Ana Sayfa | TÜRKİYE

TRT sanatçısı Hatice Kaçmaz'ın ölümüne ilişkin davada karar açıklandı

Hatice Kaçmaz

TRT sanatçısı Hatice Kaçmaz'ın ölümüne ilişkin davada gerekçeli karar açıklandı

TRT sanatçısı Hatice Kaçmaz'ı 15 bıçak darbesiyle öldürdü, müebbet hapis cezası aldı. Sanık Orhan Munis'in ağırlaştırılmış hapisten nasıl kurtulduğuysa gerekçeli kararla ortaya çıktı.Mahkeme cinayetin tasarlanarak işlenmediğine hükmetti. Gerekçeli kararda sanığın içindeki tutku derecesindeki aşırı sevgi ile hareket ettiği vurgulandı.

GEREKÇELİ KARARDA BU CÜMLELER YER ALDI
Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin gerekçeli kararına Millityet Gazetesi ulaştı. Kararda; aşırı sevgiden kaynaklı duygusallığın etkisiyle hareket etti, soğukkanlı düşünemedi. Cinayeti tasarlamadı. Kararda; duygusal çöküntü ve hiddetin maktuledeki bıçak darbelerisayısı ile ortaya çıktığı, hiddetin sanığın soğukkanlı düşünmesini engellediği dolayısıyla tasarlayarak öldürmenin mümkün olmadığı anlaşılmıştır" ifadelerine yer verildi.

NE YAŞANMIŞTI?
Eşini kaybeden Hatice Kaçmaz'ın 1 çocuğu vardı, Orhan Munis'ten gelen evlilik teklifini kabul etmedi. Munis vazgeçmedi. 17 Eylül 2014 tarihinde marketten dönen Kaçmaz'ın önünü kesti. İddiaya göre Kaçmaz direndi, Munis genç kadını zorla parka götürdü. 15 kez bıçakladı, bıçak darbelerinden 3'ü kalbine geldi.

Munis kasten adam öldürme suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. İyi hal indirimi uygulanmadı. Mahkeme tasarlayarak öldürme suçundan ceza verseydi. Munis, ağırlaştırılmış hapis cezası alacaktı. Böylece Munis 30 yıl kesintisiz hapis yatmaktan da kurtulmuş oldu.

"TÜM OLAYLARDA İNDİRİM OLARAK ALGILANCAK"
İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Afet Gülen Köse dava ile ilgili; "Yargıtay'ın tasarlayarak öldürmede iki görüşü var. 1.'si soğukkanlılık. 2. ise plan kurma. Bıçağı yanına alması hususu plan kurmaya işaret ediyor, olayın tasarlayarak öldürmeye açıkça girdiğini gösteriyor. Yerel mahkeme soğukkanlılığı yanlış yorumladığını düşünüyoruz. Birden fazla darbenin soğukkanlı bir hareket olmadığna dayanmış yerek mahkeme. Böyle bir esası kabul etmek yaşayacağımız tüm olaylarda bir indirim olarak algılanacak. Yanına bıçağı alması olayın tasarlanarak gerçekleştirildiği hususunda yeterli bir veri. Diğer teknik hata, Haksız tahrik indirimi olmamasına rağmen, haksız fiilin verdiği elem ve keder gerekçesine dayanmış yerel mahkeme. Madem haksız fiil uygulanmadı, bunun gerekçesine de dayanılamaz. Toplumsal cinsiyetçi bakış açısı yerel mahkemelerdeki kararlara da sinmiş. Bu zihniyet meselesi. Ancak Yargıtay'dan bu karar, bu gerekçelerle döner diye düşünüyorum. 


Bylock kullandığı tespit edilen 37 polis tutuklandı

Gaziantep'te FETÖ üyelerinin mesajlaşma programı "ByLock"u kullandığı tespit edilen 37 polis tutuklandı

Çöken binanın altında kalan işçiyi arama çalışmaları sürüyor

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapımı devam eden binanın çökmesi sonucunda 6 işçinin yaralandığı ve 1 işçinin de enkaz altında kurtarılmaya çalışıldığı öğrenildi

Okmeydanında helikopter destekli terör operasyonu

İstanbul Okmeydanında helikopter destekli operasyona çok sayıda polis katıldı