Ana Sayfa | TÜRKİYE

Bakandan Özgecan Aslan davasına ilişkin açıklama

Özgecan Aslan davasına ilişkin açıklama

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Mersin'in Tarsus ilçesinde katledilen Özgecan Aslan'ın davasına ilişkin konuştu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam,  üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesi davasına ilişkin, "Davanın her  aşamasını izleyeceğiz, ailenin, bütün mağdurların yanındayız. Süreci takip  ediyoruz. Herhangi bir kamu vicdanını sızlatacak sonucun çıkmasına izin vermemeye  çalışacağız" dedi. Partisinin İl Teşkilatı'nı ziyaret eden İslam, çıkışta gazetecilerin  sorularını yanıtladı. İslam, bir gazetecinin Özgecan Aslan'ın öldürülmesi  davasının dün başladığını hatırlatması üzerine, bütün kayıplar için Türk  milletine başsağlığı dileğinde bulundu.

Kadına ve toplumsal şiddete karşı sıfır tolerans anlayışıyla  çalıştıklarını belirten İslam, "Bu işin kökünü kazıyıncaya kadar çalışmalarımıza  devam edeceğiz. Bu yolda bize destek olan bütün sivil toplum kuruluşlarımıza,  kamu kurum ve kuruluşlarımıza, bütün insanlarımıza teşekkür ediyoruz" diye  konuştu. Şiddetin bir seferberlik meselesi olduğunu vurgulayan Bakan İslam, şunları söyledi: 

"Eğer Türkiye'de hep birlikte şiddete karşı durmazsak ve hep birlikte  zihniyet dönüşümü için gayret sarf etmezsek bu yol çok daha uzun olacak. Bir an  önce neticeye varabilmek için bu birliği sağlamamız gerekiyor. Mahkeme sürecini  bakanlık olarak yakınen takip ediyoruz. Hepinizin bildiği gibi süreç başladığı  andan itibaren müdahiliz. Avukatlarımız, Mersin Tarsus'talar. Davanın her  aşamasını izleyeceğiz, ailenin, bütün mağdurların yanındayız. Süreci takip  ediyoruz. Herhangi bir kamu vicdanını sızlatacak sonucun çıkmasına izin vermemeye  çalışacağız." 

Kadem üyelerine yapılan saldırı 

KADEM üyelerinin Tarsus Adliyesi önünde saldırıya uğraması konusunda  da İslam, bu olayı şiddetle kınadığını ifade etti. 

Bütün insanlığın özellikle kadına ve çocuğa şiddete karşı çalışmaları  gerektiğini anlatan İslam, "Bütün bu sivil toplum kuruluşlarının birbiriyle  dostane ilişki içerisinde en azından belli bir noktaya bakmaya devam ettikleri  sürece bir amaca matuf çalışmalarının çok önemli olduğuna inanıyoruz" dedi. Bakan Ayşenur İslam, şiddete yönelik bir protesto sırasında insanların  şiddet göstermesinin çelişki olduğunu belirterek, "Bu konuda çok fazla olgun  davranmadığımızı gösteriyor gibi geliyor bana. Bu şiddet eylemine katılan STK ve  insan sayısı inşallah fazla değildir ama o arkadaşlara da olgunluk, iyi niyet,  basiret ve aklı selimlik tavsiye ediyorum" değerlendirmesinde bulundu. 

AA


İstanbul'da yaşanan facia 2 olayın detayına ve teröristine ulaşıldı

İstanbul'da dün gece emniyete ve AKP il başkanlığına yapılan saldırıları yapan kişinin parmak izine ulaşıldı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan Yıldırım'a geçmiş olsun telefonu

CHP lideri Kılıçdaroğlu dün akşam AKP İstanbul İl Başkanlığı'na yapılan saldırının ardından Başbakan Yıldırım'ı arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

Köpeklerin kulaklarını kesen canilere Muazzez Ersoy'dan büyük tepki

Bir köpeğin kulaklarını kesip sonrada yemesi için önüne atan iki şahısa tepkiler büyüyor. Sanat camiasından Muazzez Ersoy, "Bu köpeğin de canı en az bizimki kadar kıymetli. Böyle bir vahşetin cezası sadece para olmamalı. " şeklinde konuştu.