Ana Sayfa | TÜRKİYE

Yabancı uzmanların koalisyon fikri

Koalisyon görüşleri ortaya çıktı

Yabancı finans uzmanları koalisyon olasılıkları ve erken seçim ihtimalini değerlendirip Ak Parti ve MHP koalisyonu üzerinde durdular

Uluslararası finans uzmanları Türkiye'de 7 Haziran genel seçiminin ardından koalisyon kombinasyonlarını ve erken genel seçim senaryolarını değerlendirdi. Londra merkezli Capital Economics'in Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti William Jackson, seçimlerin ardından mevcut durumda ne olacağını bilmenin zor olduğunu ancak, en olası senaryonun Ak Parti'nin MHP ya da HDP ile koalisyon yapması olduğunu kaydetti.

"SEÇİMDEN ÇIKAN TABLO ZOR"

"Fakat bu durumda partilerin nasıl bir tavizde bulunacağı net değil. Neticede Türkiye'de on yıldan fazladır herhangi bir koalisyon müzakeresi hiç olmadı" diyen Jackson, seçiminin ardından sandıktan çıkan sonucun oldukça zorlu bir tablo ortaya çıkardığını vurguladı.

"BELİRSİZLİK BEKLENTİSİ VAR"

William Jackson, "Öte yandan koalisyon görüşmelerinin dikkate değer bir şekilde yarı yolda çökme tehlikesi söz konusu. Bu durumda AK Parti tek başına azınlık hükümeti oluşturmak isteyebilir. ya da yeniden genel seçim yapılır. Sonuç olarak, Türkiye'de önümüzdeki haftalarda bir dizi belirsizlik beklentisi var. Bunun finans piyasalarında ağırlığını hissettirme olasılığı olduğunu düşünüyorum" dedi.

"PİYASALAR KOALİSYONU OLUMLU KARŞILAYABİLİR"

Toronto Dominon Securities Gelişen Piyasalar Stratejileri Başkanı Christian Maggio ise önümüzdeki günlerde koalisyon kurulabileceğine dair bir işaretin verilmesi halinde bunun piyasalar tarafından olumlu karşılanabileceğini belirtti.

Öte yandan olası koalisyon müzakerelerinin hemen bir sonuca ulaşamayabileceği uyarısında bulunan Maggio, "Partiler arasındaki herhangi bir birliktelik konusunda aşırı heyecanlanmamak gerekiyor. Çünkü ortaklıklar kırılganlığını koruyabilir. Eğer bir uzlaşı olacaksa biz bunun AK Parti ve MHP arasında olabileceğini düşünüyoruz" dedi.

"DOLAR 3 LİRA OLBİLİR"

Önümüzdeki dönemde koalisyon ve genel seçim belirsizliklerinin gölgesinde Türk Lirası'nın değer kazanması ihtimalini düşük olasılık olarak değerlendiren Maggio, yılın geri kalanında doların 3 liraya yükseldiğinin görülebileceğini kaydetti.

Maggio, AK Parti ve CHP'nin siyasi olarak uzun döneme yayılmış anlaşmazlıkları nedeniyle koalisyon ortağı olma olasılığının düşük olduğunu belirterek, AK Parti ve MHP'nin seçmen tabanları arasında daha fazla ortak nokta olduğunu vurguladı.

AK PARTİ+MHP KOALİSYONUNU OLUMLU BULANDA VAR

Toronto Dominon Securities olası koalisyon senaryolarına ilişkin yatırımcılara yönelik bilgi notunda orta vadede AK Parti-MHP koalisyonunu "çok olumlu", "AK Parti-HDP" koalisyonunu "pozitif" olarak değerlendirdi.

Öte yandan kuruluş, CHP-MHP koalisyonuna HDP'nin dışardan destek vermesi ya da CHP-HDP koalisyonuna MHP'nin dışardan destek vermesine dayalı senaryoları orta vadede "çok negatif" olarak değerlendirirken, AK Parti'nin azınlık hükümeti kurarak HDP ya da MHP'den dış destek almasına dayalı senaryoyu ise "negatif" değerlendi.


İETT otobüslerinde karakutu dönemi başlıyor

İETT, uçaklarda kullanılan karakutu sistemini toplu ulaşımdaki otobüslere taşıyarak otobüste olan tüm arızayı daha önceden belirleyerek müdahale edebilecek.

Niğde'de köy halkının 'Eşkıya' dediği şahıs kıskıvrak yakalandı

Niğde'nin Fesleğen Köyü'nde 'Eşkıya' diye anılan şahıs, Bor Jandarma İlçe Komutanlığına götürüldü.

15 Temmuz'da AKP istanbul İl Başkanlığı'nı basan darbecilere müebbet hapis istemi

FETÖ'nün 15 Temmuz gecesi saldırdığı AKP İstanbul İl Başkanlığı'nı işgal etmeye kalkışan darbeci askerlere 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis isteniyor.