Ana Sayfa | TÜRKİYE

HGS'de düzenleme yapılacak

HSG

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, son dönemde tartışılan Hızlı Geçiş Sistemi’nde (HGS) vatandaşın lehine bir düzenleme yapılacağını açıkladı

Yıldırım, “Yakın zamanda çıkaracağız. Bu cezalarda ciddi bir rahatlama olacak. Her cezalı geçiş SMS ile de bildirilecek” dedi. Gazetecilerle biraraya gelen Yıldırım gündemdeki konulara ilişkin açıklamalar da bulundu. HGS cezalarıyla ilgili son dönemde çıkan haberlere değinen Yıldırım, şu bilgiyi verdi:

VATANDAŞ İTİRAZ YAPSIN

“Bu HGS şikayetleri doğru. Son günlerde gündem oldu. Nedeni 2014 yılına ait hatalı kayıtlar. Bazen de yanlış okumalar oluyor. ‘Ben geçmedim’ diyor vatandaş. Biz de merak ettik. Şu ortaya çıktı; hatalı plaka uygulamaları. Normalde plakalar altta klipsleri var, plakaların yazılı olduğu asıl plakalar koyuluyor buraya. Plakada mesela sıfırın içine vida koyuluyor. Bu da sekiz gibi okunuyor ve de ilgisiz bir vatandaşın plakasına ceza kesiliyor. Bu hataların bedelini vatandaşa ödetmiyoruz. Bilhassa kırsal kesimde eski araçlarda plakaları tutturmak için kullanılan vidalar, rakamların üzerine gelince bu hata kaçınılmaz oluyor. Hiçbir şekilde hatası olmayan başka plaka sahibi böyle kötü bir sürprizle karşılaşıyor ama bunlar düzelecek. Cezalı bildirimle ilgili önce vatandaş itirazını yapsın, ondan sonra biz gerekeni yapalım. Cezaları fazla ödeyenlerle ilgili alacakların kanunu var. Bir haksızlık varsa, bunu gidermek bizim görevimizdir. Bunun muhattabı aslında Maliye Bakanlığıdır. Maliye Bakanlığı ile biz sonucu paylaşacağız.”

ETİKETLER HATALI

HGS etiketlerinden bazılarının bozuk çıktığının belirlendiğini, bunların değiştirileceğini ifade eden Yıldırım, PTT’nin de bankalarla anlaşma yaparak, eksi bakiyeye sahip kredi kartı olan sürücülerin cezaya düşmelerinin önleneceğini kaydetti. Başlangıçta HGS cezalarının en uzak mesafenin 10 katı olarak hesaplandığını anımsatan Yıldırım, şöyle devam etti: “2015 yılı ilk çeyreğinde yapılan değişiklikle söz konusu aracın kullandığı mesafenin 10 katı olarak kullanıcı lehine iyileştirme yapıldı. Ancak bu yapıldığı tarihten itibaren geçerli. Şu anda gündemde olan cezalar 2014 yılı. Dolayısıyla cezaların bu kadar yüksek olması ve tamamen bu düzenlemenin dışında kalmasından kaynaklanıyor. Halbuki vatandaşın lehine bir düzenleme doğal olarak geriye doğru yürümesi lazım. Buna imkan verecek düzenlemeyi de Meclis’te ele alıyoruz, yakın zamanda çıkaracağız. Bu cezalarda ciddi bir rahatlama olacak.”

Antalya'daki içki yasağı nereleri kapsıyor işte o açıklama

Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre ev ve alkollü içki satan mekanlar hariç her yerde içki içmek yasaklandı

Teröristler Van'a saldırdı 1 güvenlik korucusu şehit oldu

Terör örgütü PKK'nın Van'daki saldırısı sonucunda 1 güvenlik korucusu şehit düştü 3'ü yaralandı

Ankara'da şok gece kulübünü kurşun yağmuruna tuttular

Ankara'nın Çankaya ilçesinde kimliği belirsiz kişiler bir gece kulübünü kurşun yağmuruna tuttu