Ana Sayfa | TÜRKİYE

TBMM'de partilerin oturma düzeni değişiyor

Oturma düzeni değişiyor

7 Haziran genel seçimlerinin ardından TBMM Genel Kurulu'nda siyasi partilerin oturma düzeninde de değişiklik olacak

Meclis, 25. Dönem'e yeni oturma düzeniyle  giriyor. AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin grup olarak girdiği Meclis'te, TBMM Genel  Kurulu'ndaki oturma düzeni de değişiyor. Alınan bilgiye göre, TBMM Başkanlığı, Genel Kurul'un yeni oturma  düzeni konusunda bir çalışma yaparak, hazırlanan krokiyi gruplara gönderdi. 

23 Haziran Salı günü saat 15.00'te yemin töreni için toplanacak olan  TBMM Genel Kurulu'nda, grupların nasıl oturacağı belli oldu. Buna göre, gruplar  geçen dönemdeki yerlerinde oturacak, ancak kendilerine ayrılan sıralarda  değişiklik olacak. 25. Dönem'de, geçen döneme göre AK Parti'li milletvekillerinin  oturduğu alan küçülürken, HDP'nin yerinin genişlediği, ancak MHP'nin yanındaki  konumunu koruduğu görüldü. 

Geçiş koridorları gözetilerek yapılan yeni düzende, AK Parti'nin  yanında CHP, daha sonra MHP ve HDP sıraları yer alıyor. Yeni düzende, gruplara  ayrılan sıraların arkalarında ise farklılık oldu. Örneğin, CHP'ye ayrılan  sıraların arkasında AK Parti, MHP'ye ayrılan sıraların arkasında CHP, HDP'ye  ayrılan bölümün arkasında ise MHP'li bazı milletvekilleri oturacak. Meclis, 550 milletvekilinden oluşurken, Genel Kurul'da ise 524  milletvekili sırası bulunuyor. Buna göre yeni düzende, 258 milletvekili olan AK  Parti'ye 248, 132 milletvekili olan CHP'ye 126, 80 milletvekili olan MHP'ye 76,  80 milletvekili olan HDP'ye 72 sandalyelik yer ayrıldı. 

TBMM Genel Kurulu'nda ayrıca, Bakanlar Kurulu ile Komisyon sıraları da  yer alıyor. Yemin töreninde, krokiye göre oturacak olan gruplara, koalisyon  hükümeti kurulması durumunda oturma düzeni için aralarında yer değişikliği yapma  imkanı da tanınacak. 

AA


13 eski polis FETÖ'den gözaltına alındı

FETÖ'ye yönelik devam eden soruşturma kapsamında Aydın'da 13 eski polis gözaltına alındı

El Bab şehidinin acı haberi ailesine ulaştı

El Bab'da şehit düşen Astsubay Kıdemli Çavuş Hasan Çoban'ın Balıkesir'in Burhaniye ilçesindeki ailesine acı haber verildi

Flaş o köylerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Diyarbakır'ın bazı ilçelerindeki 10 köyde sokağa çıkma yasağı ilan edildi