Ana Sayfa | TÜRKİYE

50 bin göçmen ölümden döndü

gocmen sayisi

Deniz yoluyla Yunanistan'a geçmeye çalışan yaklaşık 50 bin kaçağın, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarıldığı bildirildi

Avrupa Ajansı (AVA)- Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, düzensiz göç, sadece Türkiye'nin değil, tüm Avrupa'nın en önemli sorunlarından biri haline geldi. Türk kara sularında geçen yıl 15 bin kişi yakalanırken, bu yılın ilk 8 ayında yakalanan göçmen sayısı 48 bin 279'a ulaştı. Son 1,5 yılda insan kaçakçılığı yapan onlarca çete çökertildi, 200'den fazla "organizatör" yakalandı. Hollanda, İsveç gibi bazı AB ülkelerinin bu yıl başından itibaren mülteci alacaklarını açıklamalarıyla binlerce göçmen Avrupa'ya akın etti. Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünün, Sahil Güvenlik Komutanlığından aldığı bilgiye göre, deniz yoluyla gerçekleştirilen göçte geçen yıldan bu yıla yaklaşık yüzde 400 oranında artış oldu. Türk Arama Kurtarma sahasında kurtarılan göçmen sayısı geçen yıl 574 olayda 14 bin 961 kişiyken, 1 Ocak-15 Eylül 2015 tarihleri arasında bin 428 olayda, toplam 53 bin 874'e ulaştı. Umuda yolculuğun başladığı noktalar ise Suriye, Afganistan, Myanmar ve Irak olarak belirlendi.

 En fazla sığınmacı Türkiye'de

Birleşmiş Milletler rakamlarına göre dünyada 50 milyondan fazla kişi mülteci statüsünde veya yerlerinden edilmiş durumda. 2015 itibariyle dünyanın en fazla sığınmacı barındıran ülkesi Türkiye, en büyük kaynak ülke ise Suriye. 2.2 milyon Suriye ve Irak vatandaşına ev sahipliği yapan Türkiye, sığınmacılar için tek başına 7.6 milyar dolar harcama yaptı.

2 bin 800 kişi yaşamını yitirdi

Umuda yolculukta deniz yolunu seçen mültecilerden 2 bin 812’si hayatını kaybetti. Can kayıplarının tamamına yakını Libya ve Tunus üzerinden Malta ve İtalya'ya yönelen düzensiz göç hareketleri esnasında gerçekleşti. Deniz üzerinden yapılan düzensiz göç olayları raporlarına göre; Avrupa ülkeleri, karasularına giren mültecilerin hayatını "geri itme" operasyonları ile tehlikeye sokarken, Türk Sahil Güvenlik Komutanlığının en büyük önceliği insan hayatı. Akdeniz'de Avrupa ülkeleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda ölüm oranları yüzde 1.6 iken, Türkiye’nin kendi bölgesinde gerçekleştirdiği titiz kurtarma operasyonlarında bu oran yüzde 0.1'e kadar düştü.

Türk Sahil Güvenliğinin Doğu Akdeniz'de düzenlediği Safe-MED operasyonları sayesinde Doğu Akdeniz göç rotası Ege'ye kaydı. Doğu Akdeniz'de çok sayıda göçmeni taşıyan, Akdeniz'e kıyısı olan Libya, Mısır, Lübnan, Suriye gibi ülkelerden göçmen taşımacılığı yapan ve personeli tarafından seyahat sırasında terk edilen "Hayalet gemiler" sorunu ise sıfıra indi.

Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından, Ege Denizi'nde düzensiz göçün engellenmesi ve can kayıplarının en aza indirilmesi için 1 Mayıs'ta başlatılan "Ege'de umut harekatı" çalışması, 2 arama kurtarma gemisi, 58 sahil güvenlik botu, 3 mobil radar, 9 helikopter, 2 uçak ve bin 100 personelin katılımıyla devam ediyor.

Emniyet ve jandarmanın titiz çalışmalarıyla 2014'ten beri 200 göçmen kaçakçısı yakalanarak, yasal işlem yapılmak üzere ilgili birimlere teslim edildi.

Defalarca deniyorlar

Sahil Güvenlik Komutanlığı raporlarında yer alan bir başka çarpıcı bilgiye göre, davranış profilleri incelenen göçmenlerin, tüm tehlikeleri göze alarak geçmeyi başarana dek bu tür tehlikeli yolculukları tekrar tekrar denemekten çekinmedikleri görülüyor.

Türkiye'nin en mutlu insanları bakın hangi ilde yaşıyor

Türkiye'nin en mutlu insanlarının yaşadığı kentler arasında ilk sırada Sinop yer aldı

Son dakika Van'da korkutan deprem

Kandilli Rasathanesinden yapılan açıklamaya göre Van'ın Gevaş ilçesinde 3,4 şiddetinde deprem oldu

17 yaşındaki lise öğrencisinin acı sonu

Samsun'da meydana gelen olayda 17 yaşındaki lise öğrencisinin 11. kattan düşerek hayatını kaybettiği öğrenildi