Ana Sayfa | TÜRKİYE

Ezdiler sınırı geçmek için eylem başlattı

Ezidiler eylem başlattı

Midyat, Nusaybin ve Şırnak'tan Bulgaristan sınır kapısına gitmek isteyen ancak jandarma tarafından önleri kesilen Ezidiler eylem başlattı

Midyat, Nusaybin ve Şırnak'tan otobüslerle Bulgaristan sınır kapısına doğru yola çıkmak isteyen bin kadar Ezidi, Diyarbakır’da jandarma tarafından engellendi.Diyarbakır Ezidi Kampı’nda kalan yüzlerce kişi de aynı umutla yola çıktı.Ancak bu kişilerin dün akşamdan beri kampın civarında bekleyişleri sürüyor.Ailesinden 15 kişiyle birlikte Türkiye'den ayrılmak isteyen Gawaz adlı bir Ezidi, "Bize izin versinler gidelim. Irak'a dönemiyoruz. Neresi olursa olsun gitmek istiyoruz" dedi.10 aydır yurt dışına çıkmaya çalıştıklarını belirteren Cemal Dinyayi adlı başka bir Ezidi ise şunları söyledi:

"Psikolojimiz bozuldu, kampta iki kişi bu yüzden intihar etti. Tedavi olamıyoruz. Belediyeler bize çok yardımcı oldu ama gerçektenartık dayanamıyoruz. Bulgaristan sınırına gitmek istiyoruz. Bizi kabul etmeyeceklerini bilsek dahi gitmek istiyoruz. Çünkü artık Şengal’e dönme şansımız yok.”

Hıdır adlı bir Ezidi ise "Daha iki gün önce IŞİD yine vahşice saldırdı. Şengal’e dönmek bize haram, kampa da gitmeyeceğiz. Bulgaristan sınırına gitmemize izin vermezlerse biz de burada ölüm orucuna başlayacağız" dedi.

Hava çok sıcak olduğu için yolun kenarında bekleyenlerin çoğu, kilim ve battaniyelerini ağaçlara gerip gölgesine sığınmış durumda.

Sahip oldukları her şeyi yanlarına alan Ezidiler, çocuklarıyla birlikte buradaki bekleyişlerinin ne kadar süreceğini bilmediklerini söylüyor.

'Ya bir yere nakledilecekler ya da AFAD kampına götürülecekler"

İl Jandarma Komutan Yardımcısı Ufuk Gökmen ise şunları söyledi: "Ezidiler bize IŞİD’den çok zarar gördüklerini ve onların gittikçe yaklaştıklarını, bu yüzden kendilerini korumak için buradan gitmek istediklerini söylediler. Statüleri sığınmacı değil, yabancı. Bu yüzden ancak Diyarbakır il sınırlarında kalabilirler. Toplu ulaşımla hareket etmeleri yasak. Bulgaristan’a gitmek istediklerini söylediler. Yol kapatmanın, toplu eylem yapmanın suç olduğunu söyledik. Türkiye’de suç işlerlerse Bulgaristan da sizi kabul etmez uyarısı yaptık. 24 saat içinde kanuni olarak bir şeyler yapmamız gerekecek. Çocuklar ve yaşlılar çok. Ya zorla bir yere nakledilecekler ya da AFAD kamplarına götürülecekler” dedi.

Yenişehir Fidanlık kampı sorumlularından Müzeyyen Aydın ise, dün geceden beri dışarda bekleyen kalabalığı kampa almak için ikna etmeye çalıştıklarını ancak başarısız olduklarını belirtti.

Aydın, Ezidilerin sadece Diyarbakır’daki otobüs firmalarına 200-300 bin TL verdiğini belirterek "Kampta kalanların parasının olmadığını biliyoruz. Birileri onları kışkırtmak, kamptan ve buradan gitmelerini sağlamak için bu parayı sağlamış olmalı” dedi.

İBB binasında şok intihar Güvenlik amiri çatıda ölü bulundu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde uzun yıllardır çalışan güvenlik amiri binanın çatısında intihar etti

Rüşvet aldığı iddia edilen 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı tutuklandı

İstanbul Anadolu 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı H.A ile avukat S.B, rüşvet aldıkları ve verdikleri gerekçesiyle nöbetçi hakimlikçe tutuklandı

Nişanlısının bana tecavüz etti dediği genç pompalı tüfekle intihar etti

Adana'da kendisine tecavüz ettiğini ileri sürüp şikayetçi olduğu nişanlısı pompalı tüfek ile intihara kalkıştı. Anne baba ve kardeşler M.K.'yi odasında ölü buldu