Ana Sayfa | TÜRKİYE

El Nusra, Türkiye sınırından geri çekilmeye başladı

El Nusra

El Nusra, Halep'in kuzey kırsalında yer alan ve Türkiye sınır hattında kontrol ettiği köyleri diğer muhalif gruplara terk etmeye başladı

Özgür Suriye Ordusu bölgede IŞİD'e karşı kapsamlı operasyona hazırlanıyor. Muhaliflerde, IŞİD'le savaşta sınıra konuşlu Türk tank ve topları tarafından destek verileceği beklentisi var.Al Jazeera'nın haberine göre bu köylere terör örgütü IŞİD'e saldırı başlatan Özgür Suriye Ordusu yerleşiyor. Halep merkezli muhalif gruplar İŞİD'le savaşın sürdüğü Savran, Mera, Tel Rıfat, Azez cephe hattına takviye güç sevk ediyor.Muhalif Gruplardan Hareket-i Nurettin Zengi, Liva El Fetih, Ceyşul Mücahidin, Cephe Şamia, Suvvar Şam ve Türkmen gruplardan Liva Sultan Murat tarafından Nusra Cephesi tarafından boşaltılan köylere asker ve cephane sevkiyatı yapılıyor.

İKİ GÜNDÜR SINIR HATTI HAREKETLİ
Aljazeera Türk'e son iki gündür sınır hattında yaşanan hareketliliğe dair açıklama yapan Liva Sultan Murat komutanı Yusuf Salih, ‘Türkiye sınırında yer alan Harcele köyünden Nusra Cephesi'ne bağlı grupların tamamen çıktığını, Kefergan, Havar ve Delha köylerinden ise çıkma hazırlığı yaptığını belirtti.Yusuf Salih, Harcele'de muhalif Cephe Şamia'dan ( Şam Cephesi ) askerlerinin El Nusra'dan boşalan mevzilere yerleştiğini aktardı.

IŞİD'E OPERASYON BAŞLIYOR, İLK HEDEF TÜRKMEN KASABALAR
Bölgede İŞİD'e karşı başlatılacak geniş çaplı bir operasyon için hazırlıkların sürdüğünü belirten Yusuf Salih, ‘1 buçuk yıldır yüzlerce köy ve kasabayı işgal altında tutan İŞİD'e karşı başlatılacak operasyonda ilk hedefimiz, Türkmen Barak, Aktarin, Rael ve Çobanbey kasabalarını ele geçirmek' dedi. İşid'in bölgeden sökülmesi için yapılacak saldırıya Hava desteğinin de olacağını belirten Yusuf Salih, 3 bin kişilik bir kara gücü ile önümüzdeki bir kaç hafta içerisinde bir çok köy ve kasabanın yeniden özgürleştirileceğini söyledi.

GÜVENLİ BÖLGE...
Liva Sultan Murat Tugayı Komutanı, ‘Türkiye tarafından ısrarla oluşturulması istenen güvenli bölge planının da bu operasyona bağlı olarak şekilleneceğini iddia etti.El Nusra'nı, terör örgütü İŞİD'e karşı ABD öncülüğünde oluşan koalisyon güçleri tarafından yapılan hava saldırılarından uzaklaşmak ve güvenli bölge oluşturulması durumunda arada kalmaktan kaçınmak istiyor. Öte yandan bölgede yer alan Nusra Cephesi'ne ait mevziler koalisyon güçleri tarafından vurulmaya devam ediyor.Muhalif kanatta İŞİD'e yönelik saldırılarda Türk Ordusu tarafından kendilerine sınırda konuşlu bulunan tank, top ve füze desteğinin de verileceği beklentisi mevcut. Ayrıca Türk Hava Kuvvetlerinin de koalisyon uçakları ile eş güdümlü olarak İŞİD mevzilerini vurması bekleniyor.

ALBAY İSTANBULİ GETİRİLDİ
El Nusra'dan boşalan bölgeye yerleşen muhalif grupların komutanlığına ise Suriye Ordusundan ayrılan Albay Zuheyir İstanbuli getirildi.

IŞİD'LE ÇATIŞMA BAŞLADI
İŞİD ve muhalifler arasında 6 Ağustos günü akşam saatlerinde Mera hattında yer alan Um Huş köyünde başlayan çatışma şiddetlenerek sürüyor. İlk olarak havan atışları ile başlayan çatışmaların sıcak temasla sürüyor. Yaşanan çatışmalardan dolayı iki taraftanda yaralıları var.


İstanbul'da teröristlerin hain planı son anda deşifre edildi

İstanbul'da teröristlere yönelik gerçekleştirilen operasyon sonucunda 111 kilo 433 gram ağırlığında bomba yapımında kullanılan malzeme ele geçirildi

FETÖ sanığı 3 öğretmen hapis cezasına çaptırıldı

Elazığ'da terör örgütü FETÖ'ye yönelik soruşturma sonucunda yargılanan 3 sanık 6 yıl 3 ay hapis cezasına çaptırıldı

Gazeteci Cem Küçük'ün evine pompalı tüfekle saldırı

Gazeteci Cem Küçük'ün İstanbul Güngören'deki evinde silahlı saldırıya uğradığı öğrenildi