Ana Sayfa | TÜRKİYE

Angelina Jolie , ' Türkiye'yi her yerde övüyorum'

erdoğan, angelina jolie

BM Özel Temsilcisi Angelina Jolie, dünyada en çok mülteciyi barındıran Türkiye'yi her yerde övdüğünü belirtti. "Açık kapı" politikası için Erdoğan'a teşekkür etti

BM Özel Temsilcisi Angelina Jolie Dünya Mülteciler Günü'nde dünyada en çok mülteciyi barındıran Türkiye'yi her yerde övdüğünü ve savunduğunu söyledi. 'Açık kapı' politikası için Erdoğan'a teşekkür etti.

Erdoğan da Angelina Jolie'nin sözlerine karşılık olarak "İnsani, vicdani ve İslami sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz." diye konuştu.

Angelina Jolie, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeden öncede birtakım açıklamalarda bulundu ve Türk halına teşekkür ettiğini söyledi. Jolie, "Büyük bir görev bu ülke bunun altında kalkıyor. Merhametini ortaya koyuyor. Buraya daha çok yardım gönderilmeli. Fonlara daha çok para yatırılmalı ve Türkiye'ye destek çıkılmalı." dedi.

"HER 4 KİŞİDEN BİRİ SURİYELİ"

Angelina Jolie, "Dünyamız hiçbir zaman daha zengin ya da daha sağlıklı ya da daha gelişmiş olmamıştı. Fakat öncesinde hiçbir zaman böylesine fazla sayıda insan malından, mülkünden edilmemiş ve temel insan haklarından yoksun bırakılmamıştı. Yalnızca bir 'mülteci krizi' değil, şimdiye kadar kaydettiğimiz en kötü mülteci krizinde kendini gösteren bir küresel güvenlik ve yönetişim krizidir. Bu çok büyük mülteci akınlarının tek başına en büyük kaynağı Suriye'dir. 4 yıllık bir süre zarfında 1.8 milyon yerinden edilmiş Suriyeli ve Iraklı'ya ev sahipliği yapan Türkiye, dünyadaki en fazla mültecinin olduğu ülke haline gelmiştir. Önceki gün ziyaret ettiğim Lübnan'daki her dört kişiden biri Suriyeli mülteci." ifadelerini kullandı.

"KÖRELİP GİDECEKLER"

Jolie "Eğer, şiddetten kaçan bir Iraklı ya da Suriyeliyseniz nereye gidersiniz? Sınırlarındaki her bir ülke limitlerinin ötesine itiliyor. İşte bu yüzden böylesine çok sayıda insanın denizlerde hayatını kaybettiğini görüyoruz. Bu 'yeni bir eğilim' değil, bu bir ülkeden diğerine kaçıp güvenli bir yer bulamayan insanlar sebebiyle ortaya çıkan bir durum. Bu insanlar, daha iyi bir yaşam arayışında olan ekonomik göçmenler değil, savaş ve zulümden kaçan çaresiz mülteciler. Mülteci kampında, mültecilerin yaşadıkları süre ortalama 17 yıl. Kendi hayatınızı düşünün. Bunun ne anlama geleceğini düşünün. Yerinizden edilmiş olduğunuz süre boyunca eğitim görebilirsiniz ya da eğitiminize devam edebilirsiniz. Fakat çok muhtemel ki bunu yapmayacaksınız. Bir mülteci olarak, ev sahibi ülkede yasal olarak çalışamazsınız. Bu sebeple becerileriniz ve eğitiminiz bu uzun yıllar boyunca körelecek ve çok ihtiyaç duyulan katkınız kaybolup gidecek. Bir mülteci olarak, dünyanın size karşı nasıl hissettiğini öğrenirsiniz. Sizin çektiğiniz acının kızgınlığa mı, merhamete mi sebep olduğunu ya da göz ardı edilip edilmediğini öğrenirsiniz." dedi.

"YERİNDEN EDİLMEYE SON..."

Dünyac ünlü yıldız, "Kırılma noktasını geçtik. Bu dünya krizine verilecek cevap, kaç finansal çağrının fonlanabileceği değildir. Ya da doğruyu söylemek gerekirse, bu çağrıların yüzde kaçının fonlanabileceği değildir. İhtiyaçların tümünü karşılamak için yeterli olmasa da ülkelerin katkıda bulundukları fonlar için elbette minnettarım. Fakat, bu ülkelere işiniz yerinden edilmeye yönelik müdahaleye fon sağlamak değil, yerinden edilmeyi önlemek diyorum. Yerinden edilmeye son vermek. Hepimiz ne yapılması gerektiğini biliyoruz ve daha iyisini yapmalıyız. Ve çok açık ki Suriye ile başlamalıyız." şekilinde konuştu.

"TÜRK HALKINA TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Angelina Jolie, "Bir kez daha Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne çağrıda bulunuyorum, bakanlarınızı ve elçilerinizi buraya gönderin. Bu krize kendiniz tanıklık edin. Devam edemeyeceğini görün. Savaşa son vermek üzere siyasi bir çözüme ulaşmak için güvenilir bir plan yapma zamanı çoktan gelmiştir. Türkiye, Irak, Lübnan ve Ürdün halkına cömertlikleri için teşekkür ediyorum. Buradaki ve dünyadaki tüm ailelere, içinde bulunduğumuz kutsal ay vesilesiyle, Ramazan'ınız kutlu olsun diyorum. Ve yalnızca burada değil dünyanın her yerinde bugün haklı olarak kutladığımız insanlara, mültecilerin kendilerine olan saygılarımı dile getiriyorum." dedi


Babaları tarafından DAEŞ'e gönderilmek istenilen 2 çocuk operasyonla kurtarıldı

Van'da babalarının DEAŞ’a katılmak üzere gönderildiği 2 çocuk polisin düzenlediği operasyonla kurtarılırken olayla ilgili 6 kişi gözaltına alındı.

İzmir Jandarma Komutanlığı PKK'nın silah deposunu patlattı

İzmir'de PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonda 3 ayrı bölgede bir sığınak ve 8 depo bulundu.

HDP Genel Merkezi'ne silahla saldıran Şipal ölü bulundu

HDP'ye silahlı saldıran ve cezaevinde 2 yıl 8 kay kalan Kenan Berkay Şipal arkadaşları tarafından evinde ölü bulundu.