Ana Sayfa | TÜRKİYE

Grup Yorum'dan suç duyurusu

Grup Yorum suç duyurusunda bulunacağını açıkladı

Grup Yorum üyeleri, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Yardımcısı Aziz Mercan hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu

"İKİ AY İÇİNDE YAPTIĞIMIZ KONSERLERDE TEK BİR OLAY ÇIKMADI"

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nın C kapısı önünde toplanan Grup Yorum üyeleri, "Grup Yorum susturulamaz" yazılı pankart açarak basın açıklaması yaptı. Grup Yorum solisti İnan Altın yaptığı açıklamada, yasak kararını alan İstanbul valisi ve yardımcısı hakkında suç duyurusunda bulunmak için adliyeye geldiklerini belirtti. Altın, "Bu vali ve yardımcısının hemen, vakit kaybettirilmeden görevden alınmasını ve tutuklanmasını istiyoruz. Çünkü açık bir şekilde suç işliyorlar" dedi. Vali ve yardımcısının Grup Yorum'a karşı ideolojik yaklaşım içerisinde olduğunu ileri süren Altın, görev ve yetkilerini bu yönde kullandıklarını savundu. İki ay önce yaptıkları konser başvurusunun, yine valilik tarafından, 'toplumda infial uyandırır' gerekçesiyle yasaklandığını anlatan Altın, "Aradan iki ay geçti. İstanbul'da üç tane büyük konser yaptık. Bu üç konserimize de onbinler katıldı. Hiçbir tanesinde tek bir infial yaşanmadı. İki haftadır bir tanesi Adana'da bir tanesi İzmir'de olmak üzere toplamda yüzbinlerin katıldığı iki tane konser yaptık. Buralarda da tek bir olay yaşanmadı. Tamamen şenlik havasında geçti. Bu hafta aynısını da İstanbul'da yapmak istiyoruz. Ama bu konserimizi yine iki ay önce olduğu gibi aynı gerekçelerle yasaklamak istiyorlar" dedi.

"İNFİALİ YARATAN..."

İnfiali yaratanın konserleri olmadığını ifade eden Altın, "Konserlerimiz engelleyerek, yüzbinlerce insanın bir araya gelerek şarkılar, türküler, marşlar söyleyerek eğlenmesini engelleyerek ve konser alanına gelenlere tazyikli sularla, biber gazlarıyla, coplarla saldırıp adeta terör estirip infialı yaratan bu yönetimdir" diye konuştu. Grup açıklamanın ardından adliye binasına girerek suç duyurusu dilekçesini savcılağa sundu.

DİLEKÇEDEN...

Avukat Ebru Timtik tarafından savcılığa verilen suç duyurusu dilekçesinde, Grup Yorum'un 2011-2014 yıllarında 4 kez Bakırköy Belediyesi'ne ait halk pazarında hiçbir olay yaşanmadan konser düzenlediği ifade edildi. Bu yıl, aynı yerde konser düzenlemelerinin engellendiğini belirtilen dilekçede, "Ancak bu yıl İstanbul Valiliği 30 yıl kapsamında yine aynı yerde yapacağımız konseri hiçbir gerçek sebep göstermeksizin engelleme ye çalışmaktadır. Valiliğin yasak kararı gerekçesizdir ve soyuttur. Bize gerçek bir endişe sebebi göstermemiş ve kamu düzenini bozacak durum var ise bu durumu bertaraf edebilme olanağı da sağlanmamıştır" denildi. Dilekçede, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile Vali Yardımcısı Aziz Mercan'ın keyfi ve ayrımcı davranışları nedeniyle görevlerini kötüye kullandıkları bu nedenle de haklarında soruşturma açılarak cezalandırılmaları talep edildi.


Dikkat kar yağışı geri dönüyor

Meteorolojiden alınan son bilgilere göre hava sıcaklıkları 2-4 derece azalırken doğuda kar yağışı bekleniyor

Altın Palmiye Ödül Töreninin bu yılki adresi belli oldu

Altın Palmiye Ödültöreni 8 Mayıs Pazartesi günü İstanbul'da sahiplerini bulacak

ABD Almanya ve Hollanda'da olan silah Şemdinli'de ele geçirildi

Hakkari Şemdinli'de terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda ele geçirilen tanksavar şaşırttı