Ana Sayfa | TÜRKİYE

İzmir'de 15 işçi toplu intihar girişiminde bulundu

İzmir'de işçiler

Torbalı Devlet Hastanesi'nin yeni binasının inşaatında çalışan bir grup taşeron işçi, bugün saat 09.00'da bir süredir ücretlerini alamadıkları gerekçesiyle toplu intihar girişinde bulundu

İşçilerden 12'si yapımı süren 6 katlı binanın çatısına, 3 işçi de 30 metre yüksekliğindeki vincin tepesine çıktı. Toplu intihar girişiminde bulunan işçiler, hastane inşaatında çalışan 53 işçinin 2 ile 5 ay arasında değişen sürelerde ücretlerini alamadıklarını, toplamda biriken 135 bin lira alacağın hesaplarına yatırılmadığını söyledi.

30 METREDEN KENDİNİ SARKITTI
İhbar üzerine olay yerine gelen polis, çevre güvenliğini alırken, itfaiye de yere hava yastıkları açtı. Çatıdaki işçiler, vinçteki arkadaşlarının atlaması durumunda kendilerinin de atlayacağını haykırmaya başladı. Bir işçinin 30 metre yükseklikteki vinçten kendini aşağı sarkıtması, yürekleri ağza getirdi. İşçiler, taşeron firma yetkilileriyle de görüşmekte istedi. Çatıya çıkan polis, işçileri ikna için uzun süre dil döktü, ancak başarılı olamadı. 5 saat süren eylem, Torbalı Belediye Başkanı AK Partili Adnan Yaşar Görmez ve Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun'un araya girmesiyle sona erdi. Görmez ve Olgun, firma yetkilileriyle görüşüp en kısa sürede ödemelerin yapılacağı sözünü verince, işçiler aşağı indi.Öte yandan taşeron işçilerin eyleminin sürdüğü anlarda, inşaatta çalışan diğer işçilerin mesailerine devam ettiği de görüldü.

'FAZLADAN PARA İSTENİYOR' AÇIKLAMASI
Olay yerine gelen taşeron Mirsan Demir Yapı adlı firmanın yetkililerinden Ramazan Demir, "İşçilerin bahsettiği gibi bizden 135 bin lira gibi bir alacağı yok. Toplamda 17 bin liralık bir alacakları var. Banka dekontları da elimizde. Kurban Bayramı'ndan önceki bütün alacaklar ödendi. Bugün çatıya çıkan 15 kişiden sadece 6'sı bizim çalışanımız. Diğer 9 işçinin firmamız ile ilişiği bayramdan önce kesildi ve alacakları ödendi. Daha önce de böyle bir eylem olmuştu. Firmamızın isminin zedelenmemesi ve basına yansımaması için işçilere 200 bin lira fazladan para ödemiştik. Bugünkü eyleminde temel amacı işçilerin fazladan para istemesi" dedi.


Nilhan Osmanoğlu'ndan olay yaratacak Atatürk açıklaması

Bir panelden konuşan Abdülhamit'in 5. kuşak torunu Nilhan Osmanoğlu, "Mustafa Kemal Atatürk benim aileme saygı göstermemiş olabilir ama ben ailemden aldığım adaptan ötürü kendisine saygı gösteriyorum." şeklinde konuştu.

Hakkari'ye şehit ateşi düştü

Hakkari'de PKK'lı teröristlerin silahlı saldırısı sonucu nöbet tutan askerlerden biri hastanede hayat mücadelesini sonlandırdı.

Ankara Servisçiler Odası referandum oyunu böyle açıkladı

Ankara Servisçiler Odası servis şoförleri araçlarıyla "evet" yazarak referandum renklerini belli ettiler.