Ana Sayfa | TÜRKİYE

Özgecan Aslan davasında 3 sanık ikinci kez hakim karşısına çıkacak

Özgecan Aslan

Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesiyle ilgili tutuklu bulunan 3 sanık, yarın ikinci kez hakim karşısına çıkacak

Türkiye  genelinden çok sayıda avukatın izleyeceği duruşmada, sanıklardan Ahmet Suphi  Altındöken gibi arkadaşı Fatih Gökçe de mevcut iddialara ek olarak "nitelikli  cinsel saldırı" suçlamasıyla da yargılanacak. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, yarın saat 09.00'da Tarsus  Adliyesi'nde görülmesi planlanan ikinci duruşmaya Ahmet Suphi Altındöken Adana,  babası Necmettin Altındöken Gaziantep ve arkadaşı Fatih Gökçe de Osmaniye'deki  cezaevinden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılacak. Özgecan Aslan'ın babası Mehmet Aslan ve annesi Songül Aslan'ın ilk  duruşmada olduğu gibi ikinci duruşmada da salonda olmayacak. Duruşmayı aile adına  amca Yaşasın Aslan ile ailenin avukatları izleyecek. Davayı ayrıca Türkiye'nin  çeşitli illerinden de çok sayıda hukukçu yakından takip edecek.
 
Çok sayıda sivil toplum örgütü de yarın Tarsus Adliyesi bahçesinde  olacak. Mahkemenin ilk duruşmada aldığı karar doğrultusunda barolar, meslek ve  kadın örgütlerinin davaya müdahilliği ise olamayacak. Tarsus Adliyesi'nde 12 Haziran'da görülen ilk duruşmada, sanıklardan  Ahmet Suphi Altındöken'in savunmasında, diğer sanık Fatih Gökçe'nin cinsel  saldırıda bulunduğunu ima eden ifadeler kullanmasının ardından, aile  avukatlarının başvurusu üzerine Gökçe'nin de mevcut suçlamaların yanı sıra  "cinsel saldırı" iddiasıyla yargılanması için ek iddianame hazırlandı. Hazırlanan iddianame kapsamında ikinci duruşmada, Altındöken'in yanı  sıra arkadaşı Gökçe de "nitelikli cinsel saldırı" suçlamasıyla yargılanacak.
 
"En iyi ihtimalle üçüncü duruşmada karar çıkar"
Özgecan Aslan'ın ailesinin avukatı Sevim Küçük, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, her türlü şiddete maruz kalan kadınların ana mücadelesinin Özgecan  Aslan davası olduğunu söyledi. İkinci duruşmada sanıklardan Ahmet Suphi Altındöken'in ek savunmasının  alınacağını belirten Küçük, "İkinci duruşmada esasa ilişkin iddialarımızı dile  getireceğiz. Bundan sonra artık olabilecek tek gelişme, mevcut delillerin daha da  kuvvetlenmesidir. Biz, belki ikinci duruşmada olmayabilir ama en iyi ihtimalle  üçüncü duruşmada karar çıkacağını düşünüyoruz" dedi.
 
Küçük, sanıkların hiçbir koşulda cezai indirimlerden yararlanmaması  gerektiğini ifade ederek, şöyle devam etti: "Daha önce bu tür konulardaki davalarda basit ve hukuken kabul  edemeyeceğimiz sebeplerle indirim maddelerinin uygulanması kamu vicdanında ciddi  yaralar açmıştı. Bu nedenle, bu davada çok daha farklı kararlar alınmasını ve  örnek bir dava olmasını bekliyoruz. Sadece hukukçuları değil, tüm sivil toplum  kuruluşlarını, kadın ve meslek örgütlerini bizle birlikte, ilk duruşmada olduğu  gibi yeniden dayanışmaya çağırıyoruz."
 
İlk duruşmadaki ifadeler
Sanıklardan Ahmet Suphi Altındöken, Tarsus 1. Ağır Ceza  Mahkemesi'ndeki ilk duruşmadaki ifadesinde, Özgecan Aslan'ı Tarsus'taki bir  alışveriş merkezinin önünden aldığını ve 100 lira karşılığında onu gideceği yere  direkt götürebileceğini teklif ettiğini anlatmıştı. Altındöken, daha sonra genç kız ile tartıştıklarını iddia ederek,  şunları ifade etmişti: "Parayı aldıktan sonra kimse görmeden otoban yoluna girdim. Sonra  giderken 'sen bu yola neden girdin' diyerek arkadan kafama vurdu. Sinirlenmesine  gerek olmadığını belirttikten sonra yoldan geri dönüş yaptım, bu sefer de saçımı  çekti. 'Bayan niye öyle yapıyorsunuz' dedim. Çantasından bir şey çıkardığını  görünce sinirlendim. İddianamedeki gibi bir şey sıkmadı. Zaten sıksa arabayı  kullanamam. El frenini çekerek aşağıya inmesini söyledim. İnmeyince arkaya  geçtim. Yüzümü cırmalamaya başladı. Ben de karşılık verdim, sonra aracın  boşluğuna düştü. Demir parmaklıklara geldi sanırım, isteyerek yapmadım." Altındöken, cinsel saldırı iddialarını ise reddederek, "Bunu daha önce  söylemedim. Araçtan inerken Fatih kemerini, fermuarını  düzeltiyordu. Ne  yapıyorsun diye sordum 'bir şey yok' dedi" ifadeleriyle, diğer sanık Fatih  Gökçe'yi suçlamıştı.
 
Sanık Fatih Gökçe ise olay günü Suphi Altındöken'in kendisini  arayarak, yardım talep ettiğini belirtmiş ve şunları kaydetmişti: "Gittiğimde gömleği, her yeri kan içerisindeydi. Araçta kan kokuyordu.  Koltuğun ucunda oturdum. 'Conoların oradan birilerini aldım, beni soymaya  kalktılar' dedi. Biraz da ağlar gibi yaptı. Yolda gelirken benzin al demişti.  'Alıp, almadığımı' sorunca, 'almadığımı' söyledim. Osman'ı arayıp '5 liralık  benzin getirmesini' söyledim. Maktulü hiç görmedim, sadece Suphi ellerini  keserken elini gördüm."
 
Gökçe, cinsel saldırıda bulunmadığını ileri sürerek, olayın  ciddiyetini daha sonra anladığını savunmuştu. Ahmet Suphi Altındöken'in babası tutuklu sanık Necmettin Altındöken de  yolda jandarmaların aracı durdurup kan lekelerini sorduğunda oğlunun önce "tavuk  kestiklerini", sonra da "kavga ettiklerini" söylediğini iddia etmiş, olayla bir  alakasının olmadığını, gerçekte ne olduğunu bir gün sonra öğrendiğini ileri  sürmüştü.
 
Ağırlaştırılmış müebbet hapisleri isteniyor
Dava için hazırlanan iddianamede Suphi Altındöken için "Canavarca  hisle ve eziyet çektirerek öldürmek, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun  delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürmek, başka bir suçu  işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme, nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs,  cinsel saikle kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" suçlarından ağırlaştırılmış  müebbet hapis cezası istendi. Baba Necmettin Altındöken için "Canavarca hisle ve eziyet çektirerek  öldürmek, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da  yakalanmamak amacıyla öldürmek", arkadaşı Fatih Gökçe için de "Canavarca hisle ve  eziyet çektirerek öldürmek, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini  gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürmek, başka bir suçu işleyememekten  kaynaklanan infialle öldürme, nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs" suçlamasıyla  aynı ceza talep edildi.

Rüşvet aldığı için tutuklanan mahkeme başkanının serveti dudak uçuklattı

Rüşvet aldığı iddia edildiği için gözaltına alınan ve ardından tutuklanan 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı'nın serveti ortaya çıktı

Şırnak'taki operasyonlarda 40 terörist etkisiz hale getirildi

Terör örgütü PKK'ya yönelik Şırnak'ın Uludere ilçesinde devam eden operasyonlar kapsamında 40 terörist etkisiz hale getirildi

İBB binasında şok intihar Güvenlik amiri çatıda ölü bulundu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde uzun yıllardır çalışan güvenlik amiri binanın çatısında intihar etti