Ana Sayfa | TÜRKİYE

Kuşadası ve Marmaris'te şiddetli yağışlar hayatı felç etti

sağanak yağış

Aydın'ın Kuşadası ve Muğla'nın Marmaris ilçesinde başlayan şiddetli yağışlar vatandaşın hayatını felç etti

Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Müdürlüğüne bağlı ekipler, Güzelçamlı Mahallesi'nde sele karşı bir yandan önlem alırken bir yandan da taşkının yaşandığı bölgelerde çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler, Güzelçamlı Yaşlı Bakım Merkezi'nin zemin katları, revir ve yemekhanesinde oluşan çamur birikintilerini temizledi. Bu arada merkezde bulunan tekerlekli ve akülü sandalyeler de zarar gördü. Yetkililer, zararın boyutunu belirlemeye çalıştıklarını kaydetti. Durudere ile Ballıdere'nin taşması nedeniyle evleri ve araçları çamur altında kalan birçok vatandaş kendi çabalarıyla temizlik yapıyor.

"Dere yatağının temiz olmaması sıkıntı yarattı"
Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mahalleden geçen derenin taşması sonucu su taşkını yaşandığını, bölgenin çamurla kaplandığını söyledi. Ortada bir doğal afetin olmadığını anlatan Aksoy, "Olay tamamen derenin tıkanması ve yanlış yapılaşmadan kaynaklanan bir durum. Zamanında ilgili kurumlar DSİ ile iş birliği yapsaydı bu olumsuzluk hiçbir şekilde yaşanmazdı. Mahallede gelişi güzel menfezler yapılmış. Derenin taşmasıyla etraftaki araçlara ve zemin katlara çamur girmiş. Biz kaymakamlık olarak mağdur durumda olan ailelere elimizden gelen yardımı yapmaya çalışıyoruz. Olay anlatıldığı gibi büyük bir felaket değil. Belediye ekipleri de temizlik çalışmalarını sürdürüyor" dedi.

Marmaris sağanak yağmura teslim oldu
Çarşı Polis Merkezi, bir banka ile çok sayıda ev ve iş yerinde su baskını olurken, Azmak Deresi'nde bağlı 17 balıkçı teknesi sulara gömüldü. Marmaris İlçesi'nde, dün saat 20.00 sıralarında başlayan yağmur gece geç saatlerde şiddetini artırdı. Aralıkla devam eden sağanak yağmur nedeniyle ilçe merkezinde bulunan Kapalı Çarşı ve Kordon Caddesi sular altında kaldı. Tıkalı rögarlar taşarken Tepe ve Sarıana Mahallesi'nde cadde ve sokaklar sular altında kaldı. Çarşı Polis Merkezi, bir banka, çok sayıda iş yeri ve evde su baskını yaşandı. Park halindeki araçlar su ile dolarken motosikletler diz boyunu aşan sularda yüzdü.
Yat Limanı'nda bulunan Azmak Deresi'nde 17 balıkçı teknesi sulara gömüldü. Bir bölüm esnaf dükkanlarına dolan suları kendi imkanlarıyla boşaltmaya çalıştı. Bir bankanın müdür yardımcısı telefonla belediye ekiplerini aramasına rağmen gelmemesine isyan etti. Bazı esnaf, su basan dükkanlarının durumunu cep telefonları ile çekti, kimi vatandaşlar ise öz çekim yaptı. Şiddetli yağmur nedeniyle Marmaris-İçmeler 5'inci kilometresi, Marmaris-Muğla 7'inci kilometresi ve Marmaris- Turunç 3'üncü kilometresinde karayoluna düşen kaya parçaları trafiğin kapanmasına neden oldu. Belediye ekipleri, yağmurun kısa süre dinmesiyle Kordon Caddesi ve Tepe Mahallesi'nde bulunan tüm rögarları açarak suları tahliye etmeye çalıştı. İtfaiye ekipleri su altında kalan Çarşı Polis Merkezi'ni tahliye etmek için seferber oldu. Düşen kaya parçaları nedeniyle kapanan yollar trafiğe kısa sürede trafiğe açıldı. Sağanak yağışın bugün de etkili olacağı belirtildi.

Adana'da park yeri yüzünden çatışma çıktı 2 ölü 2 yaralı

Adana'da iki farklı grup arasında çıkan çatışma sonucunda 2 kişi hayatını kaybederken 2 kişi yaralandı

FETÖ'yle bağlantılı 14 şüpheli yakalandı

Kars merkez olmak üzere 5 ilde FETÖ'ye yönelik operasyonda 14 kişi yakalandı

PKK'nın sözde sorumlusu yol kontrolünde yakalandı

Diyarbakır'ın Hazro ilçesinde terör örgütüne yönelik operasyon kapsamında PKK'nın sözde sorumlularından biri yakalandı