Ana Sayfa | TÜRKİYE

Büyük Menderes Nehri için korkutan uyarı

Büyük Menderes

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, Büyük Menderes nehri hakkında önemli bir uyarıda bulundu

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, Milli Park ve Bafa Gölü'ndeki yaşama can suyu veren Büyük Menderes Nehri'nin, insan kaynaklı kirlilikle karşı karşıya olduğunu bildirdi.Sürücü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, havzanın etrafında şekillenen yerleşim birimleri, endüstriyel tesislerin atıkları ve tarımsal kaynaklı kirliliklerle su kalitesinin sürekli düştüğünü nehrin artık bereketten çok kirlilik getirdiğini söyledi.Su kalitesindeki yoğun kirlilikle birlikte, katı atık kirliliğinin de artığını belirten Sürücü, özellikle Söke ilçesindeki regülatörde biriken kamyonlarca çöpün kapaklar açılmadan buradan alınması için ilgili kurumları bilgilendirdiklerini, gereğinin yapılması için Aydın Valiliğine de müracaatta bulunduklarını ifade etti.Başvurularının valilikçe gereğinin yapılması için DSİ 21. Bölge Müdürlüğü ile Söke Belediyesine gönderildiğini aktaran Sürücü, "Başvurularımıza rağmen aradan geçen bir ay içerisinde herhangi bir müdahalenin yapılmadığı gördük" dedi.

"Su alır götürür düşüncesi"
Sulama mevsimi bittiğinde kapakların açıldığını, regülatör önünde biriken ev eşyaları, pet şişeler, zirai ilaç kutuları, çocuk bezleri, köpükler, konserve kutuları, plastik eşyalar, naylon maddeler, cam ve pet şişeler gibi birçok katı atığın nehrin ana yatağına dolduğunu dile getiren Sürücü, şunları söyledi:"Su alır götürür düşüncesi burada bir kez daha tekrarlandı ve su aldı götürdü. Menderes'te yaşanan yoğun kirlilik, ekonomik, ekolojik ve toplumsal yaşamı olumsuz yönde etkiliyor. Menderes'te suyun taşıdığı atıklar öncelikle Bafa Gölü'ne ulaşıyor. Hiç hak etmediği halde, bu atıkların son adresi Büyük Menderes Deltası Milli Parkı'nın Kafa bölgesinden denize ulaşılan bölge oluyor. Türkiye'nin en önemli sulak alanlarından biri olan Büyük Menderes Deltası kıyılarında her türlü atığı görmek mümkün. Başta insan olmak üzere, ekolojik yaşamı da olumsuz etkileyen kirliliğin giderek çoğaldığını görüyoruz. Başta insan olmak üzere, ekolojik yaşamı da olumsuz etkileyen kirliliğin giderek çoğaldığını görüyoruz." Sürücü, Menderes'e yakın kırsaldaki yerleşimlerin de çöplerini nehre attıklarını ifade ederek, "Özellikle piknik alanları gibi insan yoğunluğunun fazla olduğu faaliyetlerden sonra biriken çöpler ne yazık ki nehre atılıyor. Çöplerin menderese atılmaması için gerekli önlemler alınmalı, atanlar hakkında yaptırım uygulanmalıdır. Barcelona Sözleşmesi'ne ülkemizin de taraf olduğu unutulmamalıdır" değerlendirmesinde bulundu.
 


Meşhur dönerci FETÖ'den tutuklandı

"Dönerci Ali Usta" adıyla yeme-içme sektöründe kendine yer edinen ve pek çok ilde şubesi bulunan Ali Özcan, 'terör örgütüne üye olmak' suçundan tutuklandı.

Diyarbakır'da görev yapan 2 Belediye Başkanı daha gözaltına alındı

Diyarbakır Kayapınar Belediye Başkanı Mehmet Ali Aydın ve Yenişehir Belediye Başkanı Mehmet Selim Kurbanoğlu terör soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

İncirlik Üssü'nde kritik zirve

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile Amerikan Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford dün İncirlik Üssü'nde görüştü.