecek beklentileri olan bir gencim"
"Örgüt üyesi olmak", "patlayıcı madde bulundurmak" ve "örgüt propagandası yapmak" ile suçlanan şüpheliler suçlamaları reddetti. Tutuklu sanık Mehmet Deniz Z. savunmasında, toplumsal olaylara duyarlı olduğunu, Berkin Elvan'ın katillerinin bulunması için düzenlenen basın açıklamalarına katıldığını ve bunların örgüt faaliyeti olarak değerlendirilemeyeceğini belirtti. Mehmet Deniz Z, "Benim ne bombayla, ne de silahla bugüne kadar hiçbir bağlantım olmadı. Gelecek beklentileri olan bir öğrenciyim. Okulumdan geri kalmamak için tahliyemi talep ediyorum" dedi.

"1 Nisan şakası gibi"
Sanıklardan kapatılan Özgürlükler Derneği Başkanı 49 yaşındaki Mehmet Ali Uğurlu ise 1 Nisan günü sabaha karşı evinin kapısının koç başıyla kırılıp yere yatırılıp eşi ve çocuğunun gözünün önünde sosyalist olduğu için gözaltına alındığını ifade etti. Evindeki vergi dairesinden gelen çağrı belgelerinin dahi örgütsel doküman olarak götürüldüğünü anlatan Uğurlu, "Biz demokratik sivil toplum örgütüyüz. Terör örgütü değiliz. Sanki 1 Nisan şakası gibi gelip suçsuz yere gözaltına aldılar" dedi.

"Kafama silah dayadılar"
Tutuksuz sanık 32 yaşındaki Şerife Doğan ise Berkin Elvan'ı kastederek "Bu ülkede çocuklar öldürülmesin, öldürenler cezalandırılsın' dediğimiz için terör örgütü üyesi olmakla suçlanıyoruz" dedi ve evinin halen polis tarafından izlendiğini dile getirdi. Doğan, baskın sırasında polisin kendisini yere yatırarak başına silah dayadığını belirterek, suçlamaları reddetti.

"Adaleti arayan insanların avukatıyım"
Sanık durumuna düşen avukat Hakan Evcin de siyasi örgüt davalarında sanık avukatlığı yapan devrimci bir avukat olduğu için sanıkların arasına dahil edildiğini belirtti. Sanıkların çoğunu tanıdığını, birçoğunun başka davalarına da avukatlığını yaptığını dile getiren Evcin, Savcı Selim Kiraz'ı rehin alan sanıklardan Şafak Yayla'nın fotoğrafını paylaştığı için örgütle ilişkilendirildiğini söyledi.Avukat Evcin, operasyonda öldürülen Yayla'yı "hukuk fakültesi öğrencisi pırıl pırıl bir genç olarak tanıdığını, sevdiği için de fotoğrafını paylaştığını" anlatarak suçlamaları kabul etmedi.Sanık avukatları Münip Ermiş ve Anıl Arman Akkuş'un savunmalarının ardından mahkeme heyeti tutuklu sanıklardan Emre Ş. ile Mehmet Devrim Z.'nin adli kontrol şartıyla tahliyesine, Okan Ö.'nün tutukluluğunun devamına karar verdi. Mahkeme heyeti duruşmaya katılmayan diğer sanıkların ifadesinin alınması ve dosyadaki diğer eksiklerin tamamlanması için duruşmayı 7 Temmuz'a erteledi.Duruşma sonrasında sanıklar adliyeden "Mücadeleye devam" diye slogan atarak ayrıldı.

Uğur Kurt davasında sanık polise ne ceza verildi

Okmeydanı'nda polisin silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Uğur Kurt'un ölümüne ilişkin görülen dava sonuçlandı

Arama yapılan kamyonda 560 av tüfeği ele geçirildi

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bir kamyonda yapılan aramada 560 av tüfeği ele geçirildi

İki ilde terör örgütüne ağır darbe

Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyon kapsamında Hakkari ve Şırnak'ta 13 terörist etkisiz hale getirildi