Ana Sayfa | TÜRKİYE

Doğayı temizleyerek cezalarını çekiyorlar

Adana'da ilginç ceza

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ile Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokolle, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesindeki 80 hükümlü, cezalarını 3 yıl boyunca Seyhan baraj Gölü çevresi ve mesire alanlarını temizleyerek çekecek

Geçen mart ayında imzalanan protokolle cezalarının son bir yılı denetimli serbestlik tedbirine çevrilen hükümlüler ile para cezaları kamuya yararlı bir işte çalışma yaptırımına çevrilen hükümlülerin çevre temizlik hizmetlerinde ücretsiz olarak çalıştırılmalarına karar verildi. Bu kapsamda Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı'nın organizasyonunda gerçekleştirilen ilk uygulamada 40 hükümlü, otobüslerle Çatalan Köprüsü ve Seyhan Baraj Gölü kenarındaki piknik alanlarına götürüldü.

Özel tulumlarını, eldivenlerini giyen hükümlüler, sabah erken saatlerden itibaren 'Yengeç' adı verilen özel aletle göl kıyısında temizlik yaptı. Hükümlüler, piknik yapmak veya gölü izlemek amacıyla baraj gölüne gelen vatandaşların attığı pet ve cam şişeler, balık malzemeleri, kartonlar, naylon poşet ağırlıklı çöpleri toplayıp torbalara doldurdu. Çöpler daha sonra belediyenin çöp toplama merkezine götürüldü.

'ÖNEMLİ OLAN KİRLETMEMEK'

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, incelemelerde bulunmak üzere temizlik yapılan alana gidip hükümlülerin çalışmasını yerinde izledi. Doğanın kirletilmesinin önüne geçmek ve bir daha kirletilmemesi için çalışmalar yaptıklarını belirten Başsavcı Ali Yeldan, şunları söyledi:

"Denetimli Serbestlik Müdürlüğümüz bünyesindeki 80 hükümlü kente temizlik hizmeti vermeye başladı. Öncelikle göl kenarı, yol boyları ve mesire alanları temizleniyor. Burası doğa harikası bir bölge. Hem kente bir katkı hem de şehrin temizlenmesi ve temizlik hizmetleri noktasında bir bilincin ortaya koyulması adına hükümlülerimiz çalışıyor. Ama önemli olan kirletmemektir. Ben, iş birlikteliğinden dolayı belediyemize teşekkür ediyorum" dedi.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Mehmet Çelebi Akkuş da, hükümlülerin hem Adana'ya hem göle hem de insanlığa büyük bir hizmet ettiğini belirterek, "Bu çalışmaların devamını diliyorum. Katkılarından dolayı Cumhuriyet Başsavcımız Ali Yeldan'a teşekkür ediyorum" dedi.

CEZALARINI ÇEKERKEN DOĞAYI KORUYACAKLAR

Çevre temizliğine katılan hükümlüler ise, çevreyi kirletenlere mesajlar verdi. Doğanın, gölün, nehrin, ormanların tadını özgür olanlar kadar alamadıklarını belirten hükümlüler, "Gölümüzün kıyısındaki kirlilik bizi üzdü. Vatandaşlarımıza doğanın kıymetini bilerek çevreyi kirletmemeleri çağrısı yapıyoruz. Gölümüzü, nehrimizi, ormanımızı koruyalım, kirletmeyelim" diye konuştu.

DHA

AKP'li vekil Şamil Tayyar isyan etti Pes ettim artık yokum dedi

AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar yeni yayımlanan KHK'ların ardından açıklama yaptı

Yeni yayımlanan KHK ile kapatılan dernek ve vakıfların listesi

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan KHK ile vakıf, dernek ve sağlık kuruluşları kapatıldı

Melih Gökçek Ahmet Hakan için sözünü tuttu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, referandum tahmini için Ahmet Hakan ile girdiği iddiayı kaybedince takım elbise sözünü tuttu