Ana Sayfa | TÜRKİYE

Ormanda kaybolan 6 yaşındaki çocuk 5 gün sonra bulundu

Ormanda kaybolan 6 yaşındaki Mustafa Yaşa

Tokat'ın Erbaa İlçesi'nde ormanda kaybolan 6 yaşındaki Mustafa Yaşa, 5 gün boyunca süren aramaların sonucunda jandarma tarafından sağ olarak bulundu

Gökal Beldesi Sütlüce Mahallesi'nde oturan Zühide- İsa Yaşar çiftçinin 2 çocuğundan Mustafa Yaşar, geçen hafta perşembe günü annesi ile birlikte çalı toplamak için ormanlık alana gitti. 

Öğle saatlerine doğru anne ve oğlu topladıkları çalılarla evlerine doğru yola çıktı. Ancak annesinin arkasında yürüyen Mustafa Yaşar, bu sırada gördüğü iki eşeğin peşinden gitti. Bir süre sonra oğlunun gelmediği fark eden anne Zühide Yaşar aradı ancak bulamadı. Anne Zühide Yaşar, daha sonra eve giderek durumu yakınlarına bildirdi. Baba İsa Yaşar ve yakınları bölgeye giderek arama çalışması başlattı. Durum Tokat Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekiplerine bildirildi. Bölgeye giden ekipler burada yaptıkları çalışmada küçük Mustafa'nın izine rastlayamadı. 

Dik yamaçların bulunduğu ormanlık alanda yapılan çalışmalara jandarma ekipleri de katıldı. Dün gerçekleşen çalışmalar sırasında talihsiz Mustafa, kaybolduğu bölgeden 10 kilometre uzaklıkta jandarma tarafından kayalık bölge içerisinde sağ olarak bulundu. Ambulansla Erbaa Devlet Hastanesine kaldırılan Mustafa Yaşar, dün akşam Takat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine sevk edildi.

2.5 kilo zayıfladı

Jandarma tarafından halsiz ve bitkin halde bulunan ve üzerinde yüz ve vücut kısmında çalı çizikleri görülen Mustafa Yaşar, hastanenin çocuk yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erhan Karaaslan, gözetiminde tutulan Mustafa Yaşar'ın sağlık durumunun iyiye gittiği öğrenildi. 

5 gün boyunca ormanlık alanda çamur ve toprak yiyerek yaşama tutunan Mustafa Yaşar'ın 14.5 kilodan 12 kiloya düştüğü öğrenildi. Ayrıca tedavi altında tutulan mucize çocuk, halsiz ve bitkinlikten dolayı konuşamıyor. Doktor Erhan Karaaslan, Mustafa'nın konuşamadığını söyleyerek, "Durumu iyi. Biraz aç ve susuz kalmaya bağlı değişiklikler var. Yalnız, içine kapanmış, konuşmuyor. Annesi ve babası ile de konuşmuyor. Hala o stresi üzerinden atamamış" dedi.

"Umudu kesmiştik"

Oğullarının bulunması ile büyük sevinç yaşayan Zühide-İsa Yaşar çifti, hastanede çocuklarının başından bir an ayrılmıyor. Büyük mutluluk yaşayan baba İsa Yaşar, oğlunun sağlık durumunun iyiye gittiğini söyleyerek, "5 gün sonra bulunması anlatılmaz. Artık biz de umudu kesmiştik. Diyecek bir şey bulamıyoruz" dedi. Anne Zühide Yaşar, oğlunun eşeklerin peşine giderek kaybolduğunu belirterek, "15 dakika sürmeden peşinden ben gittim, bulamadım. Ama jandarma en sonunda buldu. 

Bulunduğu öğrendiğimde kendimden geçtim" diye konuştu. Bu arada Tokat Valisi Cevdet Can, sabah saatlerinde Mustafa Yaşar'ı tedavi gördüğü hastanede ziyaret ederek çeşitli hediyeler verdi ve sağlık durumu hakkında doktorlardan bilgi aldı.

Başkentte 1 Mayıs günü üst düzey güvenlik önlemleri alınacak

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için başkent Ankara'da güvenlik önlemleri arttırılacak

Tecavüze uğrayan genç kız intihar etti tecavüzcüsü dövülerek öldürüldü

Aydın'da dağlık bir alanda üç kişinin tecavüz ettiği genç kızın intihar etmesi üzerine kızın akrabaları tecavüzcülerden birini döverek öldürdü

72 bin polisle Türkiye genelinde huzur operasyonu

Daha önce 72 bin polisle yapılan huzur operasyonunun bir yenisi 72 bin polisle tekrar gerçekleştiriliyor