Ana Sayfa | TÜRKİYE

'Kırmızılı Kadın'a biber gazı sıkan polis memuru hakkındaki gerekçeli karar hazırlandı

Kırmızılı kadın Gezi eylemleri

Gezi Eylemleri sırasında Ceyda Sungur adlı kadına yakın mesafeden biber gazı sıkan polis memuru Fatih Zengin hakkında gerekçeli karar verildi

İstanbul Gezi Parkı eylemlerinde ‘Kırmızılı Kadın’ olarak tanınan Ceyda Sungur’a biber gazı sıkmak suçundan 20 ay hapis ve 600 ağaç dikme cezası alan polis memuru Fatih Zengin hakkındaki gerekçeli karar hazırlandı. Polisin ‘mecbur’ kalmadıkça zor kullanmaması gerektiğine dikkat çekilen gerekçeli kararda, Yargıtay içtihatlarında silah olarak kabul edilen biber gazının polis tarafından neredeyse her durumda ve herkese karşı kullanıldığı belirtildi. Kararda, sanığa verilen ağaç dikme yükümlülüğü de ıslahını sağlayacak mantıklı bir yükümlülük olarak yorumlandı.

‘POLİS ÖLÇÜLÜ OLMALI’
Kararda, biber gazının insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğu ve kullanımının sınırlı olması gerektiği noktasında görüşlerin yaygın bir şekilde dile getirildiği anlatıldı. Gerekçeli kararda, “Kanun koyucu zor kullanmayla ilgili olarak kanuni sınırlamalar getirerek keyfi muamelenin önüne geçmeyi amaçlamıştır. Polis zor kullanırken ölçülü olmaya dikkat etmelidir. Zor kullanma direnmeyi giderecek ölçüde olmalıdır” denildi.
 

Uğur Kurt davasında sanık polise ne ceza verildi

Okmeydanı'nda polisin silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Uğur Kurt'un ölümüne ilişkin görülen dava sonuçlandı

Arama yapılan kamyonda 560 av tüfeği ele geçirildi

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bir kamyonda yapılan aramada 560 av tüfeği ele geçirildi

İki ilde terör örgütüne ağır darbe

Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyon kapsamında Hakkari ve Şırnak'ta 13 terörist etkisiz hale getirildi