Ana Sayfa | TÜRKİYE

Madenci Anıtı’nda ailelerin itirazı sonucu değişikliğe gidildi

Soma anıtı

MANİSA’nın Soma İlçesi’ndeki faciada can veren 301 madenciyi simgelemesi için yaptırılan ’yanan kömür’ aileler tarafından edilen itiraz sonucu değiştirildi

Soma’da geçen yıl 13 Mayıs’ta yaşanan faciada, 301 madenci hayatını kaybetti. Türkiye’yi derinden sarsan ve acıya boğan facia sonrasında, madencilerin büyük bir bölümünün defnedildiği Soma Belediye Mezarlığı içerisinde, anıt mezar için çalışma yapıldı. Manisa Büyükşehir Belediyesi, madencilerini mezarlarının bulunduğu alanı siyah renkli özel mermerlerle yeniden düzenledi. Madenci mezarlarının yanında, ölen 301 kişiyi simgelemesi için, üzerinde lamba ve isimlerin yazılı olduğu birer mini kaide konuldu. Mezarların giriş bölümüne de bir anıt planlandı.

KOR GİBİ YANAN KÖMÜRÜ AİLELER İSTEMEDİ
Belediye ekipleri, facianın yıldönümüne 7 bin 965 metrekarelik mezarlık düzenlemesi ve anıt için tüm hazırlıkları tamamladı. Açılış hazırlığı yapılırken mezarlığın anıt bölümüne, içten aydınlatıldığı için kor gibi yanıyor şeklinde görülen dev bir kömür topunun konulacağını öğrenen aileler buna tepki gösterdi. Aileler "Biz zaten yandık, onu gördüğümüz an yakınlarımızın yandığı aklımıza gelir" diyerek karşı çıktı. Bunun üzerine belediye yetkilileri son anda bu anıtı kaide üzerine koymaktan vazgeçti, yıldönümünde hazır olan kaide Türk bayraklarıyla süslendi.

YENİ ANIT MADENCİYE ÖZLEM
Bu sürecin ardından Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimleri, belirledikleri heykeltıraşlar ve ailelere sık sık ortak toplantılar düzenledi. Ailelerle yapılan bu buluşmalarda alınan fikirler doğrultusunda da yeni madenci anıtı şekillendirildi. Fikir babalığını madenci ailelerin yaptığı yeni anıta, kısa süre önce son şekli verildi. Bu da yine madenci ailelerin ikinci bir onayından geçti. Kor halinde yanan kömür anıtı yerine, ’madenciye özlem’ anıtın yeni teması oldu. Gerekli destek ve onayın gelmesiyle, heykeltıraşlar anıt için atölyeye girdi. Mermer ve özel taşların da kullanılacağı anıtın önemli bir bölümünü heykeltıraşların, el emekleriyle yapacağı öğrenildi. Plana göre, özel taş ve mermerlerin birleşimiyle, maden ocağının üzerindeki dağ simgelenecek, ortasında da, ocağın girişi ve madenci heykeli bulunacak. Ocağın biraz önünde ise o madenciyi özlemle bekleyen anne ve çocukları tasvir edildi.

BİZİ ANLADILAR
Aileler adına konuşan ölen madenci Uğur Çolak’ın babası İsmail Çolak, "Bizim çocuklarımızın çoğu o ocaktan yanmış şekilde çıkartıldı. Onları da yanan kömür olarak anlattılar. Ama biz buna itiraz ettik. Çünkü her mezara giden madenci yakını çocuklarının, eşlerinin, babalarının yandığını yeniden hatırlayacaktı. Bunun için itiraz etmiştik. Onlar da anlayışla karşıladılar ve böyle düşünmediklerini söylediler. Yeni anıt içini bizim fikirlerimiz alındı. Heykeltraşlarla bir araya geldik, onlara içimizdekileri anlattık. Fikir verdik. Sonra yarattıkları yeni anıtın çizimlerini bizlere gösterdiler. Hepimiz de onay verdik. Şimdi o anıtın yerine konulmasını bekliyoruz" dedi.

7 aylık hamile kadın öldü ama bakın bebeğine ne oldu

Eskişehir’de aniden rahatsızlanarak hayatını kaybeden 7 aylık hamile kadının bebeği kurtarıldı

Milyonlarca kullanıcıya yardım eden o ses ilk kez yüzünü gösterdi

Navigasyon sistemiyle pek çok kişiye yön bulması konusunda yardım eden Sıla Erkan ilk kez yüzünü Beyaz Show'da gösterdi

İstanbul'u zehirleyeceklerdi gözaltına alındılar

İstanbulda bazı adreslere yönelik düzenlenen operasyon kapsamında 6 şüpheli gözaltına alındı