Ana Sayfa | TÜRKİYE

Engellilerden belediyelere suç duyurusu

Engellilerden 11 belediyeye dava

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği, 2005 yılında Engelliler Kanunu kapsamında çıkarılan ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarda "mimarinin erişilebilir olmasını" öngören kanunun belediyeler tarafından uygulanmadığını belirterek, 11 belediye hakkında dava açılmasını istedi

SAVCILIĞA DİLEKÇE VERDİLER

Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'na gelerek, Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği adına suç duyurusunda bulunan Adem Kuyumcu, Kadıköy, Üsküdar, Ataşehir, Ümraniye, Maltepe, Kartal, Çekmeköy, Pendik, Sultanbeyli, Sancaktepe ve Tuzla Belediyeleri ile bu belediyelerin Fen İşleri, Park ve Bahçeler, İmar, Ruhsat, Denetim ve Zabıta Müdürlükleri hakkında "ayrımcılık" ve "görevi ihmal" suçlarından savcılığa şikayette bulundu.

Savcılığa sunulan 6 sayfalık suç duyurusu dilekçesinde, 2005 yılında Engelliler Kanunu kapsamında çıkarılan ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarında "mimarinin erişilebilir olmasını" öngören kanunun belediyeler tarafından uygulanmadığı vurgulanarak, sorumlular hakkında soruşturma başlatılıp dava açılması talep edildi.

Dilekçede, engellilerin eğitim alma, iş ve sosyal hayata katılmalarına engel olunduğu ifade edilerek, engellilere ayrımcılık yapıldığı ve görevin kötüye kullanıldığı kaydedildi.

"ENGELLİLER EŞİT YAŞAMA HAKKI İSTİYOR"

Suç duyurusunun ardından adliye önünde engelli vatandaşlarla beraber açıklama yapan Dernek Başkanı Adem Kuyumcu, "Engelliler artık evden çıkmak istiyor. Evden çıkıp eğitim hakkını kullanmak istiyor. İşe gitme hakkını kullanmak istiyor. Sosyal hayata katılım hakkını kullanmak istiyor. Kanun çıkalı 10 yıl geçti, bir arpa boyu yol alamadık. Engelliler hemen şimdi eşit yaşama hakkı istiyor" dedi. Kartal'da yaşayan 41 yaşındaki engelli Aydın Çalışkan da, 17 yıldır engelli olduğunu ifade ederek, "Ne parklara girebiliyoruz ne camilere ne tuvaletlere. Bütün her yerde engeller var. Bazı vatandaşlar duyarlı, bazı vatandaşlar duyarsız. Çoğu zaman sorun yaşıyoruz" diye konuştu.

"BAŞKASININ YARDIMI OLMADAN HAYATIMIZI DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUZ"

Üsküdar'da yaşayan Nafi Ketenci ise geçirdiği kaza nedeniyle 10 yıldır engelli olduğunu belirterek, "Zorluğun ne olduğunu bilmiyordum ama şimdi zorlukların farkındayım. Evden dışarı çıktığımız zaman acaba eve nasıl döneceğim diye düşünüyorsunuz. Bağımsız olarak engelsiz erişim istiyoruz. Biz başkasının yardımı olmadan hayatımızı devam ettirmek istiyoruz" diyerek, sokakta yaşadığı zorlukları anlattı.

DHA

Tüm mahalleli olay yerine geldi İnşaat sahasında Rus komutana ait tabut bulundu

Ardahan'da yapılan inşaat sahasında bulunan Rus komutana ait tabut tüm mahallelinin ilgisini çekerken emniyet ve müze müdürlüğüne haber verildi. Tarihi eser olup olmadığı araştırılıyor

Son dakika Suriye'den Türkiye'ye top atıldı

Suriye'den atıldığı tespit edilen top mermisinin Yayladağı Sınır Karakolu yakınına düştüğü öğrenildi

Bankaların sistem açığını bularak 9 milyon lira dolandırdılar

Bankaların ATM'lerinde sistem açığı bulan 2'si banka çalışanı 17 kişi 9 milyon lira çalarak Dubai'ye kaçma planı yaparken yakalandı