Ana Sayfa | TÜRKİYE

Terör örgütüne dev operasyon, 602 kişi tutuklandı

terör operasyon

24 Temmuz-20 Kasım tarihleri arasında terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarda 602 kişi tutuklandı

AA muhabirinin emniyet yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 24 Temmuz-20 Kasım tarihleri arasında polisin sorumluluk alanında terörle mücadele ekiplerince 79 ilde PKK, DAEŞ ve diğer terör örgütlerine üye 7 bin 303 şüpheliye yönelik operasyon düzenlendi. Operasyonlarda, PKK eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınanlardan cumhuriyet savcısına ifade veren 5 bin 624 şüpheliden, savcılık ve mahkeme tarafından 2 bin 908'i serbest bırakıldı. Bin 114 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Mahkemeye sevk edilen 10'u yabancı uyruklu bin 602 PKK'lı terörist tutuklandı. Öte yandan, Türkiye genelinde polis sorumluluk bölgesinde silahlı eylemlere katıldıkları iddiasıyla gözaltına alınan DHKP-C, MLKP ve diğer terör örgütlerine üye 386 şüpheli cumhuriyet savcısına ifade verdi. Bunlardan 167'si savcılık veya mahkeme tarafından, 97'si ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 122 şüpheli de mahkemece tutuklandı. DAEŞ'e yönelik düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınanlardan bin 132 kişi savcılığa ifade verirken, bunlardan 588 kişi savcılık veya mahkemece, 198 kişi de adli kontrol şartı konarak serbest bırakıldı. Şüphelilerden, 63'ü yabancı uyruklu 346'sı hakkında ise tutuklama kararı verildi.

Operasyonlarda ele geçirilen malzemeler
Polis sorumluluk bölgesinde 24 Temmuz-20 Kasım arasında terör örgütleri PKK, DHKP-C ve DAEŞ'e yönelik operasyonlarda 8 ton 115 kilogram patlayıcı yapımında kullanılan kimyasal malzeme, 39 ağır silah, 319 el bombası, bin 284 el yapımı bomba, 195 uzun namlulu silah, 283 tabanca, 280 av tüfeği, 112 kurusıkı tabanca, 2 bin 92 molotof kokteyli, 363 ağır silah mühimmatı, 59 bin 487 mermi ile 79 kesici alet ele geçirildi. Ayrıca, terör örgütü mensuplarının giydiği kıyafetler, gece görüş dürbünü, telsiz, güneş gözlüğü şeklinde kamera, 4 roket ateşleme fünyesi, PKK ve diğer yasa dışı örgütlere ait çok sayıda doküman, sözde DAEŞ bayrağı ile çok miktarda yaşam malzemesi bulundu.

Operasyonlarda etkisiz hale getirilen teröristler
Düzenlenen bu operasyonlarda 102 teröristin ölü olarak ele geçirildiği, etkisiz hale getirilen 304 teröristin cesetlerinin diğer örgüt mensuplarınca kaçırıldığı, 77 teröristin yaralı olarak yakalandığı bildirildi.

Verilen şehitler
Buna karşın polis sorumluluk bölgesinde bu dönemde 53 polis memuru ile 10 asker, jandarma bölgesinde de 20 polis şehit oldu. Güvenlik güçlerinin şehit edilmesi nedeniyle düzenlenen operasyonlarda 125 kişi gözaltına alındı, bunlardan 11 kişiye adli kontrol şartı konuldu, 42 kişi tutuklandı.


PKK'nın Yayladere bölgesi sözde sorumlusu yakalandı

Bingöl'de yol denetimi yapan Jandarma ekipleri, PKK'nın Yayladere bölgesi sözde sorumlusunu ve 2 PKK'lıyı yakaladı.

FETÖ liderleri için bu ülkelere iade talepnamesi gönderildi

FETÖ'nün üst düzey yetkililerinin Almanya'da bulunması üzerine mahkeme İpek ve Büyük'ün iadesi için İngiltere, Başaran için Hollanda, Koca için Togo, Öztürk için Brezilya, Büyükçelebi, Kurucan ve Kara için ABD, Şahinalp ve Şengül için ise Almanya'ya iade talepnameleri gönderdi.

Elektrikle çalışan otobüsler geliyor

İETT Genel Müdürü Arif Emecen ucuza ulaşım imkanı sağlayan elektrikli otobüsler sayesinde çevre ve insan sağlığı olumsuzluğu engellenecek.