Ana Sayfa | TÜRKİYE

Ankara merkezli usulsüz dinleme operasyonuna ilişkin iddianame tamamlandı

usulsüz dinleme

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara merkezli 'usulsüz dinleme' operasyonuna ilişkin 50 şüpheli hakkında iddianameyi tamamladı

Memur Suçları Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcısı Alparslan Karabay'ın hazırladığı iddianame, 4. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

48 KİŞİYİ DİNLEDİLER
Cumhuriyet savcısı Karabay'ın yürüttüğü soruşturmada şüpheliler, eski Başbakan Necmettin Erbakan, bazı cumhurbaşkanlığı danışmanları ile Anayasa Mahkemesi üyelerinin yakınları, hakim, gazeteci, iş adamı, siyasetçi, emniyet müdürü ve insansız hava aracı projesinde yer alanların da arasında bulunduğu 48 kişiyi, dosyalara farklı isimlerle dahil ederek dinlemekle suçlanıyor.İddianamede, şüphelilerden eski İstihbarat Daire Başkanları Ramazan A. ve Ömer A'nın da arasında bulunduğu 50 şüpheliye "Suç işlemek için örgüt kurmak ve yönetmek, örgüte üye olmak, resmi belgede sahtecilik, kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme ve saklama, özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğini ihlal ve iftira" suçlamaları yöneltildi.

İddianamede yer alan şüpheliler şunlar:
"Ramazan A, Ömer A, Sadettin A, Recep G, Coşgun Ç, Hüseyin Ö, Ayhan F, Gürsel A, Yunus Y, İbrahim T, Lokman K, Tamer Bülent D, Ramazan K, Ahmet Ümit S, Mustafa B, Sadık A, Ali A, Tamer Ö, Yılmaz A, Harun D, Erdal A, Salih K, Emre B, Serkan Ş, Timurtaş K, Ahmet Ş, Hasan Ali O, İsmail E, Ali P, Erol D, Uğur E, Mustafa G, Okan A, Yunus H, Adem Ç, Mustafa A, Özgür Ö, Ali A, Süleyman A, Muhammet Fatih A, Emrah D, Latif Harun P, Oğuzhan Y, Mustafa A, Kenan P, Yusuf Ü, Muhammed Mustafa A, Seyit G, Selami H, Serhat K."

İddianamede, şüphelilerden Ramazan A'nın 9 Mayıs 2006-16 ekim 2009, Ömer A'nın ise 7 Haziran 2010-2 Mayıs 2013 arasında Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı olarak görev yaptıkları belirtildi.

KİŞİLERE AİT VERİLERİ ELDE ETTİLER
Ramazan A'nın sadece bir hukuka aykırı önleme dinlemesi kararına dayanak belgede imzası olduğu, Ömer A'nın ise hiçbir belgede imzası bulunmadığı bildirilen iddianamede, ancak İstihbarat Daire Başkanlığındaki sıkı disiplin ve çalışma düzeni, işlemlerin değişik kademelerde kontrolden geçmesi, şüphelilerce yapılan denetlemeler sonucu yazılan notlar dikkate alındığında, Ramazan A. ve Ömer A'nın bilgisi dışında, bu şekilde sistematik iş ve işlem gerçekleştirilmesinin, talimatları dışında yapılmasının, bu kadar süre gizlenmesinin ve sürdürülmesinin mümkün olmadığı savunuldu.Kimi şüpheliler hakkında, benzer eylemler dolayısıyla soruşturma yürütüldüğü ifade edilen iddianamede, "Hukuka aykırı dinlemelerin Fetullah Gülen örgütünün amaçları doğrultusunda gerçekleştirildiği, İstihbarat Daire Başkanlığındaki bu örgüt yapılanmasının Fetullah Gülen örgütünün alt yapılanması olduğu, bu yapılanma içerisinde örgütün asıl amacı gerçekleştirilmek üzere, hedeflenen kişilerin tespit edildiği, dinlenildiği, sinyal bilgilerinin değerlendirildiği, kayda alındığı ve bu şekilde bu kişilere ait veriler elde edildiği anlaşılmıştır" denildi.

Tüm mahalleli olay yerine geldi İnşaat sahasında Rus komutana ait tabut bulundu

Ardahan'da yapılan inşaat sahasında bulunan Rus komutana ait tabut tüm mahallelinin ilgisini çekerken emniyet ve müze müdürlüğüne haber verildi. Tarihi eser olup olmadığı araştırılıyor

Son dakika Suriye'den Türkiye'ye top atıldı

Suriye'den atıldığı tespit edilen top mermisinin Yayladağı Sınır Karakolu yakınına düştüğü öğrenildi

Bankaların sistem açığını bularak 9 milyon lira dolandırdılar

Bankaların ATM'lerinde sistem açığı bulan 2'si banka çalışanı 17 kişi 9 milyon lira çalarak Dubai'ye kaçma planı yaparken yakalandı