Ana Sayfa | TÜRKİYE

Boğaz'da tankerle gemi çarpıştı

Boğaz'da kaza

Çanakkale Boğazı'ndan geçen bir yolcu gemisiyle tanker Gelibolu önlerinde çarpıştı

Çanakkale Boğazı'nda bir yolcu gemisiyle akaryakıt tankeri çarpıştı. 

Alınan bilgiye göre, Yunanistan'dan İstanbul'a giden 162 metre boyundaki Malta Bayraklı "Louis Crıstal" isimli yolcu gemisi ile Rusya'nın Tuapse Limanı'ndan Malta'ya yolculuk yapan 182 metre boyundaki Marshall Adaları bayraklı "STİ Pimlico" isimli tanker, Çanakkale Boğazı'nın Gelibolu Feneraltı mevkisi önlerinde çarpıştı. Kazanın ardından Boğaz, çift yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı.

Ölen ya da yaralananın bulunmadığı kaza nedeniyle bölgeye güvenlik amacıyla Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait römorkörler gönderildi.

Gemilerde batma tehlikesinin bulunmadığı, "STİ Pimlico" isimli tankerde, kaza sırasında balast tankının patlaması nedeniyle 15 derecelik açıyla yan yatma meydana geldiği öğrenildi.

 İçinde 382 mürettebat ve 853 yolcu bulunan yolcu gemisi ise, Gelibolu yakınlarında demirletildi.

TANKERDE YÜK SIZINTISI VAR

Kazayla ilgili Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü açıklama yaptı.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada; Malta bayraklı 161.8 metre boyundaki 'CELESTYAL CRYSTAL' isimli 853 yolcu ve 382 personel bulunan yolcu gemi Marmara Denizi'nden boğaz çıkışı yapmakta iken, boğaz girişi yapmakta olan 184.26 metre boyunda Marshall Adaları bayraklı 'STI PIMLICO' isimli tankerin, Çanakkale Gemi Trafik Hizmetleri tarafından telsizle yapılan tüm uyarılara rağmen saat 01.25'te çatıştığı bildirildi.

İskele tarafından hasar aldığı bildirilen tankerin Gelibolu önlerine trafik hattı içine acil olarak demirletildiği, baş tarafından hasarlandığı rapor edilen yolcu gemisinin ise pilotlu olarak Gelibolu koyuna demire gittiği açıklandı. Her iki gemide de yaralı ya da ölü bulunmadığı rapor edilirken, tankerden yük sızıntısı olduğu belirtildi.

Olay olduğu anda ise Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait Kurtarma-2, Kurtarma-5 ve Kurtarma-9 römorkörleri ile KEGM-2 ve KEGM-9 hızlı tahlisiye botları ve Tahlisiye-2 botunun olay mahalline sevk edildiği ifade edildi. 

TANKER BOĞAZ DIŞINA ÇEKİLDİ

Çanakkale Boğazı'nın Gelibolu Feneri önlerinde yolcu gemisi ile çarpışan tanker, havanın aydınlanmasının ardından boğaz dışına, güvenli bir bölgeye çekilmeye başlandı.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 184.26 metre boyunda Marshall Adaları bayraklı 'STI PIMLICO' isimli tankerde damıtılmış petrol ürünü nafta yükü bulunduğu bildirildi. Tankerin yara alan iskele tarafındaki tanktan sancak tanklara yük transferi yapılarak yangın tehlikesine karşı inertleme ve soğutma çalışması yapıldı.

Havanın aydınlanmasının ardından da gerekli emniyet tedbirleri alınarak tanker römorkörler tarafından boğaz dışına, Marmara Denizi'ne çekildi.

Tanker güvenli bölgeye götürülürken, yara alan bölümüne römorkörler tarafından herhangi bir tehlikeye karşı sürekli su sıkılarak müdahale ediliyor.

Tankerle çarpışan yolcu gemisi 'CELESTYAL CRYSTAL' ise Gelibolu önlerinde demirde bekletiliyor.

Bu arada tankerdeki sızıntı nedeniyle Lapseki ilçesinde rüzgarın da etkisiyle petrol kokusu hissedildi.

BOĞAZ TRANSİT GEÇİŞLERE AÇILDI

Gelibolu Feneraltı mevkisinde 01.25'te meydana gelen kazanın ardından, hasar gören gemiler güvenli bölgeye götürüldü. 

Yetkililer, her iki geminin de seperasyon hattı dışındaki demir sahalarında bulunduğunu, güvenliğin sağlanması dolayısıyla boğaz trafiğinin normale döndüğünü kaydetti.     

Yunanistan'dan İstanbul'a giden 162 metre boyundaki Malta bayraklı yolcu gemisi "Louis Cristal" ile Rusya'nın Tuapse Limanı'ndan Malta'ya yolculuk yapan 182 metre boyundaki Marshall Adaları bayraklı "STİ Pimlico" isimli tanker, Çanakkale Boğazı'nın Gelibolu Feneraltı mevkisi önlerinde çarpışmış, kazanın ardından boğaz, çift yönlü transit gemi geçişlerine kapatılmıştı.

DHA


PKK'nın Yayladere bölgesi sözde sorumlusu yakalandı

Bingöl'de yol denetimi yapan Jandarma ekipleri, PKK'nın Yayladere bölgesi sözde sorumlusunu ve 2 PKK'lıyı yakaladı.

FETÖ liderleri için bu ülkelere iade talepnamesi gönderildi

FETÖ'nün üst düzey yetkililerinin Almanya'da bulunması üzerine mahkeme İpek ve Büyük'ün iadesi için İngiltere, Başaran için Hollanda, Koca için Togo, Öztürk için Brezilya, Büyükçelebi, Kurucan ve Kara için ABD, Şahinalp ve Şengül için ise Almanya'ya iade talepnameleri gönderdi.

Elektrikle çalışan otobüsler geliyor

İETT Genel Müdürü Arif Emecen ucuza ulaşım imkanı sağlayan elektrikli otobüsler sayesinde çevre ve insan sağlığı olumsuzluğu engellenecek.