Ana Sayfa | TÜRKİYE

Mavi Işık Hastası Poyraz bebek 1 yaşına girdi

Poyraz bebek

Henüz 3 günlükken Mavi Işık hastalığına yakalanan Poyraz bebek ailesiyle birlikte yeni yaşına hastalığına veda ederek girdi

Antalya'da 3 günlükken yakalandığı 'Mavi Işık Hastalığı'nı babasından alınan karaciğer parçasının nakledilmesiyle yenen Poyraz bebek, ailesiyle birlikte 1'inci yaş gününü kutladı.Antalya'da Servet- Zeliha Ergün çiftinin bebekleri Poyraz'a, doğumundan 3 gün sonra dünyada yaklaşık 200 bebekte görülen 'Mavi Işık Hastalığı' olarak bilinen 'Crigler-Najjar teşhisi konuldu. Her gün mavi ışık alabilmesi için babası Servet Ergün tarafından sanayide yaptırılan mavi ışık düzeneğiyle evde tedavi edilmeye çalışılan Poyraz bebek, olayın basına yansımasının ardından hastaneye yatırıldı. Birçok gönüllü verici, hastalığı nedeniyle ten rengi sarı olan Poyraz bebeğe karaciğerinin bir kısmını vermek istedi. Ancak vericilerin hiçbirinin karaciğerinin uygun olmadığı ortaya çıktı.

BABASINDAN KARACİĞER ALINDI
Antalya'da bir markette reyon görevlisi olarak çalışırken sağ bacağındaki rahatsızlık ve kulaklarındaki işitme kaybı nedeniyle malulen emekli olan Servet Ergün, 105 kilo olması nedeniyle verici olamadı. Oğluna karaciğerinden parça nakledilebilmesi için kilo vermek amacıyla spor ve diyet yapan Ergün, 95 kiloya düştü. İdeal kiloya düşen Servet Ergün'ün karaciğerinden alınan parça, 1 Eylül'de İstanbul Memorial Hastanesi'nde Poyraz Ergün'e başarıyla nakledildi.

DOĞUM GÜNÜ PARTİSİ DÜZENLENDİ
Nakille sağlığına kavuşan Poyraz bebek için dün Muratpaşa İlçesi Ermenek Mahallesi'nde oturduğu evinin bahçesinde doğum günü partisi düzenlendi. Partiye, Poyraz'ın ablası 18 yaşındaki Hilal, ağabeyi 12 yaşındaki Mehmet ve yakınları katıldı. Doğum günü için özel pasta hazırlandı. Poyraz'ın fotoğrafının bulunduğu pastanın üzerine 'Ciğerimin köşesi Poyrazım' yazıldı. Havai fişek ve konfetiler eşliğinde ailesinin yardımıyla mumları söndüren Poyraz, 1'inci yaş gününü kutladı. Pastayı babasının elinden yiyen Poyraz bebeğin oldukça mutlu ve sağlıklı olduğu gözlendi.

İKİNCİ HAYATI BABASI VERDİ
Poyrazın yaşadığı zorlu günleri anlatan Servet Ergün, bugüne kadar ailesini destekleyip moral veren dost ve akrabalarına teşekkür etti. Hastalıkla uzun süre mücadele ettiklerini kaydeden Ergün, "Antalya'daki tedavi sürecinin adından İstanbul'a gittik. İstanbul'da özel bir hastanede karaciğerimin bir parçası Poyraz'a nakledildi. Poyraz böylece hayata tutundu. Annesi onu 9 ay 10 günde, ben onu 8 saatte dünyaya getirdim. Çünkü ameliyat 8 saat sürdü. Annesi de 10 yıl önce mavi ışık hastası olan kızımıza karaciğerinden parça vererek hayata bağlamıştı. Şimdi oğlum karaciğerimin parçasıyla hayata bağlandı" dedi.

Uğur Kurt davasında sanık polise ne ceza verildi

Okmeydanı'nda polisin silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Uğur Kurt'un ölümüne ilişkin görülen dava sonuçlandı

Arama yapılan kamyonda 560 av tüfeği ele geçirildi

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bir kamyonda yapılan aramada 560 av tüfeği ele geçirildi

İki ilde terör örgütüne ağır darbe

Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyon kapsamında Hakkari ve Şırnak'ta 13 terörist etkisiz hale getirildi