Ana Sayfa | TÜRKİYE

PKK'nın patlattığı bomba sonucu o hastanede hizmet verilemiyor

bombalı saldırı

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK tarafından ilçe merkezinde patlatılan bomba yüklü araç hastaneye ciddi zarar verince sağlık hizmetleri de durdu

Şemdinli ilçesinde teröristlerce patlatılan bomba yüklü araç, çok sayıda ev, iş yeri ve kamu kurumunda hasara neden oldu.Kaymakamlık, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Devlet Hastanesinin bulunduğu Serment Caddesi'nde dün gece terör örgütü PKK tarafından infilak ettirilen patlayıcı yüklü araç, tahribata yol açtı.Her gün yüzlerce vatandaşın tedavi için geldiği İlçe Devlet Hastanesinde, patlamanın şiddetiyle yaşanan hasar, hizmetleri aksattı.Üç katlı hastanenin doğum, acil, yeni doğan, hemodiyaliz servisi, ameliyathane ve lojmanları zarar gördü, sağlık hizmeti verilemedi.Olayda özellikle doktor ve sağlık personelinin kaldığı lojmanda ciddi hasar meydana geldi, hastaların mağdur edilmemesi için sağlık çalışanları yoğun çaba sarf etti.Tedavi için Devlet Hastanesine başvuran hastalar ilçedeki diğer sağlık kuruluşlarına, diyalize girenler ise Yüksekova Devlet Hastanesine yönlendirildi.

160 iş yeri hasar gördü, 20'si kullanılamaz hale geldi
İlçe Esnaf ve Sanatkarlar Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Muharrem Tekin, AA muhabirine, bomba yüklü aracın infilak etmesinin ilçede çok büyük tahribatlara neden olduğunu söyledi.

Patlama sonucu çok sayıda esnafın zarar gördüğünü kaydeden Tekin, şöyle dedi:"Yaptığımız tespit ve araştırmalara göre Serment Caddesi'nde 59 iş yerinin hasar gördüğü, bunlardan 11'inin ağır hasarlı, kullanılamaz halde olduğunu tespit ettik. Cumhuriyet Caddesi'nde ise 101 iş yerinin camları kırıldığı, 9 iş yeri kullanılamaz durumda. Ayrıca mahallelerde evlerin, araçların, kamu kurum ve kuruluşlarının zarar gördüğünü biliyoruz."

Olayda cam kırıklarıyla yaralanan vatandaşların bulunduğunu belirten Tekin, "Bu vatandaşlarımızın hastanenin de ağır hasarlı olmasından dolayı hastaneye gidemediği ve evlerinde yaralarını sardığı bilgisine ulaşmış bulunmaktayız" dedi.Eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, saldırıyla ilgili, "Bu tür eylemlerle vatandaşlarımızı tedirgin etmek istiyorlar. Bütün amaçları seçimin sonuçlarına dönüktür" dedi.

"Saldırı halka yönelik gerçekleştirilmiştir"
AK Parti İlçe Başkanı Fikri Algül de saldırıyı şiddetle kınadığını kaydetti."Bu saldırı tamamen Şemdinli halkına yönelik gerçekleştirilmiştir. Kamu hizmetlerine yöneliktir" diyen Algül, şunları söyledi:"Sözde demokrasiden, insan haklarından bahseden ve bölge halkı için mücadele ettiğini iddia eden bir yapının söz konusu eylemi sivil insanlara zarar vermeyi amaçlamıştır. Okulları yakan ve köprüleri yıkanlar şimdi de ilçe merkezinde bombalı araç patlatmıştır. Büyük bir facia yaşanabilirdi. Son günlerde yaşanan olaylar nedeniyle esnafın iş yerini erken kapatması ve vatandaşların evlerine erken çekilmesi yüzünden can kaybı yaşanmamıştır."

Uğur Kurt davasında sanık polise ne ceza verildi

Okmeydanı'nda polisin silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Uğur Kurt'un ölümüne ilişkin görülen dava sonuçlandı

Arama yapılan kamyonda 560 av tüfeği ele geçirildi

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bir kamyonda yapılan aramada 560 av tüfeği ele geçirildi

İki ilde terör örgütüne ağır darbe

Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyon kapsamında Hakkari ve Şırnak'ta 13 terörist etkisiz hale getirildi