Ana Sayfa | TÜRKİYE

Parasını alamayan madencilerin yaptığı eylem 6 yıl hapis cezasına mal oldu

some eylemci

Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasının ardından paralarını alamadıkları gerekçesiyle eylem yapan işçiler hakkında 6 yıl hapis cezası istendi

Soma’da, 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen kazanın ardından madenciler, ücretlerini ve sosyal haklarını alamadıkları için Beşyol Kavşağı’nı trafiğe kapattı. Protesto gösterilerinde bulunan madencilerin, bu sırada bir süt firmasına ait minibüse  hasar verip, şoförü Cihan Ölmez’i tartakları ileri sürüldü. Ölmez’in şikayetçi olması üzerine madenciler Onur Erdinç, Tevrat Cün, Eren Malkoç, Ahmet Mutluer, Cafer Bülbül, Sami Yavuz, Nizamettin Aksu, SEFA KÖKEN, Hıdır Gül ve Enver Alkan hakkında dava açıldı. Madenciler için, “kasten zarar vermek” ve “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçlarından 6’şar yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamenin mahkeme tarafından kabul edilmesinin ardından 10 madencinin, yeni adli yılın açıldığı 1 Eylül 2015 tarihinde hakim karşısına çıkacakları öğrenildi. Sanık maden işçilerinden Eren Malkoç, “Biz demokratik hakkımızı kullandık. Bizi alakasız suçlamalarla sindirmeye, yıldırmaya, susturmaya çalışıyorlar ama başaramayacaklar” dedi.
Özel’den madencilere destek
İşçilere destek veren CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ise “Talimatla açılmış bir davayla karşı karşıyayız. Gelinen noktada seçim öncesi Soma’ya korku salmak ve korku ilkiminde beslenmek için atılmış bir adımdı. İktidar da olsak, muhalefet de olsak o salonda işçilerin arkasında olacağım” diye konuştu.


İETT otobüslerinde karakutu dönemi başlıyor

İETT, uçaklarda kullanılan karakutu sistemini toplu ulaşımdaki otobüslere taşıyarak otobüste olan tüm arızayı daha önceden belirleyerek müdahale edebilecek.

Niğde'de köy halkının 'Eşkıya' dediği şahıs kıskıvrak yakalandı

Niğde'nin Fesleğen Köyü'nde 'Eşkıya' diye anılan şahıs, Bor Jandarma İlçe Komutanlığına götürüldü.

15 Temmuz'da AKP istanbul İl Başkanlığı'nı basan darbecilere müebbet hapis istemi

FETÖ'nün 15 Temmuz gecesi saldırdığı AKP İstanbul İl Başkanlığı'nı işgal etmeye kalkışan darbeci askerlere 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis isteniyor.