Ana Sayfa | TÜRKİYE

Savcı Kiraz'ın ölümü ardından gözaltına alınan 23 kişinin yargılanmasına başlandı

DHKP-C operasyon

Berkin Elvan davasını yürütne Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın ölürülmesinin ardından Antalya'da DHKP-C üyesi olduğu gerekçesiyle gözaltına alınarak haklarında dava açılan 23 kişinin yargılanmasına başlandı

Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın ölümüyle sonuçlanan DHKP-C üyesi 2 kişinin 31 Mart'ta Çağlayan Adliyesindeki rehine eyleminin ardından yurt çapında başlatılan operasyonlar kapsamında Antalya'da da 22 kişi gözaltına alınmış, 3 kişi tutuklanmıştı. 19 kişi ise serbest bırakılmıştı. Tutuklanan Akdeniz Üniversitesi öğrencileri Emre Ş. (22), Okan Ö. (22) ile Mehmet Devrim Z. (23) ile aralarında daha sonradan şüpheliler arasına dahil edilen avukatları Hakan Evcin'in de yer aldığı 23 kişinin yargılamasına başlandı.Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen ilk duruşmaya tutuksuz yargılanan 20 sanıktan 17'si ve Ankara Cezaevi'ndeki tutuklu sanık Mehmet Devrim Z. ise sesli-görüntülü bilişim sistemi üzerinden katıldı. Tutuklu diğer sanıklar ise duruşmaya katılmadı. Çok sayıda sanık yakını ile avukatın da takip ettiği dava nedeniyle adliyeye polis takviyesi yapıldı.

"Gelecek beklentileri olan bir gencim"
"Örgüt üyesi olmak", "patlayıcı madde bulundurmak" ve "örgüt propagandası yapmak" ile suçlanan şüpheliler suçlamaları reddetti. Tutuklu sanık Mehmet Deniz Z. savunmasında, toplumsal olaylara duyarlı olduğunu, Berkin Elvan'ın katillerinin bulunması için düzenlenen basın açıklamalarına katıldığını ve bunların örgüt faaliyeti olarak değerlendirilemeyeceğini belirtti. Mehmet Deniz Z, "Benim ne bombayla, ne de silahla bugüne kadar hiçbir bağlantım olmadı. Gelecek beklentileri olan bir öğrenciyim. Okulumdan geri kalmamak için tahliyemi talep ediyorum" dedi.

"1 Nisan şakası gibi"
Sanıklardan kapatılan Özgürlükler Derneği Başkanı 49 yaşındaki Mehmet Ali Uğurlu ise 1 Nisan günü sabaha karşı evinin kapısının koç başıyla kırılıp yere yatırılıp eşi ve çocuğunun gözünün önünde sosyalist olduğu için gözaltına alındığını ifade etti. Evindeki vergi dairesinden gelen çağrı belgelerinin dahi örgütsel doküman olarak götürüldüğünü anlatan Uğurlu, "Biz demokratik sivil toplum örgütüyüz. Terör örgütü değiliz. Sanki 1 Nisan şakası gibi gelip suçsuz yere gözaltına aldılar" dedi.

"Kafama silah dayadılar"
Tutuksuz sanık 32 yaşındaki Şerife Doğan ise Berkin Elvan'ı kastederek "Bu ülkede çocuklar öldürülmesin, öldürenler cezalandırılsın' dediğimiz için terör örgütü üyesi olmakla suçlanıyoruz" dedi ve evinin halen polis tarafından izlendiğini dile getirdi. Doğan, baskın sırasında polisin kendisini yere yatırarak başına silah dayadığını belirterek, suçlamaları reddetti.

"Adaleti arayan insanların avukatıyım"
Sanık durumuna düşen avukat Hakan Evcin de siyasi örgüt davalarında sanık avukatlığı yapan devrimci bir avukat olduğu için sanıkların arasına dahil edildiğini belirtti. Sanıkların çoğunu tanıdığını, birçoğunun başka davalarına da avukatlığını yaptığını dile getiren Evcin, Savcı Selim Kiraz'ı rehin alan sanıklardan Şafak Yayla'nın fotoğrafını paylaştığı için örgütle ilişkilendirildiğini söyledi.Avukat Evcin, operasyonda öldürülen Yayla'yı "hukuk fakültesi öğrencisi pırıl pırıl bir genç olarak tanıdığını, sevdiği için de fotoğrafını paylaştığını" anlatarak suçlamaları kabul etmedi.Sanık avukatları Münip Ermiş ve Anıl Arman Akkuş'un savunmalarının ardından mahkeme heyeti tutuklu sanıklardan Emre Ş. ile Mehmet Devrim Z.'nin adli kontrol şartıyla tahliyesine, Okan Ö.'nün tutukluluğunun devamına karar verdi. Mahkeme heyeti duruşmaya katılmayan diğer sanıkların ifadesinin alınması ve dosyadaki diğer eksiklerin tamamlanması için duruşmayı 7 Temmuz'a erteledi.Duruşma sonrasında sanıklar adliyeden "Mücadeleye devam" diye slogan atarak ayrıldı.


Diyarbakır Belediyesi'nden kadınlar için özel uygulama

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kadınlara pozitif ayrımcılık yapılmaya başlandı. Artık kadınlar duraklarda değil istedikleri yerlerde inebilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz'u tekrar böyle yaşadı

CNR Kitap Fuarı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz gazisinin standını inceleyerek, sanal gerçeklik gözlüğüyle o güne tekrar gitti.

Müşteri akınına uğrayan Tostçu Erol artık online randevu usulüyle çalışacak

Gaziantep'te yaptığı tostlarla sosyal medyada ünlenen "Tostçu Erol" , dükkanın önünde uzun kuyruklar oluştuğu için online bir sistem üzerinden randevu alarak çalışacağını duyurdu.