Ana Sayfa | TÜRKİYE

STK'lar Çankaya Köşkü'nde PKK'ya böyle tepki gösterdi

sivil toplum kuruluşları

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında Çankaya'da toplanan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri PKK terörüne ortak tepki gösterdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen toplantıya katılan sivil toplum kuruluşu temsilcileri, hükümetin iradesinin barıştan yana olduğunu ancak terör örgütü PKK'nın devleti sürekli tahrik ettiğini belirterek, PKK terörüne ortak tepki gösterdi. Toplantıya katılan sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden Eşref Mutlu, Başbakan Davutoğlu'yla yaptıkları görüşmenin çok olumlu geçtiğini belirterek, hükümetin bu işin üzerinde ciddiyetle durduğuna bir kez daha tanıklık ettiklerini aktardı. Son dönemde ülke genelinde yaşanan terör saldırılarının sona ermesi konusunda tüm sivil toplum kuruluşlarının ortak görüş beyan ettiğini vurgulayan Mutlu, "Çatışmalı ortamdan PKK'nın mutlaka uzak durması gerekiyor. PKK'nın silah bırakarak yurtdışına çekilmesi operasyonların durmasını sağlayacaktır" diye konuştu.

"Hükümet barıştan yana"
Çözüm süreci boyunca PKK ve KCK'nın sürece sabote eden hamleler yaptığını ve hükümetinde buna sabrettiğini belirten Eğitimci ve Araştırmacı-Yazar Veysel Yenigül, bölgenin belli hassasiyetlerinin de HDP tarafından suiistimal edildiğine dikkati çekti. Yenigül, "HDP'yi siyaseten etkileyen Kandil oldu. Çatışmaların sona ermesi için PKK silahlı mücadeleye son vermeli ve silahlı güçlerini sınır dışına çıkarmalı" dedi.

"PKK devleti tahrik etti"
Toplantıya katılanlardan Yazar Vahdettin İnce, ülke genelinde yaşanan saldırılara devletin karşılık vermesinin evrensel devlet ilkelerinin gereği olduğuna dikkati çekerek, "PKK süreç boyunca devleti tahrik etti ve bu durumun yaşanmasına zorladı. Olan yine Kürtlere, askerlerimizin ailelerine, bölge halkına oldu" şeklinde konuştu.

"Kandil, HDP'yi baskı altında tuttu"
Yaşanan son süreçte devletin ve karşı tarafın da haksız olduğunu düşündüğünü ifade eden Faysal Mahmutoğlu da şunları kaydetti:"Kandil, HDP'yi baskı altında tuttu ve dinlemedi. Kandilin savaş başlatması ve saldırılar yapmasını doğru bulmuyorum ancak devlette karşılık verme konusunda aceleci davrandı. PKK silahlı mücadeleyi bitirdiğini açıklayarak ülke dışına çekildiğini açıklamalı ve artık siyasetin dilinin konuşulmasını sağlamalıdır."

"Çatışmasızlık ortamını bu hale getiren Kandil"
Adıyaman Gökkuşağı Derneği Başkanı Sezai Yılmaz, ülkenin terörden çok acı çektiğini belirterek, devletin kamu güvenliğini sağlama zorunluluğunun olduğunu vurguladı.Yılmaz, PKK'nın silahlarını bırakıp, ülkeden çekip gitmesi gerektiğini dile getirerek, "Çatışmasızlık ortamını bu hale getiren Kandil'dir. PKK, sadece dar bir alana hitap eden bir örgüt ve kesinlikle bunu kabul etmiyoruz" ifadelerini kullandı.

"Silahlı olaylar bizleri ve ülkemizi tedirgin etmekte"
Bursa Diyarbakır Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Şehmus Seviş de yaptığı açıklamada, "Şuan ülkemizin içinde olduğu silahlı olaylar bizleri ve ülkemizi tedirgin etmekte. Bu çatışma sürecinin bir an önce sonlandırılmasını, akan kanların durmasını istiyoruz" dedi.Bursa Bitlis İl ve İlçeleri Derneği Başkanı Zülküf Sönmez ise "Bizler gelen cenazelerin her birini, empati yaparak evladımız yerine koyuyoruz ve her gelen acı haberde bir kez daha yıkılıyoruz" ifadelerini kullandı.Bursa Ağrı İli ve İlçeleri Derneği Başkanı Erhan Öztürk, "Geçen 3 yıl içerisinde yaşanan ateşkes sürecinde bölgemizde ekonomi anlamında canlanma varken, göç olayları çok az yaşanırken şimdi tekrar bölgede ekonomi çöktü, insanlar göç etmeye hazırlanıyor" değerlendirmesinde bulundu.


Irak'ın kuzeyindeki 5 terör hedefi vuruldu

TSK tarafından bölücü terör örgütüne ait Irak'ın kuzeyindeki beş hedef hava harekatıyla imha edildi

Bylock kullandığı tespit edilen 15 eski polis tutuklandı

Aydın'da, FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında 15 eski polis memuru tutuklandı

Burası üniversite karşıt görüşlü öğrenciler birbirlerine girdi

Kocaeli Üniversitesi'nde Hocalı katliamında ölenleri anmak için bir araya gelen öğrenciler ile karşıt görüşlü öğrenciler sopalı kavgaya girişti. Polisler 47 öğrenciyi gözaltına aldı.