Ana Sayfa | TÜRKİYE

Erol Simavi, İstanbul'da son yolculuğuna uğurlandı

Erol Simavi toprağa verildi

Monako'da tedavi gördüğü hastanede 85 yaşında vefat eden Erol Simavi, İstanbul'da son yolculuğuna uğurlandı

Monako'da tedavi gördüğü hastanede 85 yaşında vefat eden Hürriyet gazetesinin eski sahibi, iş adamı Erol Simavi'nin cenazesi, İstanbul'da defnedildi.Kanlıca Camisi'nde kılınan cenaze namazına, aile üyelerinin yanı sıra Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, aralarında Erdoğan Demirören, Mustafa Koç, Ali Koç, Faruk Süren ve Cem Hakko'nun bulunduğu iş adamları, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Ertuğrul Özkök, Mehmet Yakup Yılmaz, Hasan Cemal, Doğan Hızlan, Oktay Ekşi, Murat Bardakçı, Uğur Cebeci, Prof. Dr. İlber Ortaylı, sanatçı Erol Evgin'in de bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. Camide Erol Simavi'nin eşi Belma Simavi, taziyeleri kabul etti.Simavi için ikindi vakti kılınan cenaze namazında imam Ali Aksu, helallik istemeden önce "Dikkatimi çekti, tebrik ediyorum, Yanında çalışanlardan bir beyefendi, 'Hocam çok ekmeğini yedik, o bize hakkını helal etti mi, bir sor bakalım' dedi. İlk defa böyle bir şeye şahit oluyorum. Tebrik ediyorum" dedi.Erol Simavi'nin cenazesi, Kanlıca Mezarlığı'nda toprağa verildi. 

"Yarına bakıyorum" 

Cenaze törenine katılanlar, Erol Simavi'ye ilişkin duygularını basın mensuplarıyla paylaştı. Gazeteci Ertuğrul Özkök, kendi hayatı için de Erol Simavi'nin son derece önemli bir yeri bulunduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Erol Simavi, 12 Eylül'ün her tarafı kasıp kavurduğu günlerde, kendimi çok yalnız, Oğuz Atay romanının kahramanı gibi 'tutunamayan' bir insan gibi hissettiğim bir sırada, karıma karşı parasızlıktan mahcup olduğum günlerde Oluşum dergisinden beni buldu, Türkiye'nin en büyük gazetesinin başına direkt getirdi. Şakayla karışık paraşütle geldim. Bir vizyon kendim için konuşmuyorum. Bunu yapma cesaretine sahip olan bir insandı. Rahmetli Sedat Simavi'nin başında çok anma yaptık. Sedat Simavi, Hürriyet'ten önce 7 Gün dergisiyle Türk aydınlarına, tek parti döneminde 5 parasız kaldığı dönemde, onlara takma isimlerle yazı yazdırıp geçinmesini sağlayan insandır. Hürriyet'in arkasında böyle bir entelektüel miras vardır. Çok küçümsüyor herkes bir halk gazetesiydi, bu gazetenin arkasında böyle bir entelektüel zihniyet vardır. Hatalar, evet hepimizin çok hataları vardır bunları inkar etmemek lazım. Hepimizin hataları var. Benim çok hatam var ama bu gazete tarihi boyunca Türkiye'nin zor zamanlarında hep Türkiye'nin yanında olan bir gazetedir."

Türkiye'nin artık hesaplaşmaları bir kenara bırakması gerektiğini kaydeden Özkök, "Erol Bey'in cenazesinde bunu söylüyorum. İster samimiyetime inanın, ister inanmayın. Bakın, bu hesaplaşmalarla bir yere gidemeyiz. Şu an seçimlerden çıkan sonuçtan memnunum. Kendimi geçmiş dönemde mağdur olarak hissettim ama içimde en küçük bir hesaplaşma duygusu yok, yarına bakıyorum" diye konuştu. 

Eski İçişleri Mehmet Ağar, Erol Simavi'nin ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Çok çok iyi bir insandı" dedi.Gazeteci Hasan Cemal, Erol Semavi'nin gazetecilikten gelen son patronlardan birisi olduğunu ve medya patronluğu süresince gazetecilik mesleğine her zaman destek verdiğini dile getirdi.Erol Simavi'nin uzun yıllar şoförlüğünü yapan Mustafa Baştuğ, eski patronu için, "Ben şöyle tek kelimeyle, iyi bir patron, iyi bir işveren, iyi bir adam gibi adam" ifadelerini kullandı. 

Erol Simavi kimdir?

İstanbul'da 5 Haziran 1930'da doğan Erol Simavi, 1949 yılında Işık Lisesi'ni bitirdi. Toplam 41 yıl patronluk yaptığı medya sektörüne çocukluk yaşlarında başladı. Hürriyet gazetesinin kurucusu babası Sedat Simavi'nin ölümünden (1953) sonra ağabeyi Haldun Simavi ile gazetenin yönetimini üstlendi. Haldun Simavi'nin 1971'de Veb Ofset grubunu oluşturarak ayrılmasından sonra gazetenin yönetimini tümüyle alan Simavi, Kelebek, Hafta Sonu, TV'de 7 Gün, Çarşaf, Gong, Gösteri gibi yayınların da kurucu sahibiydi.Simavi, 80'li yılların sonundan itibaren İsviçre'de yaşamaya başladı. Simavi, 1993 yılında Hürriyet'in yüzde 25'lik hissesini Erol Aksoy'a, 1994 yılında da geri kalanını Aydın Doğan'a satarak, medya sektöründen çekildi.İsviçre'de hayatını sürdüren Erol Simavi, Belma Simavi ile evliydi.  Erol Simavi, yaşlılığa bağlı nedenlerle 8 Haziran'da Monako'da tedavi gördüğü hastanede vefat etmiş, cenazesi bugün İstanbul'a getirilmişti. 

İzmir'de kaçak içkiden zehirlenen 3 kişi hastaneye kaldırıldı

İzmir'de kaçak içkiden dolayı 3 kişi zehirlenerek hastanede tedavi altına alındı

Metrobüsten inen kıza tecavüz edecekti son anda yakalandı

İstanbul'da yaşanan olayda metrobüsten inen genç kıza tecavüz girişiminde bulunan Suriyeli kişi son anda yakalandı

FETÖ'den yargılanan 32 er tahliye edildi

15 Temmuz darbesinin ardından FETÖ'den yargılanan 32 ere tahliye kararı çıktı