Ana Sayfa | TÜRKİYE

Kurban Bayramı'nda vatandaşların huzuru için tedbirler alındı

kurban bayramı 2015

Kurban Bayramı'nda vatandaşlar bayram ziyaretlerini huzurlu ve güvenli bir şekilde yapabilmesi için gerekli tedbirlerin alınması istendi, çeşitli sebeplerden dolayı sıkıntı çeken vatandaşlar için önemler alınıyor

Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, il emniyet müdürlüklerine gönderdiği genelgede, Kurban Bayramı tatilini vatandaşların huzur ve güven içinde geçirmesi için gerekli tedbirlerin alınması istedi. Lekesiz imzasıyla 81 il Emniyet Müdürlüğüne gönderilen, genel güvenlik ve asayişin temini açısından alınması gereken ek tedbirlerin sıralandığı genelgeye göre, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, mağazalar ve çarşılar gibi halkın yoğun bulunduğu yerler ile ana arterlerde, kapkaç, yankesicilik ve dolandırıcılık olaylarının önlenmesi amacıyla yaya/motorize ekiplerle resmi devriyelerin sayısı artırılarak, denetim ve kontroller sıklaştırılacak. Ayrıca ziyaretler nedeniyle yoğunluk yaşanabilecek mezarlıklar çevresinde de güvenlik önlemleri alınacak.

Seyahat edecekler göz önünde bulundurularak havaalanları, limanlar, tren garları ve otobüs terminallerinde devriye ekipleri takviye edilecek, özel güvenlik görevlileri uyarılacak.

Umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinde meydana gelecek olayların önlenebilmesi veya taşkınlık suretiyle vatandaşların huzur ve sükununu bozucu davranışların men edilebilmesi amacıyla yapılan denetimler artırılacak.

Kurbanlık hayvan satışlarının yapıldığı hayvan pazarlarında kontroller yapılacak. Özellikle geceleri hayvan hırsızlıklarına karşı gerekli tedbirler alınacak.

Kurbanlık hayvanların kontrolden çıkarak trafikte görülmesi halinde derhal zabıtaya haber verilecek ve ilgili kurumlarla koordineli hareket edilecek.

Kurbanlık hayvan sevkıyatlarında hayvan hırsızlığına yönelik kontroller yapılacak.

Personel, görevi esnasında öncelikle kendi can güvenliğine dikkat edecek ve bununla ilgili her türlü tedbir alınarak sıralı amirlerce bizzat denetlenecek.

Bayram ziyaretleri nedeniyle toplu taşıma araçlarında ve duraklardaki yoğunluk dikkate alınarak kontroller artırılacak.

Vatandaşların bayram ziyaretleri ve tatil amacıyla ikametlerinden ayrılacak olmaları ve birçok iş yeri kapalı olacağından, ev ve iş yerinden hırsızlık olaylarının olabileceği göz önünde bulundurularak önleyici ek tedbirler alınacak. (AA)


Kırmızı ışıkta bekleyen otel çalışanlarını taşıyan midibüs bir anda alev topuna döndü

Antalya'da kırmızı ışıkta duran ve bir otelin 17 çalışanını taşıyan midibüsün motorunda çıkan bir arıza sebebiyle alev aldı. Şoförün çalışanları kurtardığı olayda, park halindeki 2 araç da yandı.

90 yaşındaki amca telefon borcunu duyunca baygınlık geçirdi

Muğla'da yaşayan 90 yaşındaki bir amca telefon faturasını ödemek için bayiye gitti. Ancak telefon faturasının 700 lira olduğunu öğrenen Acartürk, baygınlık geçirdi.

Meteoroloji uyardı o iller kar yağışının etkisi altına girecek

Meteoolojiden alınan son bilgilere göre bazı illerde kar yağışı bekleniyor