Ana Sayfa | TÜRKİYE

Gazeteci Mehmet Baransu'nun yargılandığı davada Çiçek ifadesini verdi

Dursun Çiçek

Gazeteci Mehmet Baransu'nun "Soruşturmanın gizliliğini ihlal" ve "Basın yoluyla iftira" suçlarından 'sanık', CHP İstanbul Milletvekili, emekli Albay Dursun Çiçek'in 'şikayetçi' olduğu dava görüldü

Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, başka suçtan tutuklu Mehmet Baransu ve avukatı mazeret bildirip katılmazken, davanın şikayetçi tarafı olan Dursun Çiçek hazır bulundu. Duruşmada 'şikayetçi' sıfatıyla ifade veren Dursun Çiçek, Baransu'nun duruşmada hazır edilerek çapraz sorguya alınmasını istedi. Baransu tarafından mağdur edildiğini söyleyen Çiçek, "Gerek mahkemedeki davalarda, gerekse paralel yapı davalarında çok şey bildiği kanaatindeyim. Kendisi 6 yıl mağduriyetimize neden olmuştur. İrtica ile Mücadele Eylem Planı denilen sahte yazıyı soruşturma dosyasından temin ederek yayınlamış ve yıllarca cezaevinde kalarak mağdur olmama sebebiyet vermiştir. Şahsımı darbeci, cuntacı olarak göstermiştir. Bu nedenle maddi, manevi zarar gördüm" dedi.

"DELİLLERİ NE ŞEKİLDE ALDI? ARAŞTIRILSIN..."
Balyoz Davası soruşturma dosyasına ilişkin olay zamanında gizlilik kararı olduğunu belirten Çiçek, "Gerek Genelkurmay Askeri Mahkemesi, gerekse o tarihlerde Beşiktaş'ta bulunan Özel Yetkili Mahkemelerin soruşturma dosyası ile ilgili gizlilik kararı olması ve zabıtların tarafımıza dahi verilmemesine rağmen sanığın delilleri soruşturma dosyasından ne şekilde aldığı hususunun araştırılmasını talep ederim" diye konuştu.

GELECEK CELSE İFADE VERECEK
Mahkeme, Mehmet Baransu'nun Silivri Cezaevi'nde tutuklu olduğunu belirterek, cezaevine yazı yazılmasına karar verdi. Yazılan yazı doğrultusunda, gelecek celse Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile Baransu'nun duruşmaya bağlanarak ifadesinin alınmasına hükmeden mahkeme duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN...
Mehmet Baransu hakkında, Taraf Gazetesi'nde 2009 ve 2011 yıllarında "AKP ve Gülen'i Bitirme Planı", "Albayın Sahtekarlığı", "Parmak Deyip Geçmemek Gerekiyor" başlıklı yazılarında "Soruşturmanın gizliliğini ihlal" ve "Basın yoluyla iftira" suçlarını işlediği gerekçesiyle hakkında 2 ayrı dava açıldı. Baransu hakkında toplamda 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istenen davalara CHP İstanbul Milletvekili ve emekli Albay Dursun Çiçek de şikayetçi sıfatıyla katıldı.

"KUMPAS DAVALARININ TETİKÇİSİ"
Duruşma sonrası DHA kameralarına konuşan CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, Mehmet Baransu'nun gazetecilik yaptığına inanmadığını söyleyerek, "Mehmet Baransu bu kumpas sürecinde Taraf gazetesinde bu davaların tetikçisi olarak görev aldı. Şu an "Basın yoluyla hakaret" ve "Gizliliğin ihlali" olmak üzere 2 ayrı dosyada sanık olarak yargılanıyor. Mazeret bildirmiş, duruşmaya gelmedi. Ancak suçu sabit. O nedenle biz çapraz sorguyla kendilerine sorular sormak istiyoruz. O taklit imzalı sahte planı kimden aldı, kim üretti? Bu davalardaki sahte dijital verileri, elindeki valizi kimden aldığını henüz açıklamadı. Ama bunları açıklamak zorunda. Adalete yardımcı olacağına ve suç ortaklarını açıklayacağına inanıyoruz. Bunu açıklayıncaya kadar da peşinde olmaya devam edeceğiz" dedi.


Hatay ve Osmaniye'de art arda korkutan depremler

Hatay ve Osmaniye'de gece saatlerinde peş peşe depremler yaşandı. Yapılan açıklamaya göre, depremlerde can ve mal kaybı yaşanmadı.

3 yıldır oy kullanmaya gitmeyen Simavlı vatandaşlara sandık yolu gözüktü

Kütahya'nın Simav ilçesinde yaşayan vatandaşlar, belde statülerini kaybedip köye dönüşünce büyük tepki gösterip 3 sene boyunca bu durumu boykot etmişlerdi. Nihayet istedikleri sonuçlanan vatandaşlar bu yıl oy kullanacaklar.

Tüfeğiyle marketi soymak istedi veresiye defteriyle kovalandı

Denizli'de bir kişi pompalı tüfekle marketi soymak istedi. Market sahibi ise ne yapacağını bilemedi, eline veresiye defterini aldı. Soyguncunun üzerine yürüyen market sahibi polisi aradı ve gaspçı yakalandı.