Ana Sayfa | TÜRKİYE

Düzce depreminde hayatını kaybedenler için saygı duruşu

Düzce depremi

Düzce'de 12 Kasım 1999'da meydana gelen depremde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu

Ellerindeki fenerlerle ''Depremi unutmadık, unutturmayacağız'' ve ''Sağlam binalar istiyoruz'' yazılı dövizler taşıyan Düzce Depremzedeler Derneği (DEPDER) üyeleri ile vatandaşlardan oluşan grup, Atatürk Anıtı'na kadar yürüdü. Burada grup adına konuşan DEPDER Başkanı Ayşegül Şenol Can, felaketin 16. yılında hayatını kaybeden vatandaşları saygı ve rahmetle andıklarını söyledi. Can, 17 Ağustos Marmara ve 12 Kasım Düzce depremlerinde kentte toplam bin 52 kişinin hayatını kaybettiğini, yaklaşık 4 bin kişinin yaralandığını anımsatarak, şöyle konuştu:

"17 Ağustos 1999 depremi olarak bildiğimiz ve asrın felaketi olarak adlandırılan bir depremden yara alarak çıkmıştık, özellikle imar aflarından faydalanan binalarımız anında yıkılmıştı. 270 kişiyi bu depremde kaybettik. Aradan üç ay gibi kısa bir süre sonra 12 Kasım 1999 da 7,2 büyüklüğündeki hayatımızın her alanını kökünden etkileyen bir deprem daha yaşadık, 980 kişiyi kaybettik. Depremlerle kaybettiğimiz tüm insanlarımızı rahmetle anıyoruz. Ne depremi ne de kaybettiklerimizi unutmayacağız."

"Depreme hazırlıklı olmak, önceden önlem almak gerekir" diyen Can, sözlerini şöyle tamamladı:

"12 Kasım depreminin 16. yılına girdiğimiz süreçte başta yerel yönetimler olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarını, üniversite, meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve vatandaşla işbirliği yaparak bir an önce bilimden ve kamu yararından yana çözümler üretmeye davet ediyoruz."

Gruptakiler, konuşmanın ardından depremin meydana geldiği 18.57'de hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu.


Kaldırımda yürüyen polisin acı ölümü şok etti

Şanlırurfa'da otomobillerin çarpışması sonucu kaldırımda yürüyen polis hayatını kaybetti.

Tübitak'ın kabul etmediği proje ABD'de ödül aldı

Yengeç ve karides kabuklarından geliştirdikleri 'yaraları daha hızlı iyileştiren' nanolif projesi ile TÜBİTAK 'ta değerlendirilmeye bile alınmayan iki liseli, ABD'deki yarışmada dünya birincisi oldu.

Taksiciler indi bindi tarifesine böyle isyan etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin taksilerin kısa- uzun mesafe tartışmasına son vererek indi-bindi ücretinin 8 lira 75 kuruş olduğunu açıklamıştı. Taksiciler tepkisini Atatürk Havalimanı'nda protesto ederek gösterdi.