Ana Sayfa | TÜRKİYE

Parasını alamayan madencilerin yaptığı eylem 6 yıl hapis cezasına mal oldu

some eylemci

Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasının ardından paralarını alamadıkları gerekçesiyle eylem yapan işçiler hakkında 6 yıl hapis cezası istendi

Soma’da, 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen kazanın ardından madenciler, ücretlerini ve sosyal haklarını alamadıkları için Beşyol Kavşağı’nı trafiğe kapattı. Protesto gösterilerinde bulunan madencilerin, bu sırada bir süt firmasına ait minibüse  hasar verip, şoförü Cihan Ölmez’i tartakları ileri sürüldü. Ölmez’in şikayetçi olması üzerine madenciler Onur Erdinç, Tevrat Cün, Eren Malkoç, Ahmet Mutluer, Cafer Bülbül, Sami Yavuz, Nizamettin Aksu, SEFA KÖKEN, Hıdır Gül ve Enver Alkan hakkında dava açıldı. Madenciler için, “kasten zarar vermek” ve “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçlarından 6’şar yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamenin mahkeme tarafından kabul edilmesinin ardından 10 madencinin, yeni adli yılın açıldığı 1 Eylül 2015 tarihinde hakim karşısına çıkacakları öğrenildi. Sanık maden işçilerinden Eren Malkoç, “Biz demokratik hakkımızı kullandık. Bizi alakasız suçlamalarla sindirmeye, yıldırmaya, susturmaya çalışıyorlar ama başaramayacaklar” dedi.
Özel’den madencilere destek
İşçilere destek veren CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ise “Talimatla açılmış bir davayla karşı karşıyayız. Gelinen noktada seçim öncesi Soma’ya korku salmak ve korku ilkiminde beslenmek için atılmış bir adımdı. İktidar da olsak, muhalefet de olsak o salonda işçilerin arkasında olacağım” diye konuştu.

Yeni KHK ile görevine o bakanlıklarda çalışan personeller de iade edildi

Çıkarılan yeni KHK ile 416 kamu görevlisinden 11'i bakanlıklardaki görevlerine iade edildi

Yeni KHK ile görevine iade edilen emniyet görevlisinin tam listesi

Çıkarılan yeni KHK ile 416 kamu görevlisinden 24 emniyet mensubu görevine iade edildi

Yeni KHK ile görevine iade edilen akademisyenlerin tam listesi

Çıkarılan yeni KHK ile 416 kamu görevlisinden 37'si üniversitedeki görevine iade edildi