Ana Sayfa | TÜRKİYE

Siirt'te şehit düşen 17 şehitin ölümüne ilişkin soruşturma tamamlandı

şehit askerler

Siirt'te 10 Kasım 2012'de yaşanan ve 17 askerin şehit olduğu helikopter kazazı ile ilgili askeri savcılığın yürüttüğü soruşturma tamamlandı

‘YETERLİ DELİL YOK'
Savcılık komutanların görevlerini ihmal ettiklerine dair yeterli delil bulunmadığını dile getirerek takipsizlik kararı verdi. Şehit aileleri, 3 yıl sonra gelen takipsizlik kararına itiraz başvurusunda bulunacak. Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre Siirt'in Pervari ilçesi Herekol Dağı Mevkii'nde operasyon bölgesine indirilecek ilk tim için havalanan helikopter 06.55'te havalandı ve 07.12'de planlanan yere ulaştı.
 
Helikopter 07.28'de dönüş yaptı. İkinci timin intikali için havalanan helikopter ile 07.45'te irtibat kesildi. Operasyon bölgesinde bulunan ilk tim, ikinci timi getirmek üzere olan helikopter sesinin büyük bir gürültü ile kesildiğini fark etti. Olay bölgesine giden tim, helikopterin düştüğünü gördü.
 
SORUŞTURMA 3 YIL SÜRDÜ
17 Jandarma Özel Harekât mensubunun şehit olduğu helikopter kazası ile ilgili, Diyarbakır'da bulunan Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı soruşturma başlattı. Ailelerin de yaptığı başvurular sonrası yürütülen soruşturma 3 yıla yakın sürdü.
 
KOMUTAN: KİMSEYİ ZORLA GÖNDERMEDİM
Soruşturma kapsamında ifadesi alınan Siirt 3'üncü Komando Tugayı Komutanı, yapılan hava intikalinin iptali ile ilgili kendisine bir talebin gelmediğini savundu. Kararda adı yer almayan komutan, herhangi bir personeli veya pilotu, olumsuz koşullara karşın göreve gitmeye zorlamasının söz konusu olmadığını kaydetti.
 
‘DEĞİŞEN MEVSİM ŞARTLARI SEBEP OLDU'
Askeri savcılık yürüttüğü soruşturma sonrası, sıralı komutanların sorumlu olduğunu gösterir bir delil veya şüphe bulunmadığına işaret etti. Kararda, "Kaza/kırıma mevsime bağlı olarak gelişen hava değişikliği ile görüş mesafesinin düşmesi neticesinde meydana geldiğinin değerlendirildiği anlaşılmakta" denildi.
 
AV. AKKUŞ: ADİL YARGILAMA OLMALI
Kazada şehit olan askerlerden bir kısmının ailesinin avukatı Mehmet Erkan Akkuş "Askeri savcılık üç yıllık soruşturma sonunda helikopterin neden düşmemesi gerektiğini açıklayıp; sıralı ve sorumlu komutanların görevlerini ihmal ettiklerine, mevzuat hükümlerine aykırı hareket ettiklerine dair yeterli delil ve şüphe bulunmadığına, ani değişen hava şartları ve yoğun sisin kazaya neden olduğuna karar vermiş. Komutanlar sıralıdır ama sorumluk vicdana ve adil bir yargılama ile ortaya çıkar" dedi.
 
'PİLOT HAVANIN KÖTÜ OLDUĞUNU BİLDİRDİ'
Av. Akkuş açıklamasında şunları da dile getirdi: "Soruşturmayı yürüten askeri savcılık bile olay günü helikopterin düştüğü bölgeye helikopter ile hava muhalefeti iniş yapamamıştır. İlk sortiyi yapan ve ikinci sortide düşen helikopteri kullanan Şehit Pilot Yüzbaşı Anıl Barış Çetin bölgede hava şartlarının kötü olduğu ve uçuş emniyetinin tehlikeye düşmesi durumunda uçuşu keseceğini bildirmiştir. Buna rağmen uçuş konusunda ısrar edildiği makul şüphesi vardır. Ayrıca Hava muhalefeti sebebiyle helikopterin düşmesi de başlı başına bir ceza davası sebebidir. 'Mevsime bağlı olarak gelişen hava değişikliğini ' öngörememek de harekâtı planlayan ve harekât emrini verenlerin kusurunu ortaya koyar. Biz askeri savcılığın bu kararına, bir başka komutanlık nezdinde kurulmuş bir askeri mahkemeye itiraz edeceğiz. İtirazın Sonucu kamuoyunu şaşırtmayıp, kamuoyu vicdanını rahatlamayacaktır."

23 Nisan kutlamalarında helyum gazlı balonlar patladı 5 kişi yaralandı

Batman'da 23 Nisan kutlamalarında patlayan helyum gazlı balonlar 5 kişinin yaralanmasına sebep oldu

Ordu'da ortadan kaybolan kızlar hastane polisine teslim oldu

Ordu'nun Fatsa ilçesinde ders notları düşük olduğu için ortadan kaybolan iki kız, hastane polisine teslim olarak ifade verdi

Eski YÖK Başkanı Erdoğan Teziç hayatını kaybetti

Yüksek Öğretim Kurumu'nun eski Başkanı Erdoğan Teziç 81 yaşında hayata veda etti