Ana Sayfa | TÜRKİYE

Polise 'orantısız güç'ten suç duyurusu

Polise orantısız güç suçu

İzmit'te bir barda alkol aldıktan sonra ters şeride girdiklerini söyleyen Umut K. ve Volkan K. polisin kendilerine orantısız güç uyguladığını belirterek savcılığa suç duyurusunda bulundu

Otomobilin arkasından polisin ateş ettiğini de iddia eden Umut K. ile Volkan K.'nın suçlamalarına karşın polisler de kendilerine mukavemette bulundukları gerekçesiyle bu kişilerden şikayetçi oldu.

Olay, üç gün önce gece yarısı kent merkezinde bulunan Barlar Sokağı'nda meydana geldi. Umut K. ve arkadaşı Volkan K., Barlar Sokağı'nda alkol aldıktan sonra otomobillerine bindi. İddialara göre, İzmit'in kent içi trafiğini iyi bilmeyen Volkan K. yönetimindeki 41 PY 359 plakalı otomobil Hürriyet Caddesi'nde ters şeride girdi. Bunu fark eden motosikletli Yunus timi otomobilin peşine düştü. Polislerin arkasından ateş de açtığı ileri sürülen otomobil, yaklaşık 50 metre gittikten sonra yol kenarında durdu.

Umut K. ve Volkan K. iddİaya göre, polis tarafından biber gazı sıkılıp yere yatırıldı, dövüldükten sonra ellerini arkadan kelepçenip Saraybahçe Karakolu'na götürüldü. Bu arada bazı vatandaşlar da bu olayı cep telefonlarıyla görüntüledi. Hastanede yapılan alkol kontrolünde otomobil sürücüsü Volkan K. 1.04 promil alkollü çıktı. İki arkadaş 'Trafik güvenliğini tehlikeye atmak ve görevli polis memurlarına mukavemet' suçlamasıyla gözaltına alındı. Umut K. ve Volkan K., polislerin kendilerine orantısız güç kullanarak şiddet uyguladıklarını belirterek Cumhuriyet savcılığına şikayette bulundu.

'POLİSLERDEN ŞİKAYETÇİYİZ'

Orantısız güç kullanıp kendilerine hakaret ve küfürler ettiği için 4 polis memurundan şikayetçi olduklarını söyleyen Umut K., "Arkadaşımla çok az miktarda alkol aldık. Sonra yanlışlıkla ters şeride girdik. Polis arkamızdan ateş açıp bizi durdurduktan sonra biber gazı sıkıp şiddetli bir şekilde darp etti. Bizi karakola götürüp arabamızı bağlayabilirlerdi. Sonra arkadaşım Volkan K.'yı karakolda kamera olduğu gerekçesiyle karakol dışına çıkartıp dövdüler. Bir vatandaş da arkadaşıma polisler dayak atarken cep telefonuyla çekmiş. Cumhuriyet Savcılığı'na gidip polislerden şikayetçi olduk" dedi.

POLİSLER DE ŞİKAYETÇİ

Polis yetkilileri, iki kişinin alkollü bir şekilde ters şeride girerek trafik güvenliğini tehlikeye sokup, görevli polislere mukavemette bulunduklarını ve görevli polislerin şahısları karakola teslim etmelerine rağmen burada da küfür edip hakaretlerde bulunduklarını belirtti. Hastaneye götürülen şahısların doktorlara da saldırgan şekilde davrandıklarını ve görevli polislerin de şahıslar hakkında şikayetçi olduklarını söyledi.

DHA


PKK'nın Yayladere bölgesi sözde sorumlusu yakalandı

Bingöl'de yol denetimi yapan Jandarma ekipleri, PKK'nın Yayladere bölgesi sözde sorumlusunu ve 2 PKK'lıyı yakaladı.

FETÖ liderleri için bu ülkelere iade talepnamesi gönderildi

FETÖ'nün üst düzey yetkililerinin Almanya'da bulunması üzerine mahkeme İpek ve Büyük'ün iadesi için İngiltere, Başaran için Hollanda, Koca için Togo, Öztürk için Brezilya, Büyükçelebi, Kurucan ve Kara için ABD, Şahinalp ve Şengül için ise Almanya'ya iade talepnameleri gönderdi.

Elektrikle çalışan otobüsler geliyor

İETT Genel Müdürü Arif Emecen ucuza ulaşım imkanı sağlayan elektrikli otobüsler sayesinde çevre ve insan sağlığı olumsuzluğu engellenecek.