Ana Sayfa | TÜRKİYE

Düzce depreminde hayatını kaybedenler için saygı duruşu

Düzce depremi

Düzce'de 12 Kasım 1999'da meydana gelen depremde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu

Ellerindeki fenerlerle ''Depremi unutmadık, unutturmayacağız'' ve ''Sağlam binalar istiyoruz'' yazılı dövizler taşıyan Düzce Depremzedeler Derneği (DEPDER) üyeleri ile vatandaşlardan oluşan grup, Atatürk Anıtı'na kadar yürüdü. Burada grup adına konuşan DEPDER Başkanı Ayşegül Şenol Can, felaketin 16. yılında hayatını kaybeden vatandaşları saygı ve rahmetle andıklarını söyledi. Can, 17 Ağustos Marmara ve 12 Kasım Düzce depremlerinde kentte toplam bin 52 kişinin hayatını kaybettiğini, yaklaşık 4 bin kişinin yaralandığını anımsatarak, şöyle konuştu:

"17 Ağustos 1999 depremi olarak bildiğimiz ve asrın felaketi olarak adlandırılan bir depremden yara alarak çıkmıştık, özellikle imar aflarından faydalanan binalarımız anında yıkılmıştı. 270 kişiyi bu depremde kaybettik. Aradan üç ay gibi kısa bir süre sonra 12 Kasım 1999 da 7,2 büyüklüğündeki hayatımızın her alanını kökünden etkileyen bir deprem daha yaşadık, 980 kişiyi kaybettik. Depremlerle kaybettiğimiz tüm insanlarımızı rahmetle anıyoruz. Ne depremi ne de kaybettiklerimizi unutmayacağız."

"Depreme hazırlıklı olmak, önceden önlem almak gerekir" diyen Can, sözlerini şöyle tamamladı:

"12 Kasım depreminin 16. yılına girdiğimiz süreçte başta yerel yönetimler olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarını, üniversite, meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve vatandaşla işbirliği yaparak bir an önce bilimden ve kamu yararından yana çözümler üretmeye davet ediyoruz."

Gruptakiler, konuşmanın ardından depremin meydana geldiği 18.57'de hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu.


THY o kentten İstanbul'a direkt uçuşları durdurdu

Türk Hava Yolları Novosibirsk'ten İstanbul'a yapılan doğrudan uçuşları nedenini açıklamadan durdurma kararı aldı.

Günlük kiralık evlere rekor ceza

Günlük kiralık evlere yönelik İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri 39 ilçede uygulama yaptı

Atatürk neden kendi parasıyla Irak'tan toprak alıp Türkiye'ye kattı

Mustafa Kemal Atatürk'in bölgenin yukarısında Sovyet Rusya ve Ermeniler, aşağısında ise İran ile olası bir durumda ilişkiler bozulursa Türk devletleri ve Orta Asya ile bağlantımızın olabilmesi için, Irak'ta Nahçivan Özerk Bölgesi'ni kendi parasıyla aldığı ortaya çıktı.