Ana Sayfa | TÜRKİYE

1 Mayıs'ta Taksim'e gidenlere 11 yıl hapis istemi

11 yıl hapis istemi

1 Mayıs'ta valilik tarafından girişlerin yasaklandığı Taksim Meydanı'na çıkan 34 kişi hakkında soruşturma tamamlandı

1 Mayıs'ta Taksim Meydanı'na çıkarak slogan attıkları gerekçesiyle Komünist Parti üyesi 34 kişi hakkında jet hızıyla dava açıldı.1 Mayıs için Yenikapı'nın gösteri alanının olarak tahsis edildiği hatırlatılan iddianamede, Taksim'in iş yoğunluklu yer olduğu ve daha önceki gösterilerde çevre esnafının yoğun şekilde maddi olarak etkinlendiği, ayrıca göstericilerin güvenliğinin sağlanması hususunda yeterli tedbir alınamadığı öne sürüldü. İstanbul Valiliğinin kararı ile Taksim alanının gösteri alanı kapsamı dışına çıkarıldığı ancak, bir kısım işçi sendikaları temsilcilerine Taksim Anıtı'na çelenk koyma ve basın açıklaması yapması hususuna olur verildiği anımsatıldı.

"HANIN 4. KATINI KİRALADILAR"

İddianamede, sanıkların alınan idari tedbirler nedeniyle Taksim alanına çıkıp izinsiz gösteri yapamayacağını ve polisin Taksim semtine çıkış yapan bütün cadde ve sokakların çıkış noktasını kontrol altında tutacağını anladığı ifade edildi. Bu nedenle, bir gün önceden Taksim Semti'ndeki hanın 4. katını sanıklardan S.U.T. ve U.A.'nın 1 aylık süreyle ve bu eylemde lojistik barınma merkezi olarak kullanmak üzere mülk sahibi M.C.Ö.'den kiraladıkları anlatıldı. İddianamede, kiralanan bu yerde şüphelilerden N.K., E.K.,E.K.,Ş.N.,H.O ve H.D. dışındaki diğer 27 şüphelinin bu adreste geceyi geçirdiği anlatıldı.

Sanıkların, 1 Mayıs günü saat 10.30'da ellerinde flamalarla, sloganlar atarak iş hanının Taksim semtine bakan kapısını açtıkları, ve koşarak dışarı çıktıkları ve Taksim Meydanı'na doğru yürüyerek izinsiz gösteri yapmak istedikleri de iddianamede yer aldı. Ayrıca, sanıkların kendilerine engel olmak isteyen polislere ellerindeki flamalarla saldırdıkları da iddia edildi. Sanıkların, geceyi geçirmek üzere saklandıkları işhanının 4. katının camına "Eşitlik özgürlük için, sömürü düzenini sıfıra" ibareli pankart astıkları da iddianamede yer aldı.

ŞÜPHELİLER: POLİSE DİRENMEDİK

Sanıkların ise ifadelerinde, Taksim'e temsilen bir kısım kişilerin çıkıp çelenk koyabilecekleri yolundaki idari birimlerce basın organlarında yapılan açıklamaya istinaden geceyi geçirdikleri iş hanından ertesi gün Taksim Anıtı önüne gitmek istediklerini, polise direnmediklerini belirtikleri ifade edildi.

İSTENEN CEZALAR

İddianamede, 34 şüphelinin "Görevi yaptırmamak için direnme", "Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" ve "İhtara rağmen kendiliğinden dağılmama" suçlarından ayrı ayrı 3 yıl 8 aydan 11'er yıla kadar hapsi istendi. İddianame İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Komünist Parti üyesi 34 şüpheli, 24 Aralık 2015'te hakim karşısına çıkacak.

Başkentte 1 Mayıs günü üst düzey güvenlik önlemleri alınacak

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için başkent Ankara'da güvenlik önlemleri arttırılacak

Tecavüze uğrayan genç kız intihar etti tecavüzcüsü dövülerek öldürüldü

Aydın'da dağlık bir alanda üç kişinin tecavüz ettiği genç kızın intihar etmesi üzerine kızın akrabaları tecavüzcülerden birini döverek öldürdü

72 bin polisle Türkiye genelinde huzur operasyonu

Daha önce 72 bin polisle yapılan huzur operasyonunun bir yenisi 72 bin polisle tekrar gerçekleştiriliyor