Ana Sayfa | TÜRKİYE

Sezgin Tanrıkulu'ndan flaş koalisyon açıklaması

CHP'de koalisyon açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, 7 Haziran genel seçimleri sonrasında koalisyon ile ilgili açıklama yaptı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, koalisyon  tartışmalarına ilişkin, "Biz, önceliğimizin Adalet ve Kalkınma Partisi'nin  iktidarda olmadığı bir seçenek olduğunu düşünüyoruz. Diğer iki siyasi partiyle  çok rahatlıkla bir restorasyon dönemi yaratabilecek bir hükümet kurabiliriz"  dedi. Tanrıkulu, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı öncesi parti  genel merkezinde basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 

"CHP'nin yol haritası"nın sorulduğu Tanrıkulu, seçmenin üç muhalefet  partisine "AK Parti'yi iktidarda görmek istemiyoruz" mesajı verdiğini savundu. 

Bugünkü MYK toplantısında seçim sonuçlarını ayrıntılı bir şekilde  değerlendireceklerini belirten Tanrıkulu, "Biz, önceliğimizin Adalet ve Kalkınma  Partisi'nin iktidarda olmadığı bir seçenek olduğunu düşünüyoruz. Diğer iki siyasi  partiyle çok rahatlıkla bir restorasyon dönemi yaratabilecek bir hükümet  kurabiliriz. Bunlar benim kişisel düşüncelerim. Türkiye hükümetsiz kalmaz, Türkiye'de mutlaka hükümet kurulur. Bir uzlaşı mesajı vermiştir seçmenlerimiz  bütün partilere, biz bunun gereğini yapacağız" diye konuştu. Tanrıkulu, CHP'nin gücünün ortaya çıktığını, her siyasi partiyle  görüşebilecek, ittifak yapabilecek, koalisyon kurabilecek bir yapıda olduğunu  söyledi. 

"AK Parti ile koalisyon yapar mısınız?" sorusuna Tanrıkulu, "Bu  seçimin ortaya çıkardığı mesaj şudur; 13 yıldan sonra yurttaşlarımızın önemli bir  çoğunluğu Adalet ve Kalkınma Partisi'ni iktidarda görmek istemiyor. Her ne kadar  çoğunluğu almışlarsa da Adalet ve Kalkınma Partisi'nin iktidarda olmadığı bir  seçenek bizim önceliğimizdir. Bunun için çalışacağız, temaslarımızı yürüteceğiz.  Bundan sonrasını da buna göre planlayacağız. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin  lideri Sayın Ahmet Davutoğlu'na anayasa uyarınca görev verilecek olabilir ama  diğer seçenek daha güçlü bir alternatif olarak ortada duruyor" yanıtını verdi. 

"CHP, MHP, HDP koalisyonundan umutlu musunuz?" sorusu üzerine  Tanrıkulu, "Siyasette her şey olur. Hiçbir zaman da kapılar kapanmaz, bizim  anlayışımız da odur. Biz olmayacaklar üzerinden değil, olabilecekler üzerinden  siyaseti önümüze hedef olarak koyduk. Negatif bir tutum içerisinde değiliz,  herkese pozitif yaklaşıyoruz, dolayısıyla önceliğimiz olmazlar üzerinden değil,  olabilecekler üzerinden siyaset yapmaktır. Türkiye'de acilen yeni bir demokrasi  projesine ve inşasına ihtiyacı vardır" dedi.

"Uzlaşmayla, mutabakatla sonuç almaya çalışacağız"

Son yıllarda yargının tamamen çöktüğünü, Cumhurbaşkanı'nın  tarafsızlığını yitirerek, anayasal sınırların dışına çıktığını ileri süren  Tanrıkulu, bütün bunları öncelik alan, refahı topluma yayacak bir ortak programla  hükümeti kurabileceklerini kaydetti. 

"Resmi olmasa da diğer partilerle bir görüşme yaptınız mı?" sorusuna  karşılık Tanrıkulu, bu konuda bir bilgisinin olmadığını ifade etti. 

"Erken seçim ihtimalinin" sorulduğu Tanrıkulu, bu ihtimali konuşmanın  bu aşamada doğru olmadığını söyledi. 

"TBMM Başkanı seçimlerinde nasıl bir süreç sizi bekliyor?" sorusu  üzerine Tanrıkulu, "Bununla ilgili süreç başlamadı, 20'sinden sonra başlayacak.  Tümünü değerlendireceğiz, uzlaşmayla, mutabakatla sonuç almaya çalışacağız"  ifadesini kullandı. 


Maden ocağında göçük, madenciler yaralandı

Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) ait maden ocağında göçük meydana geldi. Olay sonucu 4 işçi yaralandı

Ankara Ticaret Odası Başkanı istifa etti

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci'nin yönetimindeki tüm üyeler istifa etti. 11 yönetim kurulu üyesinden 8'i istifalarını gece geç saatlerde Bezci'ye verdi

Meteoroloji'den 'asit yağmuru' ile ilgili son dakika açıklaması

DEAŞ'ın Musul civarındaki kükürt tesislerini ateşe vermesi sonrasında, 'asit yağmur' tehlikesiyle ilgili Meteorolojiden açıklama geldi