Ana Sayfa | TÜRKİYE

Nevşin Mengü'den olay yaratan HDP açıklaması

Nevşin Mengü

Dün Siirt'te şehit düşen askerlerin ardından sosyal medyada açıklama yapan gazeteci Nevşin Mengü, HDP'ye yüklenmenin gereksiz olduğunu açıkladı

Siirt - Şirvan Jandarma Karakolu'nda görevli olan askerleri taşıyan zırhlı aracın geçişi sırasında, teröristlerin menfeze yerleştirdiği bombanın patlaması sonucu 8 asker şehit oldu.
Şehit haberinin gelmesinden sonra gazeteci Nevşin Mengü, Twitter'ın canlı yayın uygulaması Periscope'tan kişisel görüşlerini paylaştı.
Mengü, terör saldırılarının kınanması gerektiğinin altını çizdi ve saldırıları kimsenin tasvip edemeyeceğini söyledi.
Mengü ardından Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın "HDP'ye oy veren polislerin olduğunu bunun demokrasi olmadığını" ifade eden açıklamasına tepki gösterdi ve legal bir parti olan HDP'nin kriminalize etmenin doğru olmadığını söyledi.

8 ŞEHİT VAR KİMSENİN SÖYLEYECEK BİR ŞEYİ YOK
Mengü pericope yayınında şunları söyledi: "İç sıkıcı bir gün, 8 şehit haberi var. Durum malum, kimsenin söyleyecek bir şeyi yok. Kimsenin tasvip edebileceği de yok.
Fakat çözüm HDP'yi kriminalize etmek mi? Enerji Bakanı Taner Yıldız diyor ki, "Eğer bir polis lojmanında oturanların yüzde 60'ı HDP'ye oy verirse, bu demokrasi değil"...

BU SÖZLER ÇOK BAŞKA BİR YERE GİDER
Bir dakika... Burada bir dakika deyip virgül koymak lazım. Her şey bir kenara, Emniyet içindeki paralel yapı, cemaat yapılanması bir kenara, o yapıdan kaynaklanan olumsuzluklar bir kenara, bu laf bir kenara. Laf çok başka bir yer gidiyor.
HDP, yüksek seçim kurulu tarafından seçime girmesi onaylanmış, legal bir parti değil mi? Vatandaşın oyu ile meclise girmiş meşru bir parti değil mi? Hani herşey sandıktı? O zaman sandıktan çıkan oy meşru değil mi? O zaman herkesin verdiği oyun meşruiyeti sorgulanmaya başlanır. Asker kime oy veriyor ona göre mi değerlendirme yapılacak? Böyle değerlendirme olur mu?

LEGAL BİR PARTİYİ KRİMİNALİZE ETMEK DOĞRU MU?
Hakikaten şu soruyu sormak lazım:
Evet terörü kınayalım, şiddeti kınayalım... Hakikaten ne oluyor sorunusu cevaplandırmaya çalışalım. Ama legal bir partiyi kriminalize etmek doğru mu? Bunu da soralım."

FETÖ'den yargılanan 32 er tahliye edildi

15 Temmuz darbesinin ardından FETÖ'den yargılanan 32 ere tahliye kararı çıktı

Silopi'de facia kaza 1 polis öldü 2'si polis 4 kişi yaralandı

Silopi'den Havalimanı'na giden polis otomobiliyle karşıdan gelen otomobil kaza yapınca sürücü koltuğundaki polis memuru hayatını kaybetti

İstanbul'da 25 Nisan Salı günü bazı yollar trafiğe kapalı olacak

İstanbul'da 25 Nisan Salı günü oynanacak Fenerbahçe - Panathinaikos Superfoods karşılaşması nedeniyle kentte bazı yollar trafiğe kapalı olacak