Ana Sayfa | TÜRKİYE

Diyarbakır'da meydana gelen patlamayı 5 savcı soruşturuyor

Diyarbakır patlama

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP mitinginde yaşanan patlamanın ardından olayı soruştumak için 5 savcı görevlendirdi

Diyarbakır'da iki bombanın patladığı HDP mitinginde ölenlerin cenazeleri dün ağıtlar eşliğinde toprağa verildi.Olayla ilgili soruşturma sürerken Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Art arda meydana gelen patlamalardan biri kesin olarak TNT ve bilyeli, cep telefonu düzeneği ikisinde de tespit edildi. Diğerinin de TNT olma ihtimali çok yüksek. Bunlar titizlikle inceleniyor. Kim yaptıysa, failleri mutlak suretle yakalanacak" dedi.

HDP MİTİNGİNDEKİ PATLAMAYLA İLGİLİ TÜM GELİŞMELER
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmanın Cumhuriyet başsavcıvekili ve 4 savcı tarafından yürütüldüğünü açıkladı.

GÖZYAŞLARIYLA TOPRAĞA KARIŞTILAR
Bombalı saldırıda hayatını kaybeden Şeyhmuz Kaçan (34) merkeze bağlı Silim köyünde, 4 çocuk babası Necati Kurul (47) merkez Yeniköy Mezarlığı'nda, miting sırasında ağaçtan düşerek öldüğü açıklanan Ramazan Yıldız (16) da merkez 450 Evler Mahallesi'nde gözyaşları arasında toprağa verildi. Törende sık sık "Şehitler Ölmez" sloganları atıldı.

5 SAVCI ARAŞTIRIYOR
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmanın Cumhuriyet başsavcıvekili ve 4 savcı tarafından yürütüldüğünü açıkladı. Başsavcı Ramazan Solmaz, saat 17.46-17.48 sularında yaşanan patlamada Kurul ve Kaçan'ın hayatını kaybettiğini, 100'ün üzerinde vatandaşın patlama ve izdiham nedeniyle yaralandığını kaydetti. Otopsinin 2 savcı nezaretinde 2 adli tıp uzmanı ile yapıldığını belirten Solmaz, diğer delillerin toplanması için de 1 savcı görevlendirildiğini belirtti.Solmaz, patlamadan yaklaşık 2 saat öncesinde yüksekten düşen Yıldız'ın ölümünün patlamayla bağlı olmadığının tespit edildiğini söylerken, görgü tanıkları ve ailesi Yıldız'ın patlamanın şiddetiyle ağaçtan düşüp yaşamını yitirdiğini ileri sürdü.Alınan bilgiye göre, miting alanındaki iki bombadan ilki çöp bidonuna yerleştirildi. Etki gücü zayıf olan bu bomba patladığında alanda hareketlilik oldu, ancak kürsüye doğru, herhangi ciddi bir şey olmadığı işaret edilince, anonslar yapılmaya devam edildi. Yaklaşık 5 dakika sonra, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken'in konuşmasını bitirip, Selahattin Demirtaş'ın kürsüye çıkmasına hazırlanıldığı dakikalarda ikinci ve etki gücü yüksek bomba patladı. Bu bombanın trafonun hemen önündeki bir pazarcı tezgâhının altına yerleştirildiği tespit edildi.

"SUİKAST" İDDİASI GÜNDEMDE
Emniyet birimleri, patlamanın tezgâhın altına yerleştirilmiş iki ayrı tüpün patlatılması sonucu gerçekleştiği bilgilerine ulaştı. Tüplerin içine kara barut yerleştirildiği, bununla birlikte etraftaki çok sayıda kişiyi yaralaması için yüzlerce bilyenin de tüplere konulduğu saptandı. Uzmanların "çok profesyonel düzenekler değil" yorumunu yaptığı bombanın Demirtaş'ın kürsüye çıkacağı sırada patlatılması suikast iddialarına da yol açtı.

100 BİN KİŞİ VARDI
HDP'nin mitinginde 100 bini aşkın kişinin miting alanında olduğu ifade edildi. Kaynaklar, kalabalığın alana girerken HDP görevlilerince arandığını, gerilim yaşanmaması için emniyet tarafından ayrı bir arama yapılmadığını bildirdi. Bombanın alana nasıl sokulduğuna yönelik incelemelerin sürdüğü, şu ana kadar parmak izi ve görüntüye ulaşılamadığı kaydedildi.

ÇAYCI ARANIYOR
Bu arada bombanın patladığı yerde bulunan el arabasında seyyar çay satan bir kişinin görüntülerinin tesadüfen miting öncesi gazeteciler tarafından çekildiği, patlamada kullanılan iki bombadan birinin el arabasının yanındaki piknik tüpünden kaynaklandığı öne sürüldü. Olay yerinde bulunan parçalanmış bir telefon ve bataryası da incelemeye alındı. Çay satan kişinin arandığı bildirildi.

Başkentte 1 Mayıs günü üst düzey güvenlik önlemleri alınacak

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için başkent Ankara'da güvenlik önlemleri arttırılacak

Tecavüze uğrayan genç kız intihar etti tecavüzcüsü dövülerek öldürüldü

Aydın'da dağlık bir alanda üç kişinin tecavüz ettiği genç kızın intihar etmesi üzerine kızın akrabaları tecavüzcülerden birini döverek öldürdü

72 bin polisle Türkiye genelinde huzur operasyonu

Daha önce 72 bin polisle yapılan huzur operasyonunun bir yenisi 72 bin polisle tekrar gerçekleştiriliyor