Ana Sayfa | TÜRKİYE

Şanlıurfa Valiliği'nden flaş Kobani ve IŞİD açıklaması

Kobani ve IŞİD açıklaması

Kobani'ye saldırı düzenleyen terör örgütü IŞİD militanlarının, Türkiye'den geçtiğine yönelik iddialara Şanlıurfa Valiliği'nden açıklama geldi

IŞİD'in, Kobani’de sabahın ilk saatlerinde bomba yüklü araçlarla gerçekleştirdiği saldırılarda yaralanan yaklaşık 100 kişi Türkiye'deki devlet hastanelerine getirildi. Geçtiğimiz günlerde Kobani'ye geçen sığınmacıların arasına sızan IŞİD militanlarının bu saldırıyı gerçekleştirdiği belirtiliyor. Saldırılardan önce 1000'den fazla IŞİD militanının Kobani'ye girdiği iddia edildi.

YPG UYKUDA YAKALANDI

Kobani'dekilerin sınır köylerindeki akrabalarına verdiği bilgilere göre, kente giren IŞİD militanları gece saat 03.00'ten sabahın ilk ışıklarına kadar evlerin kapılarını çalarak içeri girdi ve sessizce insanları öldürmeye başladı. Bir Kobanili'nin akrabasıyla yaptığı telefon görüşmesinde, "Kendimizi bir eve kilitledik. Dışarı çıkan öldürülüyor" dediği öğrenildi. Öldürülenlerin çoğunun bebek, çocuk ve kadın olduğu öğrenilirken; sokakların ölülerle dolduğu belirtildi. Patlamaların ardından ise silahlı çatışmalar yaşandı.

EN AZ 12 ÖLÜ

Reuters'a konuşan hastane yetkilileri, Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınlarında meydana gelen saldırıda ve IŞİD militanlarıyla girilen çatışmalarda 12 kişinin öldüğünü söyledi. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Suriye Devrim Koordinasyonundan (SRC) yapılan açıklamada, IŞİD'in "PYD güçlerine ait kıyafetler giyerek bomba yüklü iki araçla saldırı düzenlediği" belirtildi.

"TÜRKİYE'DEN GİRMEDİLER"

Reuters'ın haberine göre, Şanlıurfa Valiliği'nden yapılan açıklamada, IŞİD militanlarının, Suriye'nin Cerablus kasabasından Kobani'ye girdiği ifade edildi. Resmi kaynaklardan alınan bilgilere göre de Kobani saldırısı Türkiye kaynaklı değil. Bunu kanıtlayan Mürşitpınar görüntüleri medya ile paylaşılacak. IŞİD mensupları Cerablus’tan saldırdı.IŞİD ile Kürt gruplar arasındaki çatışmaların Kobani kent merkezinde yoğunlaştığı bildirilmişti.

Bomba yüklü araçla sabah saatlerinde düzenlenen saldırı sonucu yaralananlar, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan 112 Acil Servis ekipleri tarafından Türkiye'ye alındı. Yaralılar, başta Suruç Devlet Hastanesi ve kent merkezindeki hastanelere yönlendirildi.

İddiaya göre; batı ve güneyden kente sızan IŞİD üyeleri, bomba yüklü araçları patlattıktan sonra şiddetli çatışmalar başladı. Bu sırada iki büyük patlama daha meydana geldi. Reuters haber ajansına konuşan bir YPG militanı, Kobani'nin üç tarafından saldırıya geçen IŞİD'in bomba yüklü bir araç patlattığını söyledi. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de saldırıdan IŞİD'i sorumlu tuttu.

 

Van'da terör saldırısı 1 güvenlik korucusu hayatını kaybetti

Van'da PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği saldırıda 1 güvenlik korucusu şehit olurken 3 güvenlik korucusu da yaralandı

4 askeri şehit eden terörist turizm cennetinde yakalandı

Mardin'de geçtiğimiz yıl düzenlenen terör saldırısında 4 asker şehit olmuştu. Saldırının faili Çeşme'de yakalandı

Antalya turizmini etkileyecek şok karar

Antalya Emniyet Müdürlüğü ve Antalya Valiliği, “çevreyi rahatsız edecek şekilde ve açıkta alkol içilmesini” yasakladı